YÜK TAŞIDIKLARI İPLERİ KENDİLERİ DOKUYOR

YÜK TAŞIDIKLARI İPLERİ KENDİLERİ DOKUYOR
gundemeregli.com-
Ereğli ilçesinde köylüler “Kolan” adını verdikleri ve genellikle yük taşımada kullandıkları ipleri kendi kurdukları pratik tezgahlarda dokuyor.
Kdz. Ereğli ilçesinin köylerinde vatandaşlar yük taşıma yada çocuklara salıncak için kullanılan ve “Kolan” adını verdikleri ipleri dokuyor. Köylüler yere çaktıkları kazıklarla önce dokuma tezgahını kurup arından da ipleri etrafında gerdirerek elleriyle kolan dokumaya başlıyor. Köylüler, çeşitli renk ve desenlerle dokudukları kolanları kendi ihtiyaçları için dokuduklarını ifade ediyor.
Köy sakinlerinden Naziker Tomakin bir kolanı yaklaşık 2 saatte dokuduklarını belirterek, köye hemen herkesin kolan dokuduğunu söyledi. Tomakin’in gelini Dilek Tomakin ise, ihtiyacı olanların dokunan kolanları 10 TL’ye satın aldığını ifade etti. Kolanları yük taşımak bazen de çocuklara salıncak kurmak için dokuduklarını söyleyen Dilek Tomakin, “Kolanı en çok odun taşırken, sırtımıza yük alırken kullanırız. Çocuklara salıncak yaparız bazen. Paraya ihtiyacı olanlar da fiyatı 10 veya 20 liradan satarlar. Dokumada ipleri dolaştırması, birbirine takması daha önemli. Yanlış bir hatada desen bozuluyor” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2014, 11:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48