ÖZCAN KİMLERİ NİÇİN ELEŞTİRDİ ?

Kdz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkan Vekili Niyazi Özcan düzenlediği iftar programının ardından Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (ERDEMİR) yöneticilerini eleştirdi.

ÖZCAN KİMLERİ NİÇİN ELEŞTİRDİ ?
gundemeregli.com-Kdz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkan Vekili Niyazi Özcan düzenlediği iftar programının ardından Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (ERDEMİR) yöneticilerini eleştirdi.
Kdz. Ereğli TSO Başkan Vekili Niyazi Özcan dün akşam Keleşler Park Otel’de düzenlenen iftarda tüccar, sanayici, nakliyeci olmak üzere yaklaşık 100 kadar işadamı ile bir araya geldi. İftar programının arından gazetecilere açıklamalarda bulunan Özcan, Erdemir yönetiminin uygulamalarını eleştirdi. Özcan, Erdemir’in İstanbul Ataşehir’de ki binasının önünde yaptıkları eylemin ardından Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır’ın dizi ve pop sanatçılarından daha fazla gazete ve televizyonlara çıkmaya başladığını söyledi. Özcan açıklamasında “Kendisi Erdemir’de iş yapma tarzını yalınlaştıracak ve şirketleri tek çatı altında toplayacakmış. Erdemir’e ait ERSEM isimli çelik servis merkezinin piyasaya sunduğu ucuz fiyatlar ile asli müşterilerini vurarak mı yapacak yalınlaştırmayı? Eski çalıştığı şirketinden neden ayrılmak zorunda kaldığı bizi ilgilendirmez. Ama kendisinin eski çalıştığı şirketlerde acaba hem bayilere otomobil satıp hem de daha sonra bayilerin müşterilerine aynı otomobilleri ve yedek parçalarını daha ucuza satmasına izin veriliyor muydu?” diye sordu.
“BU NASIL BİR MÜHENDİSLİK HESABI?”
Açıklamasında ağırlıklı olarak Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır’ın ulusal basına yansıyan sözlerine yanıt veren Özcan, Erdemir’in bir dünya şirketi olduğunu ifade etti. Özcan açıklamasına şu sözlerle devam etti; “ Ali Pandır verdiği demecinde satışla ilgili Ar-Ge’yi yeni baştan inşa edip geliştireceğinden söz etmiş. Ve tüm planlamalarını 5-10 yıl içerisinde hayata geçirecekmiş. 1 ve 2 yıl arasında bile uzun zaman olduğu düşünüldüğünde bu nasıl bir mühendislik hesabıdır ve nasıl bir analitik düşüncedir ki, dünyanın neresinde bir mühendis amirine götürebilir. Ali Pandır gelsin biz tüccarlara sorsun, hesaplayalım, kendisine yardımcı olalım. Erdemir’i dünya klâsında bir şirket yapma vizyonu ve iddiasıyla göreve geldiğini söyleyen Ali Pandır, Erdemir’in zaten Avrupa’nın 5. Büyük yassı demir çelik üreticisi olması sebebiyle zaten bir dünya şirketi olduğunu bilmiyor muydu? Erdemir Singapur’da satış temsilciliği açmış. Erdemir’de çalışan en genç uzman bile o bölgeye demir-çelik satmasının ne kadar zor olduğunu biliyor. Yıllarca içerisinde yaşadığı uzak doğu kültürüne hakim Ali Pandır o bölgede çelik satabilirse saygı duyarız ve takdirle de karşılarız. Ama orada hangi ürünün nasıl pazarlanacağını çok merak ediyoruz? Hep birlikte göreceğiz ve takipçisiyiz.”
“3,5 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM ATIL KAPASİTE İÇİNMİ?”
