EREĞLİ´DE AVUKATLAR SOMA FACİASINA TEPKİ GÖSTERDİ

EREĞLİ´DE AVUKATLAR SOMA FACİASINA TEPKİ GÖSTERDİ
gundemeregli.com-Kdz Ereğli´de avukatlar adliye binası önünde toplanarak Soma’da meydana gelen maden kazasına tepki gösterdi.
Kdz. Ereğli Adliyesi önünde saat 12.00’de toplanan yaklaşık 50 kadar avukat adına basın açıklamasını baro temsilcisi Av. Tayyar Kartal yaptı. Hiç kimsenin ölümü hak etmediğini belirten Kartal, yüksek kar uğruna insanların ölüme terk edilemeyeceğini savundu. Kartal açıklamasında “Maliyetleri azaltma adına her şeyin mübah görüldüğü, insan yaşamının hiçe sayıldığı, emeğin son damlasına kadar sömürüldüğü, çocuk yaştaki işçilerin kayıt dışı, ölümüne çalıştırıldığı, insanlık dramının kadere ve yazgıya bağlanmaya çalışıldığı bir ülkede, yerin metrelerce altında, yaşamı pamuk ipliğine bağlı çalışmak zorunda bırakılan madencim. O katran karası elleriyle, bembeyaz pamuk ipliğine tutunamayan, tutundurulmayan madencim. Şairin dediği gibi; “öyle ölüler vardır ki, ben onları düşündükçe, vakit olur; yaşadığımdan utanırım.” Bu coğrafya maden ölümlerine alışık, ölümüne ne kadar alışılabilirse. Ancak, bu coğrafyanın kaderi değil teröre dönüşen maden kazaları; hiçbir coğrafyanın, hiçbir insanın kaderi olmadığı gibi, hiç kimse ölümü hak etmiyor. Hele hele maliyetleri azaltma uğruna, maksimum kar uğruna alınmayan önlemlerin, gereğince yapılmayan denetlemelerin kurbanı olmayı hiç kimse hak etmiyor. Yaklaşık 20 yıl önce ILO tarafından kabul edilen 176 nolu sözleşme, birçok gelişmiş-gelişmemiş ülkelerce imzalanmış olmasına rağmen, halen Türkiye tarafından imzalanmadı. Bu sözleşme, madenlerle ilgili, hükümetlere ve işverenlere, maden işçilerinin yaşamları ve iş güvenliği için hayati öneme sahip yükümlülükler getirmektedir. Böylelikle, maden kazalarının ve maden ölümlerinin sıfıra indirilmesi hedeflenmiştir. Hiç şüphesiz, bir sözleşmeyle, bir yasa- yönetmelik maddesiyle ölümlerin önüne geçmek tek başına mümkün değil. Ancak, insan yaşamını, iş ve işçi güvenliğini en üst düzeyde önemseyen bir hükümet ve özel sektör anlayışı ve politikasıyla hukuk normlarının yaşama geçirilmesi, ölümlerin önünü kesecektir. Birçok ülkede bunun somut örneklerini sayısal verilerle görebilmekteyiz” dedi.
Devletin madenlerden elini çekmemesi gerektiğini belirten Kartal, etkili denetimler yapılarak özel sektöre gerekli iş güvenliğinin aldırılmasını istedi.
Basın açıklamasına destek vermek için Ereğli ilçesine gelen Zonguldak Baro Başkanı Kerem Ertem de konuşmasında, Soma’da yaşanan kaza nedeniyle üzüntülü olduklarını söyledi. Ertem konuşmasında madenlerde daha insani bir çalışma düzeyinin sağlanması gerektiğini söyledi.
Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2014, 11:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER