MTA İş Şubesi Başkanını Seçiyor

MTA İş Şubesi Başkanını Seçiyor

Genel Kurula GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Ertan Kaya, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, GMİS’e bağlı şubelerin başkan yöneticileri, Amelebirliği Şube Yöneticileri, MTA -İŞ Şube Delegeleri ve işçiler katıldı.

Genel Kurulun Divan Başkanlığına GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu seçilirken, Genel Sekreter Ertan Kaya, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, Merkez Servisleri Şubesi Başkanı Aysel Kocabaş ile Serkan Baldan başkan yardımcılıklarına seçildi.

GMİS MTA-İŞ Şubesi Genel Kurulu, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

YEŞİL: BİRLİKTE MÜCADELEMİZLE HEDEFLERİMİZE ULAŞACAĞIZ

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, genel kurulda bir konuşma yaptı. Amasra Müessese Müdürlüğü’nde 14 Ekim tarihinde meydana gelen grizu faciasında hayatlarını kaybeden 42 maden şehidimizi anarak konuşmasına başlayan Genel Başkan Yeşili, şöyle dedi:

“MTA-İŞ Şubemizin 12’nci Olağan Genel Kurulunun Sendikamız camiasına, MTA çalışanlarına, TÜRK-İŞ ve işçi sınıfına hayırlı olmasını diliyorum.

14 Ekim 2022 tarihinde TTK Amasra Müessesemizde meydana gelen ve bizleri acıya boğan faciada hayatını kaybeden 42 şehidimize Allah’tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve ülkemize başsağlığı diliyorum.

Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

Acımızı paylaşan herkese teşekkür ediyorum.

Tüm maden ve MTA şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Şehitlerimizin mekanı cennet olsun.

Bildiğiniz gibi kaza ile ilgili adli soruşturmalar ve incelemeler devam ediyor.

En başkan beri bu faciada ihmali bulunanların, bu facianın sorumlularının en ağır şekilde cezalandırılmalarını istedik, istiyoruz.

Biz, Genel Maden İşçileri Sendikası olarak sonuna kadar takipçisi olacağız.

BİRLİKTE MÜCADELEMİZLE BAŞARACAĞIZ

Sendikamız Genel Merkez Yönetim Kurulu olarak MTA Şube Yöneticilerimizle birlikte MTA Genel Müdürlüğünü ve Diyarbakır’dan Malatya’ya, Balıkesir’den Konya’ya kadar Türkiye’nin dört bir yanındaki 12 MTA Bölge Müdürlüğümüzün tamamını ve İstanbul Temsilciliğini ziyaret ettik.

Yine Türkiye’nin dört bir yanındaki Sondaj Kamplarımızı tek tek ziyaret ettik, sorunlarını ve çözüm önerilerini arkadaşlarımızdan doğrudan dinledik ve çalışma koşullarının zorluğunu yerinde gördük.

Çok değerli arkadaşlarımızın bu ziyaretlerde gösterdikleri misafirperverlik ve samimiyet nedeniyle hepsine huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum.

MTA işçisi arkadaşlarımız için, Genel Merkez, Şubemiz ve sizlerle birlikte verdiğimiz mücadeleyle son 30 yılın en iyi toplu iş sözleşmesine imza attık.

MTA çalışanı arkadaşlarımıza İş Tazminatı olarak ek kazanımlar sağladık.

Bunun yeterli olmadığını biliyoruz. Ancak kapıyı ardına kadar açtık.

20’nci Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerimize 2023 yılının ilk aylarında başlayacağız. Yüksek enflasyonla birlikte gerileyen alım gücünü yükseltmek en öncelikli hedefimizdir. Birlikte mücadelemizle hedeflerimize ulaşma kararlılığında olduğumuzun bilinmesini istiyorum.

TTK’NIN VE MTA’NIN SORUNLARINA ÇÖZÜM İÇİN ÇABA HARCIYORUZ

Genel Maden İşçileri Sendikası olarak bir yandan insanca çalışıp, insanca yaşayabileceğimiz şartları sağlama mücadelesi verirken, diğer yandan TTK’nın ve MTA’nın sorunlarının çözümü için çaba harcıyoruz.

Maden Tetkik Arama Kurumu, madencilik sektörünün en önemli kurumudur.

MTA, maden ve hammadde arama çalışmalarından sondaj çalışmalarına, jeoloji çalışmalarından deniz araştırmalarına kadar ülkemiz için çok önemli görevler üstlenen gözbebeğimiz bir kurumdur.

MTA, ülkemizde yeraltı zenginliklerimizi arayan ve bulan bir kurum olarak yerli ve milli kaynakların değerlendirilmesinde ülkemiz ekonomisine büyük katkılar sağlamaktadır.

Ülkemizin potansiyeli göz önüne alınarak, milli kuruluşuz olan MTA, başta teknoloji ve kalifiye eleman olmak üzere daha da büyütülmelidir.

