Ereğli Gebe Köyünde Eylem

Kdz.Ereğli İlçesine bağlı Gebe köyünde vatandaşlar köylerine yapılacak olan Baz istasyonuna karşı eylem yaptı.

Ereğli Gebe Köyünde Eylem
Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Gebe köyünde yaşayan vatandaşlar, yapımına başlanan baz istasyonuna karşı eylem yaptı.
Su deposunun yanında yapımına başlanan baz istasyonuna karşı olan köylüler, sabah saatlerinde köy meydanında toplanarak, Jandarma bölük komutanı Binbaşı Gökhan Tufan ile görüştü. Görüşmenin ardından çocukları ile birlikte baz istasyonu yapımının devam ettiği çalışma alanına yürüyen köylüler, burada muhtarı istifaya çağırdı. Baz istasyonunu istemediklerini belirten Fatma Gülen, “Lütfen bizim sesimizi duyun. Bizim hayatımız, çocuklarımızın hayatı hiçe mi sayılıyor. Su depomuzdan 4 köy su alıyor. Yazık günah dedi. Gebe İlkokulu Okul Aile Birliği Başkanı Duru Cöbek de, Biz çocuklarımızı okula göndermeme kararı aldık. Baz istasyonunu istemiyoruz dedi.
Muhtar azası Recep Gün, baz istasyonu kurulacağı söylentileri üzerine muhtarın kendilerine bunun söz konusu olmadığını söylediğini iddia ederek, “Bu konuyu muhtarla konuştuk. Bize baz istasyonu kurulumu ile ilgili bir durumun olmadığını, olursa da gerekli önlemi alacaklarını söyledi. Olursa da su deposuna yakın yere yapılmayacağını farklı bir yere yapılacağını söyledi. Olayın başladığı gün kendisi Ankara´ya kaçtı dedi. Köylerine yapılan baz istasyonuna karşı hayır demek için gelen 72 yaşında ki Ayten Şen ise gözyaşları içinde baz istasyonu kurulmasını istemediğini söyledi. Yapılan konuşmaların ardından baz istasyonu çalışma sahasından ayrılan vatandaşlar, jandarma ekiplerinin güvenlik önlemi altında evlerine dağıldı.
YERİ MUHTAR BELİRLEDİ
Gebe köyü Muhtarı Adnan Alan ise firma yetkilisi ile köyden bir kişinin görüştüğünü, yer konusunda kendisinin yardımcı olduğunu belirterek, köylülere yasal süreçle ilgili bir sorun yaşandığında hem muhtar hem de şahıs olarak dava açabileceğini söylediğini ifade etti. Alan, “Bir vatandaşımız beni aradı. Baz istasyonu kurulması ile ilgili bir kişinin geldiğini söyledi. Kendilerine yer gösterdim. Burada şahıslarla görüşülmesi gerektiğini ve bu işin ancak şahısların kabul etmesi halinde olabileceğini söyledim. Bu görüşmenin hemen ardından arkadaş, yer sahibi ile sözleşme yapmış. Sözleşmenin ardından ilgili yerlerden izinler alınmış. Kurulma aşamasına gelmeden, makinelerin gelmesiyle birlikte köyde üç beş kişi bu konuda arayış içine girdi. Beni arayan arkadaşlarıma, hep şunu söyledim. Konular yasal zeminde halledilir. Yasal zeminine oturmadan bizim insanımızı başka gayri meşru yollara sevk etmeye hakkımız yok. Ben eğer kanuni mahkeme boyutu olursa, gerek muhtarlık gerekse de şahsım adına dava açabileceğimi kendilerine ifade ettim dedi.
Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2016, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48