ZBEÜ'DE İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜ KUTLANDI

ZBEÜ'DE İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜ KUTLANDI

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nde “12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulünün 100. Yılı ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü" Etkinlikleri Düzenlendi.
Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy,  Türk Milletinin bağımsızlık mücadelesinin simgesi olan İstiklal Marşı’nın ‘Milli Marş’ olarak kabulünün 100. Yılı etkinlikleri kapsamında üniversitemizde çeşitli etkinlikler ile anıldı. 
12 Mart Cuma günü çevrimiçi olarak gerçekleştirilen anma etkinliklerinin ilki, “On Kıta Bir Vatan, İlelebet İstiklal” başlıklı konferans oldu.  Devrek Meslek Yüksekokulu personellerinden Öğr. Gör. Şeyda Bükrücü Kazkondu’nun moderatörlüğünde, Öğretim Görevlileri. Tuğba Teke ve Kadriye Pınar Özer’in konuşmacı olduğu online konferansta, bağımsızlığımızın, geleceğimizin, milletimizin azim ve kararlılığının sembolü olarak İstiklal Marşı’nın önemi ve anlamı üzerinde duruldu. 
Mehmet Akif Ersoy'u ve İstiklal Marşı'nı anlatan etkinliklerin ikincisi “İstİklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy”  başlıklı söyleşi oldu.  Fen- Edebiyat Fakültesi Öğr. Gör. Çağdaş Albayrak’ın moderatörlüğündeki söyleşide, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğr. Üyesi Prof. Dr. Mehmet Can Doğan konuşmacı olarak yer aldı. Prof. Dr. Doğan, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un Türk Milletinin bağımsızlık mücadelesindeki mücadeleci ruhu,  Türk edebiyatı ve yayıncılığındaki misyonuna ilişkin bilgiler aktardı.   Akif’i İstiklal Marşı’nı yazdırmaya sevk eden sürece ilişkin olarak da açıklamalarda bulunan Doğan, ülkemizin en zor şartlar altında bulunduğu dönemde kaleme alınan İstiklal Marşı'm Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından kabulüne kadar geçen aşamalar, vatan ve millet sevgisini pekiştiren yönleri, bağımsızlık mücadelemizdeki misyonu hakkında detayları katılımcılarla paylaştı.  
İstiklâl Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinlikleri 15 Mart Pazartesi günü “İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy” başlıklı online söyleşi ile devam etti.

Fen-Edebiyat Fakültesinden Dr. Öğr. Üyesi Gürbüz Arslan tarafından yönetilen etkinliğin konuğu, Sakarya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden Doç. Dr. Mustafa Sarı oldu.

Konuşmalarına Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un yaşamından kesitlere yer vererek başlayan Doç. Dr. Sarı,  Akif’in milli mücadeledeki rolünün önemine değindi, eserleri hakkında detayları dinleyicilerle paylaştı.

İstiklal Marşı’nın kaleme alınışı ve TBMM tarafından ‘Milli Marş’ olarak kabul edilmesi süreci hakkında da bilgiler veren Doç. Dr. Mustafa Sarı,  milli mücadele döneminde aziz milletimizin içinde bulunduğu durumu en iyi şekilde izah eden ve ne zor şartlar altında kaleme alınan İstiklal Marşı’nın geçmişe değil, geleceğe dönük olduğunu ifade etti.

Sarı, İstiklal Marşı’nın zalime, işgalciye boyun eğmeyen, bağımsızlık, vatan ve millet duygularını en iyi şekilde yansıtan destansı özelliğine dikkat çekti. 

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi tarafından "Milli birlik ve beraberliğimizin teminatı İstiklal Marşımızın 100. Yılını kutlayarak, büyük şair ve mütefekkir Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle ve minnetle anıyoruz."  sözlerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2021, 17:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48