"Erken Tanı Hayat Kurtarır"

"Erken Tanı Hayat Kurtarır"

"Erken Tanı Hayat Kurtarır"

Zonguldak Valiliği ve Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) işbirliği ile Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinin Koordinesinde, Halk Eğitimi ve Hasta Bilgilendirme Toplantılarının üçüncüsünün Zonguldak Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildiği şöyle açıklandı:

Başta gençler ve ebeveynler olmak üzere tüm toplumda bir bilinç oluşturmayı amaçlayan etkinlik kapsamında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı - Jinekolojik Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Müge Harma “Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri” ve Prof. Dr. Mehmet İbrahim HARMA “Rahim Ağzı (Serviks) Kanserinde Erken Tanı Hayat Kurtarır” başlıklı sunumları ile halkı bilgilendirdiler. 
Rahim ağzı kanserinin gelişmesinde etkili faktörler, teşhis, takip ve tedavisinin gündelik hayattan örnekler ile anlatıldığı toplantıda, rahim ağzı kanserinin erken tanı ile önlenebilir bir kanser olduğu üzerinde özellikle duruldu. Tarama ve takip programlarında KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi)’in, üniversite hastanelerinin ve diğer sağlık kuruluşlarının yeri ve yürüttüğü programlardan bahsedildi. Her kadının düzenli olarak Smear (serviks sürüntüsü) ve HPV virüsü taraması yaptırması gerektiğinin mesajının verildiği toplantıda tarama programlarının yanı sıra serviks kanserinin önlenmesi konusunda neler yapılabileceği hakkında da bilgiler paylaşıldı.  
Özellikle adölesan (12-18 yaş) çağdaki genç kız ve genç erkek çocukların aşılanarak toplumda HPV virüsü ve serviks kanseri oranlarının büyük oranda azaltılabileceği mesajının verildiği toplantıda adölesan çağda yapılan evliliklerin de rahim ağzı kanseri riskini artırdığı ifade edildi.

Gündem

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2019, 12:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39