KARTAL ;”BİZE İNANMADILAR”

KARTAL ;”BİZE İNANMADILAR”

gundemeregli.com-Cumhuriyet Halk Partisi Ereğli Belediyesi Meclis üyeleri Özkan Özyağcılar, Nezih Anıl ve Parti yöneticilerinin de hazır bulunduğu Basın toplantısında İlçe Başkanı Hayrettin Kartal, 30 Mart’ta yapılan yerel seçimleri değerlendirerek İlçe Seçim Kurulu’nda ki MHP ve BBP temsilcilerinin de belirttiği gibi, şaibe kamuoyunun vicdanını sürekli rahatsız edecektir” dedi.

Kartal, ayrıca 1 mayıs Tüm Dünya işçilerinin, emekçilerinin ezilen ve sömürülenlerin Uluslar arası Birlik- Mücadele- Dayanışma günü olduğunu belirterek, 1 Mayıs’ta Türkiye İşçi Sınıfı ve tüm emekçiler, birlik içinde, omuz omuza alanlarda olacak. Baskıya, sömürüye, iş cinayetlerine, işsizliğe, yoksulluğa, taşeronlaşmaya, örgütsüz, güvensiz çalışmaya ve her türlü hak kayıplarına karşı mücadele için sesini duyuracak ”dedi.

Kdz Ereğli Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ereğli İlçe Başkanı Hayrettin Kartal ilçe binasında yaptığı basın toplantısında şunları söyledi; “Kdz. Ereğli Belediye Başkanlığı seçimlerini 424 oyla kaybettiğimiz açıklandıktan sonra İlçe Seçim, İl Seçim ve ardından YSK’ ya yaptığımız itirazlarımız 24 Nisan tarihinde reddedildi. İtirazlarımızın, özellikle İlçe Seçim Kurulu tarafından reddediliş şekli üzerindeki şüphelerimiz, hiçbir zaman sonra ermeyecektir. İlçe Seçim Kurulu’nda ki MHP ve BBP temsilcilerinin de belirttiği gibi, şaibe kamuoyunun vicdanını sürekli rahatsız edecektir. Kaldı ki 90 yıllık Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, hiçbir seçim bu kadar tartışmalı ve yoğun itirazlara neden olmamıştır. AKP’nin yaptığı itirazların %80’inin kabul edildiği, CHP, MHP ve BDP’nin yaptığı itirazların ise %86’sının reddedildiği bir seçim sonucu ortaya çıktı ve bir çok il, ilçe ve belde de seçimler iptal edildi, ya da sonuçları değişti. Bu durum bile, başlı başına bu seçimler üzerinde ki şaibenin en büyük kanıtıdır.” dedi.

BÜYÜK YARA ALMIŞTIR

90 yıldır tüm kurumlarıyla geliştirmeye, çağdaş uygarlık düzeyine yükseltmeye çalıştığımız ve eksiklerine rağmen gururla övündüğümüz bağımsız, laik, demokratik, sosyal hukuk devleti değerlerinin büyük bir yara aldığını vurgulayan Kartal açıklamasını şu şekilde sürdürdü ; “Yargısından Emniyetine, Ekonomisinden, Kültürüne, Valisinden, Kaymakamına, Çağdaş bir devlette bağımsız olması gereken tüm kurum ve kuruluşların hiçbir güvenilirliği kalmamıştır. Bundan böyle, Türkiye’de her demokratik hak ve özgürlük talebi, ekonomik, demokratik, sosyal hak arayışı, adalet ve hukuk arayışı AKP iktidarının baskı ve saldırısının hedefindedir. Devletin çivisi çıkarılmış, AKP diktasının önü açılmıştır.

KANDİLLİ VE GÜLÜǒTE SEÇİMLERİ ALMAK SEVİNDİRİCİ EREĞLİ’Yİ KAYBETMENİN BURUKLUĞU İÇERİNDEYİZ

27 yıl aradan sonra Gülüç’te, 10 yıl aradan sonra Kandilli’de seçimleri kazanmak sevindirici olmakla birlikte, Kdz. Ereğli’de kaybetmenin burukluğunu ve üzüntüsünü her zaman içimizde duyacağız.

