BAŞKAN ALAN SON DURUMU AKTARDI

BAŞKAN ALAN SON DURUMU AKTARDI

Alan, yağışların başladığı günden beri 7/24 esasına göre çalışmalara başladıklarını söyleyerek, 6 kato 13 arasöz ve toplamda 120 personelle sahada görev başında olduklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın da çalışmaları yakından takip ederek talimat verdiğini de açıklayan Alan, şu ifadeleri kullandı:
“Kırmızı kodlu yağış uyarısı aldıktan sonra bizde dün itibariyle İl Afet ve Acil Koordinasyon Kurulu toplantısını yaptık. Sayın Vali Yardımcımızın başkanlığında tüm ilgili paydaşlarla kurumlarla dün öğle saatlerinden itibaren 7/24 esasına göre teyakkuz halindeyiz. Tabi ki Merkez İlçe Zonguldak Belediyesi olmak üzere 6 katomuzla 13 arasöz toplamda da 120 personelle 7/24 esasına göre hiç bir sıkıntı yaşamaması herhangi bir sorun yaşamayalım diye gayret gösteriyoruz.

'Cumhurbaşkanı arayarak talimatlarını verdi'
Yaklaşık 3 gündür bu uyarıyı alıyorduk. Yarın akşama kadar tahminlerim yoğun yağış olacağı şeklinde. Tahminler devam ediyor. Sabah saatlerinde yoğunlaşan yağmurla beraber ister istemez dere seviyelerimiz yükselmeye başladı. Dün gece 00.00’da itibaren şu dakikaya kadar il geneline baktığımız zaman en çok yağışı metre kareye 49 kilogram merkez ilçemiz olmuş. Sırayla Çaycuma ve diğer ilçelerimiz almış. 4 kilogram metre kareye yağış almışız. Bugün öğle saatlerin sayın cumhurbaşkanımız bizzat bizi arayarak Zonguldak’la ilgili bilgi aldı. Talimatlarını verdi. Bizlerde afed koordinasyon merkezi ile 7/24 koordinasyon halinde dün aldığımız kararları sizlerin vasıtasıyla vatandaşlarımıza aktardık. Özellikle dere kenarında sel taşkın riski olan yerlerdeki vatandaşlarımızın acilen araçlarını almaları konusunda mümkün oldukları konularında onları kullanmamaları konusunda sık sık belediye anonsları yapıyoruz.

'Dere kenarlarında gezmeyelim'
Bu coğrafya da yaşıyoruz menfez altları olsun köprünün ayakları olsun mazgal temizliklerini fiziki olarak uyarılar ilk geldiği zaman yapmıştık. Özellikle Çaydamar deresinden bu tarafa gelen yoğun yağışla beraber ağaç parçaları kütükler bunlar ayakları tıkadığı zaman taşkın riski daha da artıyor. Sizlerde görmüşsünüzdür. Yaya köprüleri olsun ağaç köprüleri olsun iş makinalarımız ve personelimiz 7/24 hazır durumda. Düzenli olarak temizlik yaparak derenin tıkanmaması için sel su baskını yaşanmaması için gayret gösteriyorlar. Dün malumunuz bu saatlerde Çaydamar’da bulunan yedi emin deposunun duvarının çökmesi sonucunda orada yedi emin deposunda bulunan dereye yakın bulunan araçların bir kaç tanesinin dereye doğru yönlendiğini hepimiz gördük. Bunları da zaten vatandaşlarımızla paylaştınız. Hemen katolarımızla vinçlerimizle müdahale ederek arabaları kurtardık ve daha güvenli yerlere aldık. Mümkün olduğu kadar dere kenarların da gezmeyelim.

'Ankara Köprüsü’nü ve Acılık Köprüsü’nü kapatabiliriz'
Yağışların öğleden sonraya kadar devam edeceği öğrenildi. Zonguldak Belediyesi olarak vatandaşların mağduriyet yaşamaması için elimizden geleni yapıyoruz. Herhangi bir can kaybımız yok. Biz sadece merkezle daha çok ilgileniyoruz. Gökçebey'de 40'a yakın hane boşaltıldı. Yurtlara yerleştirildi. Orada da AFAD, kamu kurumlarımız çalışıyorlar. 1,5 günlük sürede dikkat ederek bu kırmızı kotlu süreden kurtuluruz. Bu zamanlarda aşırı yağış olduğu zaman üzerinde durduğumuz köprüyü de kapatıyoruz. Ankara köprüsünün de belli zamanlarda kapattık. Yağış devam ederse Ankara köprüsü ve üzerinde durduğumuz köprüyü kapatacağız.

'Dere ıslahının faydasını görüyoruz'
Dere ıslahın faydasını şu zamanda gördük. İkinci etap DSİ tarafından yapıldı. Biz istiyoruz ki üçüncü etabı da yapılsın. Mevlana suyundan tutunda da İl Özel İdaresine kadar dersim bentlerini yapıp tamamlayalım. Bu tür doğa olaylarına hazır olmamız gerek. Aşırı sıcaklar falan. Dere ıslahının ikinci etabı şuanda yürüyor. İnşallah üçüncü etabını da yaparız. Dersim bentlerimiz var ama yeterli olmadığı yerleri görüyoruz.”

Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER