Çorumluoğlu,“Bu proje önemli“

Çorumluoğlu,“Bu proje önemli“

Çorumluoğlu,“Bu proje önemli“

Karadeniz Ereğli’de Türkiye genelinde on altı, Ereğli’den altı okulun katılımıyla gerçekleştirilen “Özgüvenli Nesiller İçin Tasarla ve Oyna” eTwinning Zeka Oyunları proje sergisinin açılışı dolayısıyla tören düzenlendi.

Sergi kapsamında çocukların velilerle birlikte zekâ oyunları tasarlayıp yapmaları ve oynamaları amaçlandı. Projede aynı zamanda atık malzeme kullanmak suretiyle geri dönüşümün önemine dikkat çekildi, sıfır atık kampanyasında destek olundu.

Karadeniz Ereğli’den Kurtlar İlkokulu ve Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz İlkokulu koordinatörlüğünde, Köseler İbrahim İzmirlioğlu İlkokulu, Merih Şuğle Ortaokulu, İsmet İnönü Ortaokulu ve Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz Ortaokulu proje ortağı olarak katılımıyla gerçekleştirilen projeye, Ankara, Konya, Yozgat,Sakarya, Mersin, Tekirdağ, Antalya, Adıyaman, Burdur illerinden 10 okul daha katılıyor.

Atatürk Kültür Merkezi Osman Zeki Oral Sergi Salonu’nda gerçekleştirilen sergi açılışına Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Aksoy, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Serkan Keleş, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Erkan Bülbül, daire ve okul müdürleri, öğretmenler öğrenciler ve veliler katıldı.

“ZAMANLA BİZİ YENMEYE BAŞLADILAR”

Projede Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz Öğretmenlerinden Sultan Çivici ile birlikte koordinatör görevini üstlenen Kurtlar İlkokulu’ndan Koordinatör Öğretmen Gültekin Tepecik, sunum konuşmasında proje sürecinde sınıflar ve okullar arasında internet üzerinden canlı bağlantı ile turnuvalar düzenleyip oyunlar oynadıklarını belirtti.

Koordinatör Tepecik, “Çocuklar oyunlara o kadar hâkim oldular ki zamanla bizi bile yenmeye başladılar. Velilerimizi de sınıflara davet edip turnuvalara onları da kattık. Birlikte üretmenin mutluluğunu yaşadık. Oyunlar çocuklarımızın düşünme yeteneğini, dikkat becerisini, zamanı iyi kullanmayı, çabuk düşünebilmeyi ve olaylara farklı yönleriyle bakabilme yeteneklerini geliştirmesini kurallara uymayı, dostça oynamayı, kaybetmeyi kabullenmeyi ve kazananı kutlamayı öğretmesini sağlar. Bizler de projemizde öğrencilerimizin zekâ oyunlarını hem oynamalarını, hem de velileriyle birlikte kendi zeka oyunlarını yapmalarını hedefledik. Tableti, telefonu bırakıp kendi oyunlarını kendilerinin yapmalarını, oynamalarını ve çocuklarıyla birlikte güzel zaman geçirmelerini amaçladık, başarılı olduğumuzu da düşünüyorum” dedi.

ÇORUMLUOĞLU: “ÇOCUKLARIMIZ GELECEĞİMİZİN TEMİNATI”

Karadeniz Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu da ilçeye geldiğinden beri çocuklara bilgisayar alarak, cep telefonu alarak velilik görevinin yapıldığının düşünüldüğünü söylediğini belirtti.

Çorumluoğlu şunları söyledi:

“Bu proje önemli. Özellikle özgüven anlamında Ereğli’deki çocuklarımızı başarılı buluyorum. Kırsaldaki okullarımız bu konuda biraz daha eksik gözükür ama Ereğli’de kırsaldaki çocukları da başarılı gördüm. Bu projede dikkat çeken bir özellik daha var. Altı okulumuz bu projeyi birlikte yürüttüler. Genelde bizim mizacımız işbirliği yapmaya pek fazla müsait değildir. Biz oyunu da ayrı oynarız, iki okul bir araya geldiğinde sıkıntılar olur. Altı okulun işbirliği içinde bir örnek çıkartmasını taktire şayan görüyorum.

Bizim kültürümüzden gelen oyunlarımız var. Bunları unuttuk veya bunlar bize unutturuldu. Mangala bilinenin aksine bizim oyunumuzdur. Ben de çocuğumla mangala oynarken öğrendim. Strateji, düşünce anlamında çok güzel bir oyundur. Burada sağolsun Milli Eğitim Müdürümüz ve Endüstri Meslek Müdürümüzün katkılarıyla gezegenler oyununu da oynadık. Sonuç olarak ben burada projede emeği geçen Milli Eğitim’deki arkadaşlarımızı, öğretmen arkadaşlarımızı ve sevgili öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Yüzleri her zaman gülsün, çünkü onlar bizim geleceğimizin teminatı. Belki on yıl sonra burada konuşma yapan buradaki çocuklar olacak, belediye başkanımız, milli eğitim müdürümüz buradaki çocuklar arasından çıkacak. Ama gözümüz arkada değil. Kıpır kıpır, özgüveni yüksek bir nesil geliyor. Bu nesli yetiştiren velilerimize, annelerimize teşekkür ediyorum. Onlara tavsiyem, gözünüzü çocuğunuzun üstünden ayırmayın, onlar geleceğimizin teminatıdır diyorum.”

ZEKA OYUNLARI SERGİLENDİ

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasının ardından protokol ve öğrenciler tarafından açılışı gerçekleştirilen sergide, üç taş, beş taş, mangala ve öğrenciler ile velilerinin eserleri yer aldı. Protokol üyeleri, sergi standlarını gezerek öğrencilerden sergiledikleri oyunlar hakkında bilgi aldı. Açılış kapsamında çeşitli okullardan oluşan orkestra, proje için özel olarak düzenlenen şarkının da içinde bulunduğu mini konser verdi.

Gündem

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2019, 09:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48