MTA’nın istihdamı artırılmalı, sondaj çalışmaları için kalifiye eleman yetiştirilmeli ve kurum daha aktif hale getirilmelidir.

76 YILLIK SENDİKAYIZ

17 Kasım’da Sendikamızın kuruluşunun 76’ncı yılını kutlayacağız.

Köklü ve tarihi sorumlulukları olan güçlü bir sendikayız.

Türkiye’nin en eski sendikalarından biri olan ve 76 yıldır emek mücadelesine damga vuran bir Sendikanın üyeleriyiz.

Sendikamızın tarihi, aynı zamanda ülkemizin emek ve demokrasi mücadelesinin de tarihidir.

Hepimiz Genel Maden İşçileri Sendikası’nın üyesi olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.Ve Genel Maden İşçileri Sendikası, Türkiye’nin en demokratik sendikalarından biridir. Sendikamız, tabanın söz ve karar sahibi olduğu sendikaların başında gelmektedir. Sendikamızın örgütlü olduğu tüm işyerlerinde, işçi arkadaşlarımızın büyük oranda katılımıyla demokratik bir olgunlukla ve tarihimize yakışır şekilde tamamladığımız şube delege seçimlerimizin ardından şube kongrelerimize devam ediyoruz.

Kongrelerimizin birlik ve beraberlik ruhuyla, dayanışmamıza güç kattığını dosta-düşmana göstermek bizi mutlu ediyor.

Ülkemizin dört bir yanında örgütlü olan MTA-İŞ Şubemiz, Sendikamızın göz bebeği şubelerden biridir.

Maden ve MTA işçileri olarak omuz omuza, birlik, beraberlik ve dayanışma içinde geleceğimiz için, ekmeğimiz için yaptığımız mücadeleyi sürdüreceğiz.

Ancak son dönemde bu birlik ve beraberlik ruhunu zedelemeye ve dayanışmamızı zayıflatmaya kalkışanlar oldu.

Bu çabaları beyhudedir.

Enerjimiz var, heyecanımız var, birbirimize inancımız var.

Ve herşeyden önce kararlıyız.

Aynı kararlılıkla yine tek ses, tek yürek olarak, işimize, ekmeğimize, geleceğimize sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Daha da güçlenerek emek mücadelesinde, ekmek mücadelesinde, demokrasi mücadelesinde öncü olmayı sürdüreceğiz.

Omuz omuza, birlikte mücadelemizle; Sendikamızı, kurumlarımızı, ülkemizi ve milletimizi daha ilerilere taşıyacağız.

Bu duygularla tekrar MTA-İŞ Şubemizin Genel Kurulu’nun hayırlı olmasını diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

MUTLU: MTA İLE ONUR VE GURUR DUYUYORUZ

GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, MTA’nın GMİS için çok değerli ve öneme sahip olduğunu söyledi.

MTA Şubesi’nin işçi sınıfı ruhuna en yüksek şubelerden biri olduğuna vurgu yapan Mutlu, “Amasra’daki faciada hayatını kaybeden 42 maden işçimiz olmak üzere MTA ve işinin başında hayatlarını kaybeden tüm şehitlerimizi, vatan şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. MTA, GMİS için çok önemli ve değerli bir yere sahip iş yerimizi şubemiz. Biz MTA deyince işçi sınıfı mücadelesi anlamına geliyor. MTA gerçekten şube ve iş yerlerimizin içinde işçi sınıfı ruhunu en yüksek düzeyde sahip olan iş yerlerimiz ve şubemizdir. Biz MTA ile onur ve gurur duyuyoruz. Zaman zaman eksikliklerimiz ve hatalarımız olabilir ama hiçbir zaman samimiyetimizden taviz vermedik ve vermeyeceğiz. MTA’ya olan bakış açımız, samimiyetimiz ilelebet devam edecektir. Hem GMİS adına hem şahsım adına sizlerle çalışmaktan sizlerin dostu ve kardeşi olmaktan gurur duyuyorum.  Zaman zaman bu dostluğu bu kardeşliği bu samimiyeti hançerlemeye çalışanlar olsa da biz bunlara fırsat vermedik ve vermeyeceğiz.” dedi.

SEÇİMLERE GEÇİLDİ

Adayların konuşmalarının ardından seçimlere geçildi.

MTA-İŞ Şubesi 12’nci Olağan Genel Kurulu’nda Şube Başkanlığı’na mevcut şube başkanı Tarkan Bor tek aday oldu. Şube Genel Sekreterliğine; Mehmet Uğurlu Deveci, Erhan Şahin, İbrahim Altunok ve Ramazan Özdemir, Şube Mali Sekreterliği’ne; Tuncay Aksoy, Yiğit Soylu ve Servet Ayfer, Şube Teşkilatlandırma Sekreterliği’ne; Hamza Özcan, Aslan Güngör ve Alper Şamiloğlu aday oldular.

Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER