15 yıla kadar hapsi isteniyor

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, MİT tırları soruşturmasını yürüten eski cumhuriyet savcısı Aziz Takcı hakkında "terör örgütü üyeliği" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenledi.

15 yıla kadar hapsi isteniyor

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, MİT tırlarının durdurulmasıyla ilgili soruşturmayı yürüten eski cumhuriyet savcısı Aziz Takcı hakkında Terör örgütü üyeliği suçundan iddianame düzenledi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu savcılarından Veysel Kaçmaz tarafından hazırlanarak, Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen iddianamede, Takcı hakkında FETÖ/PDY üyeliği suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis istendi.

İddianamede, Takcı hakkındaki davanın, şüphelinin Devlet sırrı niteliğindeki bilgi ve belgelerin hukuka aykırı yollarla ele geçirilip askeri ve siyasal casusluk amacıyla temin edilip açıklanması suçundan yargılandığı Yargıtay 16. Ceza Dairesindeki dava dosyasıyla birleştirilmesi talep edildi.

FETÖnün yargı yapılanmasına ilişkin tespitler ile itirafçı ve tanık beyanlarına yer verilen iddianamede, Takcının, Adana TMK 10. madde ile görevli Cumhuriyet Savcısı olarak görev yaptığı sırada, 1 Ocak 2014te Hatayın Kırıkhan ilçesinde ve 19 Ocak 2014te Adana Ceyhan Sirkeli otoyol gişelerinde, MİTe ait tırları durdurarak, Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetini gerek yurt içinde gerekse uluslararası platformda zor durumda bırakmak ve itibarsızlaştırmak, devleti terörle ilişkilendirmek kasıt ve iradesiyle belli bir mizansen çerçevesinde hareket edip devlet sırrı kapsamındaki faaliyetleri deşifre etmek, devletin güvenliğine ve siyasal faaliyetlerine ilişkin bilgileri temin edip ifşa etmek suçlarından, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başmüfettişliği tarafından sevk edildiği Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesinin kararıyla tutuklandığı kaydedildi.

BYLOCK TESPİT EDİLDİ

Aziz Takcının, kullandığı cep telefonu hattı ve 35158506087083 IMEI numaralı telefon üzerinden, 14 Ağustos 2014 tarihinden itibaren terör örgütü mensuplarının haberleştiği ByLock programını kullandığı ifade edilen iddianamede, Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığınca ByLock içeriklerini çözümleme çalışmalarının halen sürdüğü, bu konuda düzenlenecek raporun daha sonra dosyaya sunulacağı belirtildi.

İddianamede, Aziz Takcının eşi eski Zonguldak Hakimi Selma Rahşan Takcı hakkında da FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi olmak suçundan soruşturma yürütüldüğü, Selma Rahşan Takcının bugüne kadar yakalanamadığı ve aranmasına devam edildiği bildirildi.

İddianamede, eski HSYK Başkanvekili İbrahim Okurun, MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin ifadesinde geçen ...benzer operasyonun Ceyhanda da yapmaları karşısında bu dört yargı mensubunun Fetullah Gülen cemaat mensubu olduklarını anladım. Bu operasyonun sıradan bir operasyon değil, hükümete karşı yapılan bir operasyon olduğunu anladım. sözlerine de yer verildi.

İddianamenin sonuç ve talep bölümünde, Aziz Takcının FETÖ/PDY isimli silahlı terör örgütünün üyesi olduğuna dair kamu davası açmaya yetecek derecede yeterli şüphe oluşturan delil elde edildiği belirtildi ve şüphelinin silahlı terör örgütü üyeliği suçundan tutukluluk halinin devamı istendi.

Dosyanın, yargılamanın Yargıtay 16. Ceza Dairesindeki dosyayla birleştirilmesi talep edildi.

ZONGULDAK’TA GÖREVLİYDİ

Aziz Takçı, Zonguldak’ta Cumhuriyet Savcısı iken 07 Mayıs 2015 günü Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesince hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkartılmış ve Kozlu ilçesindeki evinde gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alındığı gün gazetecilerin sorusu üzerine Şu anda açıklama yapmıyorum. Daha sonra yazılı açıklama yapacağım demişti.  Savcı Takçı, Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirilmesinin ardından Mersin’in Tarsus ilçesine gönderilmişti.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2017, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48