BAŞKAN ALAN, MECLİS’TE TEPKİ GÖSTERDİ!

BAŞKAN ALAN, MECLİS’TE TEPKİ GÖSTERDİ!

BAŞKAN ALAN, MECLİS’TE TEPKİ GÖSTERDİ!

Zonguldak Belediye Meclisi’nin Ocak 2020 dönemi ikinci toplantısı Belediye Başkanı Ömer Selim Alan Başkanlığı’nda gerçekleştirildi.
Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda, CHP Gurup Başkan Vekili Atınç Kayınova’nın sunduğu önergeye yönelik, Başkan Alan, önemli açıklamalarda bulundu.
CHP Gurup Başkan Vekili Atınç Kayınova mecliste gündem dışı verdiği sözlü önergede şunları kaydetti; “Son 2 gündür yerel ve ulusal basına yansıyacak şekilde Zonguldak Belediyesinde Özel Kalem Müdürü görevlendirmesi, görevlendirilen kişinin göreve gelmemesi, ama maaş alması gibi bir takım haberler çıkıyor. Belediye Başkanı olarak siz bu konuda sessiz kaldınız. Kamuoyunun aydınlanması, kamuoyu vicdanının rahatlaması ve belki ileride doğacak hukuksal sürecin oluşa bilirliği yönünden endişe taşıdığımız için soruların sizin tarafınızdan yanıtlanması beklentisi ile bu soruyu size yöneltmemiz zorunluluk oluşturdu. Çünkü şu ana kadar sizden ve partiniz tarafından herhangi bir açıklama gelmedi. Bahsedilen kişinin AK Parti Gençlik Kollarından geldiği ve Genel Başkan yardımcısına da çok yakın bir kişi olduğu yönünde ulusal basına çıkan haberler var. Bu bağlamda ister şimdi, isterseniz yazılı bir cevap iletebilirsiniz. Mehmet Sinan Erdoğan isimli şahıs Zonguldak Belediyesinde herhangi bir görevde kayıtlı olarak bulunmuş mudur?  Bu kişi Özel Kalem Müdürlüğünde görevlendirilmiş midir? Görevlendirildi ise sizin tarafınızdan mı görevlendirilmiştir? Sizin bu konuda Belediye Başkanı olarak bilginiz var mıdır? Siz Belediye Başkanısınız ve bu sorularımızı ister şuanda isterseniz yazılı olarak cevaplamanızı istiyoruz.” 
ALAN: “BELGESİYLE AKTARIRIRIM”
Belediye Başkanı Ömer Selim Alan da Atınç Kayınova’nın sorusu üzerine, verilemeyecek hiçbir hesaplarının olmadığını belirterek şunları söyledi.
“Bizim Allah’a şükür verilmeyecek hiçbir hesabımız yok. Kanuna aykırı, kanun dışı hayatım boyunca böyle bir şeyin içinde olmadım, bundan sonra da olmayacağımı zaten insanlarımız da bilmesi lazım. Lakin benim dediğim gibi altını çizerek söylüyorum; Zonguldak’ımıza hayatları boyunca, meslek hayatları boyunca bir gram fayda sağlamaktansa, bu tip kaos ortamları yaşatıp, bizim eski dönemlerdeki meclislerdeki gibi olmamızı isteyenlere asla ve asla müsaade etmeyeceğim. Belediye Başkanı olarak benim burada bulunduğu süre zarfında öyle bir ortamın tekrar vatandaşlarımıza, basın mensupları aracılığı ile iletilmesine de müsaade etmeyeceğim. Ben vatandaşımıza yola çıkarken söz verdim 9 aydan beri de Zonguldak’ımızın yıllardır kronikleşmiş, çözüm bekleyen ve bunları yaparken de hiçbir zaman ötekileştirmeden, kutuplaştırmadan bizden önce görev yapan değerli Başkanları ve arkadaşları kötülemeden, onlara bir çamur atmadan, onlara suç atarak değil aksine bizim yapılmayanları yapacağımızı, eksik kalanları tamamlayacağımızı söyleyerek yola çıktık ve şu an 9 aydır basında arkadaşlar olsun, kamuoyunda insanlar olsun,  siyasi görüşü ne olursa olsun bütün insanlarımızın, özellikle bizim halkın meclisinde, neticede burası halkın seçtiği ve mühürü teslim ettiği insanlarız. Vatandaşımız şundan çok memnun; CHP’li, AK Parti’li, Milliyetçi Hareket Parti’li ve İYİ Parti’li meclis üyelerimizle beraber bir uyum içinde olduğumuzu, bunun da hizmetlere hızlı bir şekilde yansıdığını, 9 ay gibi kısa sürede bizim planlamalarımızı yaptığımızı ve öncelikli olarak söz verdiğimiz, vatandaşın talebi olan şeylerin sizlerin de değerli katkı ve olumlu görüşleriyle çoğu kararı, nerede ise yüzde 99’a yakın kararın oy birliği ile geçirildiği, hakikaten güzel bir ortamdayız. Samimi, içten ve hakikaten Zonguldak sevdalısı insanların topluluğu diye değerlendiriyorum. Hepiniz de şahsım adına Zonguldak adına teşekkür ediyorum. Ama altını çizerek söylüyorum; Benim bu tip söylemleri, dedikoduları muhatap kabul etme şansım yok. Sizler gibi seçilmiş insanlar sorduğunuz zaman da bunlara cevap vermek, kamuoyunu, kamu vicdanını rahatlatmak, gizli kapaklı hiçbir şeyimiz olmadığını açıkça ifade etmek bizim boynumuzun borcudur. Ben sorularınızın tam cevabını yazılı şekilde belgesi ile beraber sizlere aktarırım.