SEÇİMLERİ KAYBETMENİN BİR ÇOK NEDENİ VAR

Kdz. Ereğli ‘de seçimleri kaybetmemizin elbette ki birçok nedeni vardır. Burada bu nedenleri irdelemek istemiyoruz. Bunları, tümüyle ileriki günlerde yapmayı planladığımız danışma toplantısında üyelerimizle birlikte değerlendireceğiz. Ancak Kdz. Ereğli seçimleri birkaç açıdan ilginç ve kritik gelişmelere sahne olmuştur.2011 Genel Seçimlerinde CHP’den milletvekili aday adayı olmuş, CHP orjinli iki aday, rakip partililerle CHP’nin karşısında yer aldılar.

ERDEMİR TARİHİNDE İLK KEZ

Erdemir tarihinde ilk kez bir işçi sendikası, Erdemir’ i özelleştiren, sendikasız, güvencesiz, taşeron düzenini yaygınlaştıran, işçilerin kazanılmış tüm haklarını ortadan kaldırmak için fırsat kollayan, emekçilerin her hak ve adalet arayışını polis gücüyle, zorbaca bastırmayı alışkanlık haline getirmiş, gırtlağına kadar yolsuzluğa ve hırsızlığa batmış bir partiyi açıktan desteklemiş, işçileri CHP’ye karşı kışkırtmıştır.Yine Erdemir tarihinde ilk kez, işverenin, hiçbir pazarlık yapmadan, sendikadan gelen toplu sözleşme taslağındaki en yüksek zam talebini, aynen kabul ettiği ve toplu sözleşmenin imzalandığı açıklanmıştır.Erdemir’in yan kuruluşu olan OYPA çalışanlarının ve diğer taşeronlarda çalışanların, seçimden sonra kadroya alınacağı vaat edilmiştir. Binlerce Erdemir işçisi ve emeklisini ilgilendiren, Erdemir Vakfına kesilen cezanın, AKP milletvekilinin devreye girmesiyle çözüleceği vaadedilmiş, yıllardır Vakfa karşı yükümlülüklerini yerine getirmeyen Erdemir işvereninin, seçimler öncesinde bir miktar parayı Vakıf hesabına yatırdığı açıklanmıştır.

KDZ.EREĞLİ HALKININ YARARINA DEĞİLDİR.

Tüm bunlar açıkça göstermektedir ki; AKP-OYAK-TÜRK METAL, işbirliği içinde, Kdz. Ereğli’de CHP’ye karşı, uğursuz bir ittifak oluşturmuşlardır. Ancak bu ittifak Erdemir işçilerinin ve Kdz.Ereğli halkının yararına değildir. 4 yıl önce, nasıl ücretler %35 geriye çekilip, yüzlerce işçinin icralara düşmesinin ve işten atılmasının yolunu açan bir çıkar işbirliği yapıldıysa, bugün yapılanlar da geleceğe dönük bir çıkar işbirliğidir. Erdemir işçileri ve Ereğli kamuoyu, bundan sonraki gelişmeleri dikkatle takip etmek, uyanık olmak zorundadır.

