Kömür Madenleri Kırmızı gruba alındı

Kömür Madenleri Kırmızı gruba alındı

Kömür Madenleri Kırmızı gruba alındı

Enerji Bakanlığı, Bakan Albayrak’ın güvenlik konusundaki hassasiyetine uygun olarak harekete geçti. Maden ocakları, risk içeriğine göre üçe ayrılacak. Kırmızı gruba alınan kömür madenlerinde denetim sıklığı yılda 4’e çıktı. En ufak risk anında tespit edilecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrakın talimatıyla maden denetimleri sil baştan ele alındı. Maden ocaklarını, işletme güvenliği açısından risk içeriğine göre 3e ayıran bakanlık, sık sık yürek burkan kaza haberleri ile gündeme gelen riskli yer altı kömür madenlerini kırmızı gruba aldı. Denetim sıklığını yılda 1den 4e çıkardı. Her 3 ayda 1 denetlenecek madenlerde, en ufak riskin anında tespiti ve önlem alınması sağlanmış olacak.

YILDA DÖRT KEZ
Berat Albayrakın İşletme güvenliği sağlanamamış madencilik faaliyetlerine izin verilmeyecek talimatı ile duyurduğu madencilikte yeni modelin ilk güvenlik uygulaması başladı. Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM), madenleri işletme güvenliği açısından barındırdığı tehlike büyüklüklerine göre sınıflara ayırdı. MİGEM, yılda en az bir kez denetlenmesi gereken madenleri risk büyüklüklerine göre yılda 1, 2 ve 4 kez denetlemeye başladı.

Maden Sahalarında Risk Yönetimi adı ile başlatılan uygulama kapsamında maden sahaları mavi, sarı ve kırmızı olmak üzere 3 gruba ayrıldı. İşletme güvenliği açısından en riskli görülen madenlerin bulunduğu kırmızı gruptaki maden ocaklarının yılda en az 1 olan denetim sıklığı, 3 ayda 1e çıkarıldı. Sarı grup 6 ayda 1, mavi ise yılda 1 kez denetime tabi tutulacak.

KESİNTİSİZ DENETİM
Yetkililerden edinilen bilgiye göre, uygulamanın hedefinde, özellikle kazalarla gündeme gelen maden ocaklarının çok daha sık ve uzun süreli periyotlarla denetlenerek, eksik ve risklerin anında tespit edilmesi ve gereken önlemlerin alınması var. Tüm yeraltı kömür ve yılda 100 bin tondan fazla üretim yapan yeraltı metal maden ocakları artık 3 ayda 1 denetlenecek.

CEBECİ RİSKLİ GRUPTA
Yılda 500 bin tondan fazla üretim yapan açık kömür ve metalik maden ocakları ile İscehisar bölgesi mermer ocakları ve İstanbul Cebeci bölgesi agrega ocakları da yılda 4 kez denetlenecek kırmızı grup içinde yer aldı. 134 yeraltı kömür, 139 metalik maden, 70 açık ocak sahası olmak üzere toplam 343 ocak kırmızı grupta bulunuyor.

ZONGULDAK VE BARTINI SEVİNDİREN YASA
Torba Yasada değişikliğe gidildi. Tasarının TBMM Genel Kurulundaki görüşmeleri sırasında Türkiye Taş Kömürü ile Türkiye Kömür İşletmelerinin özelleştirilmesinin önünü açtığı iddia edilen ve Zonguldakta maden işçilerinin eylemine neden olan maddeyle ilgili AK Parti önerge verdi. Önergeyle, yasadaki Türkiye Taşkömürü Kurumu ile Türkiye Kömür İşletmeleri, uhdelerinde bulunan maden ruhsatlarını işletme, işlettirmeye, bunları bölerek yeni ruhsat talep etmeye ve bu ruhsatları ihale etmeye yetkilidir şeklindeki hükme Ancak TTKnın halen kendisi tarafından doğrudan işletilen işletme izin alanlarında oluşturulacak ruhsatlar bu madde kapsamında ihale edilemez ifadesi eklendi. Böylece Zonguldak ve Bartında TTKnın işlettiği maden sahaları kapsam dışı bırakıldı.

ÜRETİM FAALİYETLERİ DEVAM EDECEK
Önergenin gerekçesinde Halihazırda TTK tarafından doğrudan işletilen maden alanları kendi uhdesinde kalarak ayrıca ruhsatlandırılıp üretim faaliyetlerine aynı şekilde devam etmesi amaçlanmaktadır. Böylece mevcut üretim yapısının korunması ve istihdamın devamı sağlanmış olacaktır denildi. Zonguldakta maden işçileri, özelleştirmenin önünün açıldığı gerekçesiyle eylem yapmıştı. 

SARIYA YILDA İKİ KEZ DENETİM
Kırmızı gruptan sonra en fazla denetlenecek grup sarı olarak adlandırılırken, bu grubun da yılda 2 kez denetlenmesine karar verildi. Üretimi yılda 100 bin tondan az olan yeraltı metal ile üretimi 500 bin tondan az olan açık ocaklar bu sınıfta yer aldı. Üretimi 100 bin tondan az olan açık ocaklar ise mavi grupta yer alacak ve yılda bir kez denetlenecek. Kum ve çakıl grubu ocaklardan ise yılda 500 bin tondan fazla üretim yapanlar sarı, az üretim yapanlar ise mavi grupta yer alacak.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2017, 06:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48