CAMİİLERİN KIBLELERİ ARAŞTIRILIYOR

kıbleyi tespit etmek için su terazili pusulalar kullanılıyor.

CAMİİLERİN KIBLELERİ ARAŞTIRILIYOR
gundemeregli.com-Alaplı İlçe Müftülüğü tarafından Camilerde Kıblenin nasıl tespit edildiği uygulamalı olarak gösterildi.

Alaplı Müftüsü Mehmet Bektaş,  yaptığı açıklamada, kıbleyi tespit etmek için su terazili pusulalarının olduğunu, bunun yanında 4 ağaç çıta ve gönye kullandıklarını söyledi.

Her kent için kıble tespit saati olduğunu ifade eden Bektaş, “Kıbleyi tespit etmek için su terazili pusulamız vardır. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından takvimlerde kıble saatleri bulunmaktadır. Zonguldak ilimizde kıble saati 10.15’dir. Terazinin güneş istikametinden ters tarafa düşen gölge kıbleyi tespit etme hususunda bize yardımcı olan ölçüdür. Ayrıca gölgeyi 90 derece gönyeye alarak kıblenin namazın hangi yönde kılınacağını tespit ediyoruz. Namazın 6 tane şartı vardır. Bunlardan bir tanesi de müminim namaz kılarken kıbleye dönmesi farzdır. Bakara süresinin 144. ayetinde bu emir acık bir şekilde beyan edilmektedir. Peygamberimiz hicretin 2. yılında Kudüs’e doğru yönelerek namazını kılmıştır. Fakat peygamberimiz mescidi hareme doğru kıblenin vahi yoluyla döndürülmesi arzusu içerisindeydi. Onun için BAKARA süresini 144. ayetinde “ya Muhammet biz senin defalarca yüzünü Sema’ya döndürerek vahi beklediğini görüyoruz. Elbette hoşnut olacağın kıbleye seni biz döndüreceğiz. Bundan böyle yüzünü namaz kılarken mescidi hareme döndürerek namazını kıl.” Bu ayetin devamında “ey müminler sizlerde nerede olursanız olun namaz kılarken yüzünüz mescidi harama döndürerek kılınız.” Şimdi Beytullahın karşında olan mümin yüzü tam beytullaha bakarak namazını kılması farzdır. Ama beytullahı görmüyorsa uzak bölgelerde ise bu müminin yüzünü o bölgeye döndürecektir. Yani 45 dereceye kadar böyle bir şey olursa sapma bu namaz geçerlidir. Ancak 45 dereceden fazla olursa kıbleye dönüş o namaz geçerli olmaz. Onun için kıble tespit saatleri vardır.Bu gün biz bu uygulamayı 10:15 yapıyoruz. Su terazisi ile düzgün bir yere konuyor. Güneşin karşısına onun gölgesini esas alarak çizgi üzerinden sağ sola ip gerek gönye ile birlikte kıbleyi tespit ediyoruz. Zaman,zaman köylerdeki camilerimizi pusula ile gölge ile denetimlerimizi yapıyoruz. Ama az bir yerde sapma varsa bu zarar etmez. Ama düzettirmesi gereken yer varsa düzeltiyoruz. Halı üzerine ip çekerek düzeltiyoruz. Caminin 45 dereceyi geçmemesi lazım kıbleden sapma eğer varsa halı üzerinde düzeltiyoruz. Eski tarihlerde yapılmış olan camilerimizin bazıları tahminen kıble tespit aleti kullanılmadan göz kararıyla yapılmış olabilir.Bu bakımdan bu tür eski camilerimiz 30 yıldan fazla olan camilerimizde kıble tespit aletiyle birlikte yerinde tespit ediyoruz.5 derece 10 derece sapmalar olabiliyor.Bunlara müdahale etmiyoruz.Zaten fıkıh kitaplarında bu belirtiliyor. İlçemizde 126 tane camimiz var. Bunların bir çoğu yeni cami 30 yıldan fazla olan 5 ya da 10 civarında eski olan camimiz olduğunu tahmin ediyorum. Bunlarında kıble denetimlerini belirli zaman aralıklarında kıblelerini kontrol etmeye başladık. Yeni camilerimizde böyle kıble hatası gibi bir sorun yok. Onların kıbleleri kıble bulucularla gölgeyle tespitleri yapılmıştır.”
Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2013, 08:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48