CHP’Lİ GÖRÜNEN, CHP ALEYHİNE ÇALIŞTIĞINI İHANET ETTİĞİNİ GÖRMEK ÜZÜNTÜ VERİCİ

Kdz. Ereğli belediye seçimlerini 3-5 bin farkla kaybetmiş olsaydık, çok fazla canımız yanmaz, bu kadar üzülmezdik. Ancak, seçimleri 400 küsur oyla kaybederken, bir çok CHP’li görünen, bilinen insanın partisine oy vermediğini, CHP aleyhine çalıştığını, ihanet ettiğini görmek, bilmek bu üzüntüyü artırmaktadır. Başkan adayına kızgınlık bahanesi, kongrede kaybetme hazımsızlığı, meclis listesine girememek gibi nedenlerle CHP’ye oy vermeyen, verdirmeyen, CHP’nin seçimi kaybetmesi durumunda ileride partinin kendi inisiyatiflerine geçeceğini düşünen hizipçi ihanetçiler, tarih önünde, Türkiye Cumhuriyeti’ne, Cumhuriyet Halk Partisi’ne ve Kdz.Ereğli’nin emekçi, aydın insanlarına karşı ağır bir sorumluluk ve ağır vebal altındadırlar.Bu ihanet yaftası ömür boyu boyunlarında asılı kalacaktır.Sonuçta, bugün acı bir gerçek vardır. Kdz.Ereğli belediye başkanlığı seçimleri kaybedilmiştir.Elbette ki seçimleri kaybetmenin hiçbir bahanesi olamaz. Biz İlçe örgütü olarak ve ben İlçe Başkanı olarak, tüm vicdani rahatlığımızla, hiç ama hiçbir bahanenin arkasına sığınmadan, üstlendiğimiz kutsal sorumluluğun gereğini yapmaktan, ödenmesi gereken bir bedel varsa da ödemekten asla kaçınmayız.

BU KONUDA VİCDANIMIZ RAHATTIR

Bizler, CHP Kdz. Ereğli İlçe Örgütü olarak, 2 yılı aşan görev süremiz boyunca, partimizi bölgemizde güçlendirmek için tüm gücümüz ve iyi niyetimizle çalıştığımıza inanıyoruz. Bu konuda vicdanımız rahattır. Partimize ve halkımıza karşı yüklendiğimiz sorumluluk gereği, İlçe Örgütümüzü sağlıklı bir şekilde önümüzde ki olağan kongreye kadar götürme düşüncesinde ve kararında olduğumuzu belirtmek isteriz. 30 Mart bir dönemin sonu, bir dönemin ise başlangıcıdır. Ancak bu yeni dönem, yönü ve geleceği belirsiz, kuşkularla dolu bir dönemdir. Kdz. Ereğli ‘ye vaadedilenler ve yaşanılan sorunlarla ilgili iddialar vardır.

İDDİALARIN YAKINDAN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

CHP olarak 14 belediye meclis üyemizle birlikte bu yeni dönemde Kdz.Ereğli halkına vaat edilenlerin, iddiaların gerçekleştirilmesinin yakından takipçisi olacağız. Yapıcı, sorunların çözümüne yardımcı bir siyaset anlayışıyla hareket edeceğiz. Ancak Kdz. Ereğli’ye verilen sözlerin uçup gitmesine de izin vermeyeceğiz. Gerektiğinde en sert tavrımızı ortaya koymaktan çekinmeyeceğiz.

TÜM YURTTAŞLARIMIZA SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNUYORUZ.

Büyük umutlarla CHP’ye oy veren, CHP’yi destekleyen, herkesin insanca onurlu yaşadığı çağdaş, demokratik bir Türkiye ve Ereğli isteyen tüm yurttaşlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu seçimlerde CHP ‘ye oy vermeyen tüm yurttaşlarımızın da umut ve beklentilerinin gerçekleşmesini dilerken, CHP olarak onların da hizmetinde olduğumuzu, onların da sözcüsü ve gözcüsü olmaktan onur duyduğumuzu belirtmek istiyoruz.

YÜZLERCE İNSANI HUZURSUZ EDECEKTİR.

Son birkaç gündür, Kdz. Ereğli Belediyesinde işçi kıyımı yapılacağı söylentileri kulaktan kulağa yayılmaktadır. Seçimlerin üzerinden henüz daha 1 ay geçmeden, Kdz. Ereğli’de bu tür olumsuz söylentilerin dolaşması hiç kuşku yok ki yüzlerce insanı huzursuz edecektir. Büyük bir çoğunluğu, asgari ücretle belediye taşeronlarında çalışan bu insanlar evlerine ekmek götürebilmenin derdindedir. İnsanların işlerinden edilmesi, Kdz. Ereğli’de sağlanacağı iddia edilen herkesi kucaklama, barış ve huzur ortamı yaratma söylemlerindeki samimiyetin de göstergesi olacaktır.

