İNŞAAT EKONOMİSİ

İNŞAAT EKONOMİSİ

İnşaat
Ekonominin lokomotifi.
Çok önemli.
Anahtar bir sektör.
Herkesi ilgilendiriyor.
Tüm kesimleri kapsıyor.
Ve ülkemizde inşaat ekonomisi çok önemli.
İnşaat durunca .
Ekonomi duruyor. 
Şu anda ülkemizde tam kapasite çalışan ekonomik sektör inşaat sektörü. 
Cumhurbaşkanımız son yaptığı açıklamada kentsel dönüşüm olarak tam 1.5 milyon konut yapılacağını bununda  beş yıl süre içersinde gerçekleşeceğini müjdeledi.
Buda çok önemli bir gelişme.
Devamla.
Hükümetin uyguladığı ekonomik politikalar sonucu tarım, besicilik, gıda sektörü, çiftçilik, madencilik vs. gibi tüm sektörler yatarken ve hatta geri giderken inşaat sektöründeki bu ilerleyişin nedeni ne?
İnşaat eşittir, rantıcılık gibi bazı iddiaları da bu sektörde görüyoruz.
Yaşıyoruz.
 Hükümet  inşaat sektörü üzerinden belli bir  ekonomik avantaj sağlıyor, bu  sektörde istihdam olanağı yüksek oluyor.
İşe önemli bir kesim yerleşiyor.
Seçim zamanları da bu sektörden  her zaman önemli destekler  alıyor.
İnşaat sektörünün böylesine gelişim kaydetmesini Türkiye Hazır Beton Firmaları da itiraf ediyor.
Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan “Hazır Beton Endeksi” 2020 Ekim Ayı Raporu’nu açıkladı. Ekim ayı ile birlikte 5 aydır inşaat sektörünün yükseliş trendini devam ettirdiğini ortaya koyan Rapor, inşaat sektörünün yılı, tüm ekonomik zorluklara rağmen pozitif tarafta kapatacağına işaret etti.
Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) her ay açıkladığı Hazır Beton Endeksi ile Türkiye’de inşaat sektöründeki ve bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri ortaya koymaktadır. İnşaat sektörünün en temel girdilerinden biri olan ve aynı zamanda üretiminden sonra kısa bir süre içinde stoklanmadan inşaatlarda kullanılan hazır betonla ilgili bu Endeks, inşaat sektörünün büyüme hızını ortaya koyan en önemli göstergelerden biridir.
İnşaat sektörü 5 aydır yükseliş trendini devam ettiriyor
THBB, her ay merakla beklenen Hazır Beton Endeksi’nin 2020 Ekim Ayı Raporu’na göre Ekim ayındaki hareketlilik ile birlikte 5 aydır inşaat sektörü yükseliş trendini devam ettirmektedir. Konut satışlarındaki yavaşlamaya rağmen devam eden projeler hızlanmıştır. Temmuz ayından bu yana yükseliş gösteren beklenti ise düşme eğilimindedir. Özellikle faizlerdeki tırmanmaya rağmen devam eden kur artışı beklentinin gerilemesindeki temel sebep olarak karşımıza çıkmaktadır. Güven Endeksi negatif tarafta kalmıştır. Beklenti ve güvenin ekim ayı için aşağı yönlü bir hareketi söz konusudur.
İnşaat sektöründeki tablo geçen yıla göre olumlu
Hazır Beton Endeksi Ekim Ayı Raporu’ndaki bütün endekslerde ve dolayısıyla inşaat sektöründe 2019 yılına kıyasla olumlu bir tablo söz konusudur. Ay bazında beklenti ve güven negatif tarafta kalsa da önceki yıla göre yükselmiştir.
İnşaat sektörü 2020 yılını tüm ekonomik zorluklara rağmen pozitif tarafta kapatacak
Raporun sonuçlarını değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Yükselen faiz, kredi yavaşlaması, talepteki durağanlık, ABD seçimleri sonrasında Türkiye-ABD ilişkilerindeki yeni gelişmeler, pandemiye yönelik alınacak tedbirler ile birlikte yılın son 2 ayında ekonomik faaliyette yavaşlama beklenmektedir. PMI yani Satın Alma Yöneticileri Endeksi ve kapasite kullanım oranlarındaki son rakamlar bu yavaşlamanın başladığını ortaya koymaktadır. İnşaat sektörünün de bu gelişmelerden bağımsız bir hareket sergilemesi beklenemez. Ancak ekim ayı THBB Hazır Beton Endeksi rakamları inşaat sektörünün yılı, tüm ekonomik zorluklara rağmen pozitif tarafta kapatacağına işaret etmektedir.” dedi.
Yılın 3. çeyreğinde yani Temmuz-Ağustos-Eylül aylarında Türkiye ekonomisinin büyümeye uygun makro konjonktürü içerisinde inşaat sektörünün de ciddi bir atılım gösterdiğini vurgulayan Yavuz Işık, “Ekim ayı sonuçları inşaatın son çeyrekte de potansiyelini ortaya koyacağını ve ekonominin büyümesinde kendinden beklenenin üstüne çıkacağını bize söylemektedir.” dedi.
Yani; inşaatçı olduk çıktık…
Ama inşaat mühendisleri boşta geziyor,
Okuma yazma bile bilmeyen, en ufak hesapları yapamayan, istihkak belgesi bile dolduramayan tahsilsiz ve kalfalıktan yetişme müteahhitler altlarında son moda ciplerle hava atıyorlar.
Geldiğimiz nokta bu…
Zonguldak’ta da böyle!..

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2020, 09:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39