Sanayi ciro endeksi arttı

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre yüzde 3,8 arttı.

Sanayi ciro endeksi  arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran 2015 ´Sanayi Ciro Endeksi´ni açıkladı. Buna göre; sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2015 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2,5, imalat sanayi sektörü endeksi ise yüzde 3,8 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,3 arttı.

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2015 yılı Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 1,1, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 11,6 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2015 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 10,3 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi ciro endeksinde en yüksek artış bilgisayarların ve elektronik ürünlerin imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 23,8 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu artışı yüzde 17,0 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı ve yüzde 16,8 ile motorlu kara taşıtı, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) imalatı takip etti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi ciro endeksinde en yüksek düşüş diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 7,5 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu düşüşü yüzde 6,6 ile içeceklerin imalatı ve yüzde 3,4 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı takip etti.
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki çeyreğe göre yüzde 5,7 arttı. 2015 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi yüzde 5,7 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 9,6 arttı.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2015, 08:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER