BEÜ'de Korona ile Mücadelede Bilimsel Çalışmalar Hız Kesmeden Devam Ediyor

BEÜ'de Korona ile Mücadelede Bilimsel Çalışmalar Hız Kesmeden Devam Ediyor

BEÜ'de Korona ile Mücadelede Bilimsel Çalışmalar Hız Kesmeden Devam Ediyor

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Yeni Tip  Koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadeleye, Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşan Neta Aerospace Takımı da, araştırma-geliştirme (Ar-Ge) çalışmalarını sürdüğü solunum cihazı ve dezenfektan üretimiyle destek vermeyi planlıyor.

Neta Aerospace Takımı, solunum desteği sağlayan mekanik ventilasyon cihazı üretimi  ile solunum yetmezliği problemine çözüm sunmayı amaçlıyor. Henüz Ar-Ge aşamasında olan cihazın, virüs ile enfekte olan hastalarda karşılaşılan ve giderek ağır bir seyir izleyen, zatürre ve solunum yetmezliği tedavisine  destek sağlayacağı öngörülüyor. Mekanik ventilasyon, hiç solumayan veya solunum güçlüğü çeken hastaların oksijen almasını sağlayarak, tedavilerine destek olacak. Mekanik Ventilasyon cihazı ile, enfekte olan hastalara hiç temas edilmeden, sağlık çalışanlarının riskinin en aza indirilmesi hedefleniyor. Düşük maliyetiyle de ekonomik açıdan dönüşüm sağlaması düşünülüyor.

Neta Aerospace Takımının, salgınla mücadelede hayati önem taşıyan izolasyon kapsamında önemli bir çalışması da dezenfektan makinesi üretimi. Ultraviyole (UV) ışınları ile dezenfeksiyon işlemini yapacak olan bu makine virüs, bakteri gibi mikroorganizmaları UV ışınlarına maruz bırakarak etkisiz hale getiriyor. Saatte 250 metreküp havayı içinden geçirerek, havayı mikrobiyal olarak steril hale getiriyor. Giriş bölümünde bulunan fan cihazın içine havayı çekmekte, çıkış bölümünde bulunan fan ise içeride steril hale gelen havayı dışarı veriyor. Bu sayede hastane ortamları virüsten arındırılıp, hastalar ve sağlık çalışanları için güvenli bir ortam sağlanıyor.

Dünyada ve ülkemizde olağanüstü şartların yaşandığı bu dönemlerde, Bölgenin sağlık üssü konumunda olan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi olarak, 'Önce sağlık' misyonuyla vatandaşlarımıza en iyi şekilde sağlık hizmeti sunmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda Üniversitemizde gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar sayesinde, Koronavirüsle en etkin şekilde mücadeleye kararlılıkla devam edeceğiz.

Gündem

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2020, 12:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48