Yavuzyılmaz, 4 aydır yanıt bekliyor

Yavuzyılmaz, 4 aydır yanıt bekliyor

Yavuzyılmaz, 4 aydır yanıt bekliyor

Geçtiğimiz günlerde, Zonguldak’ın Kilimli İlçesinde bulunan Şükrü Yavuz Ortaokulu'nda görevli Y.K’nın, bir kız öğrenciyi taciz ettiği iddiası üzerine görevli hakkında adli soruşturma başlatılmış, öğrencinin velisinin şikâyeti üzerine de Y.K. adlı şahsın iş akdi feshedilmişti.

Toplum Yararına Çalışma Programı (TYP) kapsamında Türkiey İş Kurumu (İŞKUR) üzerinden, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir okulda istihdam edilen Y.K hakkında soruşturma devam ederken, 4 ay önce, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın TYP kapsamında okullarda görev alacakların seçiminde, pedagojik hassasiyetlere ne denli dikkat edildiğiyle ilgili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ’ye bir soru önergesi ortaya çıktı.

Yavuzyılmaz’ın 30.09.2019 tarihinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a yönelttiği önergesi şu şekilde; “TYP kapsamında, 258 günlük süre için, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda çalıştırılmak üzere işe alınacak olan temizlik ve güvenlik işçilerine, işe başlamadan önce veya başladıkları süreçte, ‘binlerce öğrencinin eğitim aldığı ve okul çalışanlarıyla etkileşim içinde olduğu bu okulların özelliklerine göre’ işin gerektirdiği psikolojik eğitim verilmekte midir?

-Bu psikolojik eğitimler ne kadar süreyle yapılmaktadır, içeriğinde hangi dersler bulunmaktadır?

-Psikolojik eğitim verilmiyor ise, verilmesi planlanmaktadır?”

Sorularına yanıt dönülmezken, Deniz Yavuzyılmaz konuya ilişkin olarak şu açıklamalarda bulundu: “Toplum Yararına Çalışma Programı (TYP), istihdam sağlamak ve hizmet üretmek bakımından hakkaniyet ve hassasiyetler dikkate alındığında faydalı bir programdır. Bu program kapsamındaki pek çok iş, niteliği ve yeri açısından kritik öneme sahiptir. Bunların başında çocuklarımızın öğrenim gördüğü okullarımız gelmektedir. Bu okullarda görev alacak olan herkesin  TYP kapsamı içinde veya dışında- çocuklarla sağlıklı iletişim kurmak için mesleki ve psikolojik eğitim almaları gerekmektedir.  Bugüne kadar İŞKUR'un çalışma programları için bu eğitimlerin verilmediği ortadadır. Bir kişinin görev yapacağı işin niteliğine uygun olup olmadığına ait bilimsel bir ölçme, değerlendirmenin ne İŞKUR, ne de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılmadığı yaşanan telafisi mümkün olmayan olaylardan anlaşılmaktadır. Zonguldak Kilimli İlçesi Başöğretmen Şükrü Yavuz Ortaokulunda, TYP kapsamında görevlendirilen Y.K adlı bir kişinin, bir öğrenci velisinin şikâyeti üzerine taciz iddiasıyla iş akdi feshedilerek hakkında adli soruşturma başlatılmıştır. 4 ay önce TBMM'de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un yanıtlaması için verdiğim yazılı soru önergesiyle;  TYP kapsamında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda çalıştırılacaklara işe başlamadan önce veya işe başladıkları süreçte binlerce öğrencinin eğitim aldığı ve okul çalışanlarıyla etkileşim içinde olduğu bu okulların özelliklerine göre işin gerektirdiği psikolojik eğitimler verilmekte midir? diye sordum. Uyarı niteliğindeki bu yazılı soru önergesine maalesef  4 aydır yanıt vermeyen ve hiçbir tedbir almayan Bakanlık, Kilimli’ de yaşanan ve bundan sonra yaşanabilecek hazin olaylardan sorumludurlar.”

Gündem

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2020, 20:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48