Mahalleli çözüm buldu!..

Mahalleli çözüm buldu!..

Mahalleli çözüm buldu!..

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde bir apartmanın elektrikleri sabah saatlerinde kesildi. Yetkilileri arayan apartman sakinleri yetkililerden çözüm beklerken ilk önce gece kablonun başında nöbet tuttu. Daha sonra ekiplerin ‘Arıza burada ancak betonu sizin kırmanız gerekir’ demesi üzerine mahalle halkı ellerine aldıkları hilti ile elektrik kablosunu bulmak için betonu kırdı.

Ereğli’ye bağlı Elmatepe Mahallesi Yeni Çağlar sokak üzerinde bir apartmanın elektriklerinin kesilmesinin ardından apartman sakinleri yetkilileri aradı. Apartman sakinleri Bayram Karahan ve Hanife Yavuz yetkileri aramasının ardından ilk gelen ekip ‘Sizi elektriksiz bırakmayacağız. Size seyyar kablo çekeceğiz.’ dedi. İkinci gelen ekip ise ‘Böyle bir şey yok. Ben nereden çekeceğim kabloyu.’ Dedi. Mağdur olan apartman sakinleri gece boyunca kabloyu beklediğini belirtti. Bir gün sonrasında ise kendileri kazı çalışmasında bulundu.

Apartman sakinlerinden Muharrem Karahan yaptığı açıklamada; “Dün sabah saat 5.30’ta kesildi. Bir ara geldi. İşte saat 11.00’de bir daha kesildi. Şuan da Zonguldak’tan test aracı geldi. Arıza bulundu. Boruyu bulmaya çalışıyoruz yani. Evet bize açın dediler, kazın dediler, burayı açın dediler.”

Apartman sakinlerinden Hanife Yavuz “Dün geldiklerinde yukarı çıktılar, baktılar. Yukarıda kabloyu kestiler. Arızanın yarı yerde olduğunu söylediler. Kabloyu da yarı yere bıraktılar. Sonradan da özel elektrikçi çağırın dediler bize. Bizde çağırdık. Adam geldi. Tek’in kabloyu tamamen aşağıya indirmesi lazım dedi. Tekrar elektriği çağırdık. Özel elektrik geldi baktı. Tek’i çağırdıktan sonra kabloyu indirdi. İkinci kez Tek’ten geldiler ve arızanın boruda olabileceğini söylediler. Biz bu arayı kazarız. Gece de olsa size elektrik veririz dediler. Ama maalesef ilk gelenlerde seyyar kablo çekeriz dediler ve çekmediler bile. Ve inkâr ediyorlar. Biz böyle bir şey demedik diyorlar. İkinci gelenlerde diyor ki ‘nasıl biz yolu kazarız’ dediler size öyle bir şey yok diyor. Belediyeyi de aradık. Siz kazacaksınız orayı dediler bize Tek’ten 186’yı aradık. 186’dı da size ait olur diye siz kazacaksınız. Kaç kere bağlandı. Hepsi bahane. Bir de bizi çocuk gibi kandırıyorlar. Yukarıdan aşağıya bu hattı indirdiler, bu elektrik kablosunu indirdiler. En son gelenler bize dediler ki, bu çalınabilir, bu sıra çok hırsızlık var bu kabloyu burada bekleyin dediler. Gece saat kaça kadar bunu bekledik biz burada komşularla. Bu bence aslında olmayacak bir şey. Her aradığımızda kayıt altına aldık, kayıt altına aldık, ekipler yola çıktı. Mesaj geliyor. En son dün akşam buraya 7.30’da geldiler. 7.30’da hasar tespit aracının geleceğini söylediler. Ve hasar tespit aracı bugün sabah 9.00’da geldi buraya. Aynı kazı çalışmasını bizim kendimiz yapacağımızı söyler. Buradan doğalgaz geçer, elektrik geçer, e su geçer bizim yapmamız doğrumu bilmiyorum. Biz hangi asırda yaşıyoruz. Benim zararımı kim ödeyecek. Dolaplarımızda olanlar eridi. Dünden beri kaç kere aradım. Bunu onlarda biliyor. Baksınlar. Onların ses kayıtları da bende mevcut. Ne konuştuysak tek tek var. Verebilirim her yere. Bu ne biçim şey. bu sabah aradım yetkili birine bağla dediğimde o bayanda diyor, sizi kayıt altına aldık. Kayıt alması önemli değil ki, bir icraat göstermeleri lazım. Kaç saattir elektriksiziz. Elektriğimiz yok ve çocuk gibi de kandırılıyoruz. Ve yalancı durumuna da düşüyoruz burada. Ben bu işten bir şey anlamadım. Anlayan varsa bana söylesin. Yetkililere sesleniyorum. Yapacakları iş bu mudur yani. Bu mudur? Hangisinde iş yok. Ama biz elektriğimiz 1 gün 2 gün geç ödesek hemen kendileri üzerine zam bindiriyorlar. Biz kimseden zam istemiyoruz. Fark istemiyoruz. Herkes istediğini istediği gibi görevini gelip yapsın kardeşim nedir bu ya. Nedir bu? Hangi asırda yaşıyoruz. Alt tarafı 30 santimetre derindedir dediler bize. Yarım metre genişliğinde kazın dediler. Kazıyoruz 30 santimetre açtık boru moru yok ortada daha. Elektrik kablosu yok. Ve oradan belediyenin su borusu geçiyor. Ya ben belediyenin zarar verdiğim zaman izinsiz kazı yapıyoruz diyorlar. Bu nedir böyle ya. Ya ben kime derdimi dinleteceğim. Ne diyeceğim, kime söyleyeceğim bunu.” 

 “Tek’ten ilk gelen personel dedi ki ‘Sizi elektriksiz bırakmayız. Gerekirse yukarıdan size seyyar çekeriz. Bu sıra da elektriksiz kalmazsınız. Bu gece elektriksiz kalmazsınız.’ Onlar gitti ikinci gelen dedi ki ‘Hayır biz size elektrik veremeyiz. Böyle bir şey yok. Ben nereden çekeceğim kabloyu’ dediler. Ve ondan sonra o ikinci gelenler dedi ki ‘Yolu kazacağız. Bu gece size elektrik vereceğiz’ dediler. Ne elektrik var ne bir şey var. Çocuk gibi de kandırılıyoruz. Çocuk da değiliz artık kaç yaşında insanlarız, hepimiz olgun insanlarız. Ayıp denen bir şey var. Burası Türkiye böyle olması normal demek ki. Ben yetkililere sesleniyorum. Gereken ne ise yapılsın.”

Haber Kaynağı, Sinan Çerçioğlu

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2018, 19:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48