“ESKİ ZONGULDAK YOK”
Yerel basında çıkan haberlerin maksatlı olduğunu söyleyen Alan, “Altını çizerek söylüyorum; maksatlı şekilde kendi menfaatinden başka kimseyi düşünmeyen ve tamamen ‘kaos ortamı olsun, Zonguldak hizmet almasın, polemik, kaos olsun ki, biz de bundan nemalanalım, o bunu dedi, bu bunu dedi. İnsanları karşı karşıya getirelim’ niyetinde olan kişiler benim nazarımda muteber değil ve onları muhatap kabul etmiyorum. Ben Belediye Başkanı olarak halkın dediğini esas almışım, yola böyle çıkmışım, halkım derse ki bana, ‘bu sorun nedir?” Bana da soranlar oldu. Şimdi tutup da her sorana; ‘bu bunu yazmış bu niye böyle’ bizim buna vaktimiz yok. Siz sordunuz; siz sormasaydınız illaki basın mensubu arkadaşlarımızdan bir tanesi. Cuma günü size ne aktaracaksak, bunları yine size aktaracaktık. Ama biz şimdi Zonguldak için büyük projeler, büyük işler düşünürken, ‘o bunu yazmış, bu bunu demiş’. Eski Zonguldak yok.
“DAHA DA HIZLANACAĞIZ”
Bizim yola çıkış hedefimiz, sloganımız belli. Hep birlikte yeni Zonguldak. O arkadaşlar eski Zonguldak’ı istiyorlar. Bene olduğum sürece müsaade etmeyeceğim. Eski Zonguldak’taki meclisteki gibi çatışmalar istemiyoruz. Çatır, çatır tartışacağız ama buradan kol kola çıkmak zorundayız. Niye; vatandaş size demiş ki, ‘Zonguldak Belediyesi’ni denetle ve muhalefet et yanlış yaparsa uyar’. Kararlarda da Allah’a şükür bunu yapıyorsunuz. Burada gayet saygı, sevgi çerçevesinde kararları konuşuyoruz ve hakikaten önemsiyoruz. Bazı konularda çok büyük desteğiniz oluyor ve bunu her platformda söylüyorum. Biz böyle olduğumuz sürece Zonguldak kazanacak. Ama biz belli kesimler mutlu olsun diye her şeyi muteber kabul ederek cevap verme gereği duyarsak vaktimizi boşa harcarız. Bizim kanuna aykırı illegal bir duruşumuz olmadı, olmayacak. Ben şeffaf olacağım, siz şeffaf olacaksınız, basın mensubundan vatandaşa kadar herkes şeffaf, samimi olacak. Gerçektin biz Zonguldak’ın büyümesini, gelişmesini hizmet almasını istiyorsak böyle olmak zorundayız. Kaostan, polemikten beslenen insanlar ben burada Belediye Başkanı olduğum sürede ne yazık ki, avuçlarını yalayacaklar. Hayal kırıklığına uğrayacaklar. Biz halkın içinden geldik, sırça köşklerden gelmedik. Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi biz hizmetkar olmaya geldik. Onu yapmaya çalışıyoruz. Amma velakin üstünde basa basa durmamın da sebebi de şu; Bu arkadaşlar, bu zihniyette akılları sıra moral motivasyonumuzu bozup, hizmetlerin yavaşlamasını istiyor. Aksine daha da hızlanacağız. Bizi aksine daha da güçlendiriyor, daha da motive ediyor. Ben sorduğun için teşekkür ediyorum, halkım adına teşekkür ediyorum.” diyerek, çalışanlar arasında hiçbir siyasi ayrım yapmadığını söyledi.
“YETKİMİ KULLANDIM”
Belediye Başkanı Alan, konuşmasının son bölümünde, Zonguldak Belediyesi’ne Özel Kalem Müdürü olarak yapılan atamanın doğru olduğunu belirterek, “Böyle bir atama var ve ben yaptım. Belediye Başkanı olarak yetkimi kullandım. Kimseye de soracak değilim. Bu benim kanun kapsamında yetkim. Bakan beyin onayıyla olmuş sadece benim yetkimde yetmiyor. Ben yaptım, ben imzaladım, bakan beyde onayladı. Özel Kalemde kimle çalışacağıma ben karar veririm. Ben Belediye Başkanı olarak yeni gelmişim, görev almışım ekibimi kurmak, etrafımı dizayn etme, yol alacağım kişileri seçmemden daha doğal bir şey olabilir mi?” dedi.
Zonguldak Belediye Meclisi’nin Ocak dönemi ikinci toplantısında Özel Kalem Müdürü tartışması yaklaşık 30 dakika sürerken, Meclis toplantısı gündemdeki maddeleri görüşmek üzere toplantıya devam etti.

Gündem

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2020, 10:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39