Milyonlar şeytan taşlayıp hacı oldu

Milyonlar şeytan taşlayıp hacı oldu

Milyonlar şeytan taşlayıp hacı oldu
Hicri 1437 yılının hac vazifesi için Mekkeyi Mükerremede toplanan 2 milyon Müslüman, dün gece ve bu sabah şeytan taşlayıp kurban kestirerek hacı oldular.Bayramdan bir gün önce Arafat vakfesini tamamlayan hacı adayları, Müzdelifeye geçti. Gece yarısına kadar Müzdelifede vakfe vazifesini yapan hacı adayları, gece yarısından itibaren Cemerata geçerek büyük şeytana 7 taş attılar. Şeytan taşlamadan sonra vacip olan şükür kurbanını kestiren hacı adayları, tıraş olarak ihramdan çıktılar. Daha sonra ziyaret tavafını da yapan hacı adayları, farz rükünleri tamamlayarak hacı oldular.
Geçen yıl binlerce hacı adayının hayatını kaybettiği Mina faciasından sonra bu yıl üst seviye tedbirler alınması dikkat çekti. Minada yollarda gece yarısı yoğunluk olmakla birlikte şeytan taşlamada bir sıkıntı yaşanmadı. Ancak Müzdelifeden Cemerata kadar olan 9 kilometrelik yolda hacı adayları oldukça yoruldular. Arafat yorgunluğu Müzdelife yoğunluğu ile birleşince Cemerattan sonra otellerine gitmekte hacı adayları zorlandılar. Mekke-i Mükerreme trafiği de milyonlar sokaklara aktığından durdu. Her hacı adayının ortalama 15 kilometre yürüdükleri yorucu gün, şeytan taşlamadan ve şükür kurbanının kesilmesinden sonra tamamlandı. Tıraş olan hacı adayları ihramdan çıktılar. Cemerata giden tünellerdeki yürüyen yolların çalıştırılmaması yaşlı hacıları yordu. İki tünelde yaklaşık 400 metre yürüyen yolun yoğunluktan dolayı çalıştırılmadığı öğrenildi.

Çocukları ile gelen aileler de zor bir gün geçirdiler. Sırtlarında, kucaklarında çocukları ile 15 kilometre yol kateden ebeveynler, unutamayacakları bir hac yaşadılar
Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2016, 21:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48