Perşembe günü 1 Mayıs. Tüm Dünya işçilerinin, emekçilerinin ezilen ve sömürülenlerin Uluslar arası Birlik- Mücadele- Dayanışma günü.Bu 1 Mayıs’ta Türkiye İşçi Sınıfı ve tüm emekçiler, birlik içinde, omuz omuza alanlarda olacak. Baskıya, sömürüye, iş cinayetlerine, işsizliğe, yoksulluğa, taşeronlaşmaya, örgütsüz, güvensiz çalışmaya ve her türlü hak kayıplarına karşı mücadele için sesini duyuracak.Bir taraftan da tüm Türkiye’nin gözü Taksim 1 Mayıs alanında olacak.Taksim alanının Türkiye İşçi sınıfı tarihinde büyük bir anlamı vardır. 1977 1 Mayıs’ında 34 işçi, emekçi, karanlık güçler tarafından Taksim’de katledilmiştir.Bu nedenle işçilerin ve emekçilerin Taksim’e çıkma ısrarına saygı duyulmalı, başta iktidar olmak üzere tüm çevreler işçilere, emekçilere ve onların örgütlerine yardımcı olmalıdır. Geçmişte böyle davranıldığında hiçbir işçinin, hiçbir kimsenin burnu dahi kanamamış, 1 Mayıs tam bir bayram coşkusuyla, barış ve güvenlik içinde kutlanmıştır.1 Mayıs’ta Taksim’de emekçilere, işçilere yapılacak her saldırının vebali, sorumluluğu Başbakan’ın ve AKP iktidarının olacaktır. Başbakan ‘ın Taksim’i yasaklama, Kadıköy’ü serbest bırakma kararı, Türkiye işçi sınıfının birlik- mücadele gücünü bölme, parçalama, emekçileri birbirine düşürme amacını taşımaktadır. Emek ve demokrasi güçleri bu tuzağa düşmemelidir.

BİZLER MADENCİ ANITIN ÖNÜNDE OLACAĞIZ

Biz CHP İlçe Örgütü olarak bu 1 Mayıs’ta Zonguldak’ta emekçilerle birlikte Madenci Anıtı önünde olacağız. Kdz. Ereğli’de ki tüm emekçileri de 1 Mayıs ‘ta Madenci anıtı önünde ki emek- buluşmasına çağırırken, Türk Metal Sendikası Şube Yöneticilerini de plajda pikniğe ya da kırlarda çiçek toplamaya davet ediyoruz. Yaşasın 1 MAYIS

Kartal düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin , “CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin seçim süresi boyunca gösterdiği çalışmaları kendi milletvekilleriniz gösterdi mi?” sorusuna İnce’nin Adliye’den ayrılmaması Türkiye’nin diğer bölgelerindeki CHP’li milletvekillerine de örnek teşkil etmesini isterdik ne yazık ki burada yalnız bırakılma hissi biraz da olsa içimizi acıttı, sanki bize inanmadılar, doğru söylediğimize inanmadılar diye düşünüyoruz. Halbuki biz eğer burada gerçekten yeniden bir sayılma kararı alınsaydı 4’e 3 red edileceğine sayılma kararı verilmesiydi biz burada iyi bir farkla seçimi alabileceğimizi yürekten inanıyoruz. Bizim milletvekillerimiz de keşke seçim kurulunda Adliye’de sabahlasalardı keşke, yürekten isterdik şeklinde cevap verdi.

CHP’DEN İSTİFA ETTİLER

CHP’den seçimlerin ardından yaklaşık 500 kişinin istifa ettiğini de belirten Kartal “Cumhuriyet Halk Partisi’ne üye olan özellikle belediyede taşeron işçi olarak çalışan arkadaşlarımız sonuçta ekmek gelecek kaygısı ile CHP’den istifa ettiler, bizde kendilerine yardımcı oluyoruz bu konuda. İstifa edenlerin sayısı ise 500 civarındadır ”dedi.

,

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2014, 12:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48