Erdemir satış temsilcilerinin müşterilerini nakliye için OMSAN firmasına yönlendirdiğini aktaran Özcan, Erdemir’in 3,5 milyar dolarlık yatırımını 2,3 milyon tonluk atıl kapasite için mi yaptığını sordu. Özcan açıklamasında konuya ilişkin olarak “ Ali Pandır nakliye konusunda ise grubun ürün satışlarını müşterilerine özel bir talep olmadığı sürece kapı teslimi olarak yaptığını söylemekte. Biz nakliyeciler olarak öncelikle bu ifadeyi “Kapıdan teslim” olarak düzeltelim. Ardından da nazikçe “Kapıya teslim” veya “CIF” olarak çalıştığınızı hatırlatalım. Bunlara ilaveten kapıdan teslim alacak müşteriler satış ekibi tarafından OMSAN’a yönlendirildiğini de belirtelim. Rakamlara bakıldığında tüm bunların tesadüf olduğunu kimse bize söyleyemez. Ülkemizi ve bölgemizi ilgilendiren çok önemli konuya geldik.
10 milyon ton kapasite ile çalıştığını ifade eden Ali Pandır, toplam nihai ürün satışında ise 7,7 milyon ton seviyesinde olduğunu görüyoruz. Dolayısı ile ortaya 2,3 milyon ton atıl kapasite çıkmaktadır. 3,5 milyar dolarlık yatırım acaba 2,3 milyon atıl kapasite içinmi gerçekleştirildi? Bu harcama Oyak grubunun kesesinden mi gitti bilemeyiz ama ülkemizden yabancı mühendislik firmalarına gittiği şüphesiz. Her atıl kapasitenin ithalat olarak ülkemizin cari açığını artırdığını düşünecek olursak ve başbakan yardımcımız sayın Ali babacan “Cari açık büyük risk” derken tüccara “Ereğli tüccarına kapasite yok” diyen bir zihniyet acaba nereye varmaya çalışıyorlar? Eğer iyi niyetle planlamayı yapamıyorlarsa buyursunlar tüccara gelsinler, üretim ve satış planlamalarını piyasa volatilesine göre nasıl yapılacağını kendilerine öğretelim”şeklinde konuştu.
Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır’ın ulusal basına yaptığı açıklamalarda “7 tane okul yaptık” sözlerini eleştiren Özcan, Erdemir’in 2006 yılından sonra nereye okul yaptığını merak ettiğini belirtti. Konuşmasında Erdemir’in hava kirliliği oluşturduğuna dikkat çeken Özcan, Zonguldak İl Çevre Müdürlüğü’nü göreve çağırarak Erdemir gibi büyük bir firmanın kalibrasyon ölçümlerinin neden yapılmadığını sordu.
EYLEM HAZIRLIĞI
Özcan ileriki tarihlerde Erdemir’in yaptığı uygulamalara yapacakları büyük bir eylemle tepki göstereceklerini ifade ederek “Karadeniz Ereğli’de ki hiçbir tüccar ve nakliyeci arkadaşımız hak etmediği bir talepte bulunmamakta, Ali Pandır’ın söylediği gibi kimsede kahraman bakkal olma niyetinde değildir. Biz İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde ki bazı kahraman bakkalların süper market yapılmaya çalışıldığını biliyoruz. Kimlere hangi ayrıcalıklarla mal verildiğini biliyoruz. Biz zaten sizin bu politikalarınızdan bıktık, usandık. Biz ayrıcalık değil hak ve adaletli bir satış sistemi istiyoruz. Erdemir’de her nedense gelen gideni aratır oluyor. Şu anda gelinen noktada 2006’dan sonra Erdemir’de çalışan sayısı 11 bin 800’den 5 bin 558 seviyesine düşmüştür. Bu rakam bile Ereğli’de ki insanların seslerini neden yükselttiğinin bir göstergesidir.
Biz burada bir kez daha Erdemir ve Oyak yöneticilerine sesleniyoruz; diyalog yolunu kapalı tutup, bize basın yoluyla cevap verdiğiniz müddetçe eylemlerimizden asla vazgeçmeyeceğiz. Yakın bir zaman dilimi içerisinde Ereğli halkının da destek vereceğine inandığımız büyük eylemimizle ne kadar kararlı olduğumuzu tüm Türkiye gibi sizlerde açık ve net olarak göreceksiniz. Ereğli’ye, tüccara, nakliyeciye, sanayiciye ve işçilere yapılan zulüm ve haksızlıklara karşı mücadelemizi korkusuzca sürdüreceğiz”dedi.
Okunma Sayısı: 1389
Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2014, 11:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39