KBÜ'de yabancı öğrenci sayısı 4 bine yaklaştı

KBÜ'de yabancı öğrenci sayısı 4 bine yaklaştı

KBÜ'de yabancı öğrenci sayısı 4 bine yaklaştı

KARABÜK - Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, üniversitede uluslararası öğrenci sayısının 4 bine yaklaştığını bildirdi.

Polat, gazetecilere yaptığı açıklamada, KBÜnün 10 yıllık bir maziye sahip olunmasına rağmen uluslararası anlamda çok ciddi adımlar atıldığını söyledi.

Genç bir üniversite olarak, Türkiyede neredeyse herkesin adlarını ezbere bildiği gelenek sahibi üniversiteler arasına girmek ve uluslararası öğrenciler için cazibe merkezi haline gelme vizyonuyla hareket ettiklerini ifade eden Polat, şunları kaydetti:

Farklı ülkelerden öğrencileri üniversitemiz bünyesinde açılan fakülte ve bölümlerde yetiştirmeyi ve kendi ülkelerine kalifiye biçimde göndermeyi amaçlıyoruz. Bu alanda kendimizi geliştirmek için farklı çalışmalar ve gayretler içerisindeyiz. Farklı ülkelere seyahat ediyor ve bu ülkelerle ikili ilişkilerimizi güçlendirmeyi ve yine bu ülkelerdeki gerek bakanlıklar gerekse üniversiteler ile çeşitli protokoller imzalamayı amaç ediniyoruz.

Polat, bu vizyonla 2017 yılında bin 700 yeni uluslararası öğrencinin üniversiteye kaydının yapıldığını dile getirerek, şu bilgileri verdi:

Bu kayıtlarla uluslararası öğrenci sayımız 3 bin 580in üzerinde oldu. Uluslararası öğrencilerimizin ülke çeşitliliği ise 50nin üzerindedir. Uluslararası öğrencilerimizin mevcudu ağırlıklı olarak Suriyeli öğrencilerimizden oluşmaktadır, toplamda bin 220nin üzerinde Suriyeli öğrencimiz mevcut.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2017, 17:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER