Heyelanın dehşeti havadan görüntülendi

Zonguldak´ın Devrek ilçesi Karşıyaka Mahallesi´nde iki ay önce meydana gelen heyelan nedeniyle evlerini boşaltan mahalle sakinlerini evlerini geri isterken, heyelanın dehşeti ise havadan görüntülendi.

Heyelanın dehşeti havadan görüntülendi
İHA-Zonguldak´ın Devrek ilçesi Karşıyaka Mahallesi´nde iki ay önce meydana gelen heyelan nedeniyle evlerini boşaltan mahalle sakinlerini evlerini geri isterken, heyelanın dehşeti ise havadan görüntülendi. 
Temmuz ayında meydana gelen heyelan nedeniyle bölgede çalışmalar devam ederken, riskli bölgede evleri bulunan vatandaşlar devlet tarafından başka mahallelerde kiraya çıkartıldı. Canları pahasına mahallelerine gizli gizli giren bazı vatandaşlar evlerinde kalmaya devam ediyor. Karşıyaka Mahallesi´nde ikamet eden İbrahim Korum, kendi evlinde yaşamak istediklerini belirterek, “Bizim karşımızdaki evler yıkıldı ama bizim evlerimiz sağlam, en ufak bir zararımız yok. Ama evimizden atıldık, çıkartıldık. Kendi evimiz sağlam, evimize giremiyoruz. Biz gelmek istiyoruz ama bırakılmıyoruz. Kaymakamlık ve Afet Müdürlüğü tarafından 1 yıl süreceğini söylediler, şuanda başka mahallede kirada kalıyoruz. Devlet 1 yıl boyunca kiramızı karşılayacak. Bir yılın sonunda ne olur evimize döner miyiz? Yoksa afet evimi yapılır bekleyip göreceğiz” dedi.

GİRMEMİZ YASAK AMA BİZ YİNE DE GİRİYORUZ, YAKALANINCA ÇIKIYORUZ

Yaşadıkları bu mahalleden kopamadıklarını ifade eden Azime Korum ise, “Biz evimizi, mahallemizi, komşularımızı geri istiyoruz. Biz her buraya geliyoruz. Biz buralardan vazgeçemiyoruz. Gizli saklı girmeye çalışıyoruz. Girmemiz yasak ve tehlikeli ama biz yine de giriyoruz, yakalanınca çıkıyoruz. Şuan karşı yakada kirada kalıyoruz. 3 katlı evimizi bıraktık kiraya gittik. Orası altında olsa vatanımız burası. Biz burayı istiyoruz” diye konuştu.
Heyelanın havadan çekilen görüntüsünde yıkılan evler ve kayan toprak görülüyor. Savaş alanını andıran mahallede çalışmalar ise devam ediyor.
Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2015, 14:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER