Yavuzyılmaz TOKİ hak sahiplerini dinledi

Yavuzyılmaz, TOKİ bilmecesine el attı

Yavuzyılmaz TOKİ hak sahiplerini dinledi

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili ve Kit Komisyonu Üyesi Deniz Yavuzyılmaz, beraberinde CHP Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Fikret Zaman ile birlikte; TOKİ kura çekimleri sırasında hak sahiplerinin mağduriyet yaşadıklarını belirtilen Çınartepe mahalleaine giderek Muhtar Okan Girgin ve ardından mahalleliyle buluştu.

Geçtiğimiz haftalarda Üzülmez Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, TOKİ konutları ile ilgili kura çekimleri yapılmıştı. Kura çekimleri ile ilgili olarak Çınartepe Mahallesi Muhtarı Okan Girgin, kendisine ve mahalle sakinlerine kura ile ilgili tebligat ulaşmadığını ifade ederek kura saatinin saat 14.00'dan 9.30'a alınarak pek çok hak sahibinin kura çekimine katılamadığını ve hakları olan daireleri alamadığınıda belirtilmişti.

Yavuzyılmaz; konu ile ilgili süreci yakından takip etmek için Çınartepe Mahallesi Muhtarı Okan Girgin ile Çınartepe Muhtarlığında bir araya geldi. Yavuzyılmaz, TOKİ sürecinin Muhtar Girgin ve Fikret Zaman ile birlikte değerlendirerek görüşlerini paylaştı.

Muhtar görüşmesinin ardından Yavuzyılmaz ve Zaman, Çınartepe Mahallesi'nde hak sahipleri ile saat 20.00'da kıraathanede bir araya gelerek yaklaşık iki saat süren bir toplantı gerçekleştirdi. 

Yavuzyılmaz toplantıda hak sahiplerini ve ortaya çıkan mağduriyetleri dinleyip notlar aldı ve çözüm önerileri üzerindeki fikirlerini ve ilerleyen günlerde  bu mağduriyetlerin çözülmesi için yetkili kurumlarla yapacağı görüşmelerin planlamasını  paylaştı.

Yavuzyılmaz akşam saatlerinde yapılan görüşmelerle ilgili açıklamasında; "Çınartepe Mahallemiz'de devam etmekte olan TOKİ süreci ile ilgili sıkıntıların bir türlü giderilememesi ve her geçen gün mağduriyetlerin artması nedeniyle, bir çözüm süreci oluşturmak için muhattaplar ile bir araya gelmek istedim. Bugün konunun mahalleli ve hak sahipleri tarafı ile bir araya geldik.

Geldiğimiz aşamada vatandaşlarımızı üzen ve yoran bu sorunu öncelikle doğru tespit etmek gerektiğine inanıyorum. 

TOKİ'nin 1.Etap dairelerinin büyük bölümünün dağıtımı yapılmıştır, ancak 1.Etap hak sahiplerinin bir kısmı konut sahibi olamazken, 2.Etap hak sahiplerinin de 1.Etap kurasına sokulması ve kura sonucu bir kısmının da 1.Etap'ta konut sahibi olması ve bu kurada 1.Etap'ta konut sahibi olamayan yaklaşık 25 adet 1.Etap hak sahibinin mağdur edilmesine neden olunmuştur. 

Bu durumun nedeni, TOKİ yetkililerin 15.03.2018 günü 2.Etap hak sahiplerinden isteyenlere 1. Etap kurasına girebileceklerine dair bilgi vermesidir. 

Oysa ki, 1.Etap kurasına sadece 1.Etap hak sahiplerinin girmesi ve daireler dağıtıldıktan sonra geriye daire kalırsa, kalan daireler için 2.Etap hak sahiplerinden 1.Etap'taki kalan dairelerden isteyenler arasında kura çekilmesi gerekirdi.

Gelinen noktada 2.Etap'ta olduğu halde 1.Etap kurasıyla daire kazananların kurası, 1.Etap'ta olupta kurada kendisine daire çıkmayanlara daire verilmesi için iptal edilmiştir.

Bu kez de kurası iptal edilen 2.Etap'taki vatandaşlarımızın bir bölümü mağdur edilmiştir. 

1. ve 2. Etap'ta yaşanan bu karmaşa hak sahiplerini karşı karşıya getirip, birbirine düşürebilir. Kimsenin sehven hatalar yapıp vatandaşı karşı karşıya getirme hakkı yoktur.

Bizim çözüm önerimiz öncelikli olarak 1. Etap hak sahiplerinin eksiksiz olarak konutlarına yerleştirilmesi, 2. Etap yerleşimindeki yurttaşlarımızın kurayla kazandıkları konut hakkının da kendilerinin uygun gördüğü 1.Etap'ta henüz dağıtılmamış daireler arasından seçmeleriyle verilmesidir. 

Hak sahiplerini ve ilgili muhtarlıklarımızı  21Temmuz'da çekilecek kuranın günü ve saati konusunda tebligatlarla veya cep telefonlarına mesaj gibi yollarla bilgilendirmeyen yetkililerin hangi gerekçelerle bu eksik bilgilendirmeyi yaptıkları konusunu kendileriyle görüşeceğim. 
Basın kuruluşlarının birkaçın verilen bir demecin içinde TOKİ kurasının çekileceği günü belirtmek demek, halkı yasal ve yeterli olarak bilgilendirmek demek değildir. Hele ki bu bilgilendirmeyi asıl yapması gereken TOKİ, kura günü ve saatinin hak sahiplerine bildirilmesi konusunda görevini layıkıyla yerine getirmemiş, yeterli çabayı da göstermemiştir. Bu durum halkımızda kuraya şaibe karıştırılmak istendiği yönünde bir kanaat oluşturmuştur. Bu kannati ortadan kaldırarak TOKİ'ye yeniden güven sağlamak amacıyla, şaibe olduğu belirtilen hususları inceleyerek, hangi gerekçelerle 2.Etap hak sahiplerinin 1.Etap kurasına sokulma gerekçesinin 15.03.2018 tarihinde alındığı konusunun netleştirilmesi gerekmektedir.

1.Etap kurasında TTK'ya ayrılan daireler var mı, varsa kaç adet oldukları, kimlere hangi yollarla satışının planlanmakta olduğunu da tespit edeceğiz. 

2.Etap inşaatının başlayıp başlamayacağı, başlayacaksa bütçesinin hazır olup olmadığı ve sahada çalışmaların hangi tarihte başlayacağını bilmek halkımızın hakkıdır. 

Konu ile ilgili yetkili kurumlarla bir araya gelerek soru işaretlerinin giderilmesi ve çözümün sağlanması için konuyu takip edeceğim.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2018, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48