Başvuru üst limit açıklaması!..

Başvuru üst limit açıklaması!..

Başvuru üst limit açıklaması!..

Zonguldak Ticaret İl Müdürü İsmail Maden, Tüketici hakem heyetlerine başvuru üst limitinin Maliye Bakanlığınca 2020 yılı için 10 bin 390 TL ye yükseltildiğini bildirdi. Tüketicilerin haksız çıksa dahi bir bedel ödemeye çektiğini belirten İsmail Madem şu açıklamayı yaptı.

"Tüketici hakem heyetlerine başvuru üst limiti maliye bakanlığımız tarafından yapılan yeniden değerleme sonucunda 2020 yılı için 10 bin 390 TL olarak tespit edilmiştir. Tüketicilerimiz 10 bin 390 TL'ye kadar yaşadıkları uyuşmazlıklarda ilçelerde oturanlar kaymakamlıklarımıza merkezde oturanlar Ticaret İl müdürlüğümüze başvurularını yapabilirler. Tüketicilerimizin ikamet ettikleri yerde ya da ticari işlemi yaptıkları yerdeki hakem heyetlerine başvuru hakları bulunmaktadır. Aynı zamanda tüketicilerimiz e-devlet şifresi ile internet üzerinden de şikayetlerini iletebilirler. 10 bin 390 TL'yi aşan uyuşmazlıklarda tüketici mahkemeleri yetkili, ancak uyuşmazlık 10 bin 390 üzerinde olsa dahi örneğin 11 bin TL'lik bir uyuşmazlıkta tüketicilerimiz fazlalık kısmından vazgeçmek suretiyle tüketici hakem heyetimize başvuru hakkı da bulunmaktadır. Böylece tüketicilerimiz az bir bedelden vazgeçerek mahkemeye gitmeden sorunu çözebilme hakkına da sahip bulunmaktadır. 

Tüketicilerimiz başvurularının sonunda haksız dahi çıksalar herhangi bir bedel veya ceza ile karşı karşıya kalmamaktadır. Dolayısıyla tüketicilerimizi haklarını arama noktasında hassas davranmaya davet ediyorum"dedi.
 

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2020, 15:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER