ZONGULDAK VALİLİĞİ'NDEN SIKI COVID-19 KARARLARI!

ZONGULDAK VALİLİĞİ'NDEN SIKI COVID-19 KARARLARI!

Zonguldak Umumi Hıfzısıhha Meclisi, Koronavirüs pandemisi çerçevesinde yeni kararlar aldı. İkinci bir emre kadar misafir ziyaretleri ve ev etkinlikleri yasaklandı. 

Zonguldak Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 23. Maddesi gereği 11 Kasım 2020 tarihinde Vali Mustafa Tutulmaz başkanlığında toplanarak Koronavirüs pandemisiyle mücadeleyi amaçlayan yeni kararlar aldı.

Zonguldak Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından kamuoyuna açıklanan kararlar aynen şöyle;

İL GİRİŞLERİNE HES ŞARTI GETİRİLDİ

“İlimizde tespit edilen Koranavirüs vakalarının il dışı kaynaklı olan vaka sayılarında yükseliş gözlenmesi üzerine İlimize sınırları olan Düzce ili tarafından Alaplı ilçesinin girişinde, Karabük İli tarafından Gökçebey ilçesinin girişinde, Bolu ili tarafından Devrek ilçesinin girişinde, Bartın İli tarafından Çaycuma ilçesinin girişlerinde vatandaşlarımıza örnekleme şeklinde Hayat Eve Sığar (HES) kodu sorgulaması yapılarak,risksiz olanların girişlerine müsaade edilmesine, risk saptanan (temaslı veya pozitif vaka) kişilerin ise idari para cezası uygulanarak İlimiz için belirlenen KYK yurduna alınarak izolasyon süreleri bitene kadar izole edilmesine karar verildi.”

ESNAFIN MASKE İNDİREREK SİGARA VE YEME İÇME FAALİYETLERİ YASAKLANDI

Yeni kararlarla pazaryerleri ve tuhafiye işyerlerinin bulunduğu alanlarda, esnafın maskeyi indirerek sigara ve yeme içme faaliyetinde bulunması da yasaklandı.

Açıklamada, “İlimizdeki tüm pazar yerlerinde özellikle tuhafiye alanları dahil (sosyete pazarı vb.) müşteri ve pazarcıların maske kullanımını ihlal ederek, maskeyi aşağı indirerek sigara içmelerinin ve yeme-içme faaliyetlerinin toplum sağlığını korumak ve bulaşa sebep olunmaması maksadıyla yasaklanarak, İl, ilçe ve belediyelerimizde bulunan mahalle/semt/sosyete pazarlarında satış yapan pazarcı vatandaşlarımızın yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında HES kodu sorgulamasının yapılmasına” karar verildiği bildirildi.

ÇAY OCAKLARINDA MASA VE SANDALYELER KALDIRILACAK

Ayrıca il genelindeki çay ocaklarında 15 gün süreyle sadece işyeri ve işletmelere servis yapılabilmesi kararı alındı. Açıklamada, “15 gün süreyle çay ocaklarının içinde ve önlerindeki masa ve sandalyelerin kaldırılmasına, çay ocaklarının sadece müşterisi olan işyeri ve işletmelere çay ve içecek servisi yapabilmelerine” karar verildiği ifade edildi.

EV ETKİNLİKLERİ YASAKLANDI

İl Hıfzısıhha kurulu ayrıca, “Sosyal izolasyonu temin amacıyla misafir ziyaretleri, ev oturmaları, doğum günü, altın günü, nişan, kına, taziye, Kuran okuma gibi evde gerçekleştirilen etkinliklerin ikinci bir emre kadar yasaklanmasına” karar verdi.

Kararla daha önce AVM’lere getirilen HES sınırlamasının kapsamı, personel sayısı 10’u geçen mağaza ve işyerlerini de içerecek şekilde genişletildi.

Kurul kararında, “İnsanların alışveriş yaptığı çalışan personel kişi sayısı 10 (on) ve üzeri olan mağaza ve işyerlerinde çalışan, yönetici ve müşterilerin girişlerinde 'Hayat Eve Sığar'  (HES) mobil uygulaması üzerinden HES kodlarının sorgulanmasına” karar verildiği ifadesi yer aldı.

CEZA VE ADLİ İŞLEM UYGULANACAK

Açıklamada kurallara uymayanlara ilişkin ceza ve adli işlemler ise “Uygulamada herhangi bir aksaklığa ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayan şahıslara Kabahatler Kanununun 32. Maddesi gereğince 392,00 TL idari para cezası, alınan  kararlara uymayan  işyerlerine/işletmelere/kurumlara  ise  Umumi  Hıfzıssıhha  Kanununun 282. Maddesi gereğince 3.180,00 TL idari para cezası verilmesi, maske kullanım kurallarına aykırı hareket eden vatandaşlarımıza Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesi uyarınca 900,00 TL idari para cezası uygulanmasına, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. Maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir” şeklinde yer buldu.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2020, 14:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER