‘’TARLAYA GİDERKEN SES DUYDUK, KÖPEK ÇIĞLIK ATIYORDU!’’

‘’TARLAYA GİDERKEN SES DUYDUK, KÖPEK ÇIĞLIK ATIYORDU!’’

2021 yılı Temmuz ayında, iddiaya göre, 66 yaşındaki M.D, komşusunun köpeğine fındık tarlasında cinsel istismarda bulundu. Aynı köyde ikamet eden komşular tarafından M.D'nin köpeğe cinsel istismar anları ise cep telefonu kamerası ile kayıt altına alındı. Görüntülerin sosyal medya platformlarında paylaşılmasının ardından jandarma ekipleri M.D.'yi gözaltına aldı. Bartın Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği ile köpeğin sahibi, M.D.'den şikayetçi oldu. Bartın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne bağlı veteriner hekim tarafından muayenesi yapılan köpek sahibine teslim edildi. Jandarmadaki işlemlerinin ardından mahkemeye sevk edilen M.D. tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bir haftalık tutukluluk süresinin sonrasında M.D. adli kontrollü olarak serbest bırakıldı.
"Tarlaya giderken ses duyduk, köpek çığlık atıyordu"
Bartın Adliye Sarayı 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, olay sırasında video kaydı alan tanıkların ifadeleri dinlendi. Olay günü annesiyle birlikte tarlaya giderken duydukları sesler üzerine olayın videosunu çektiğini söyleyen tanık S.P., “tarlaya gidiyorduk. Fındık tarlasından köpek sesleri duyduk. Köpek sanki araba çarpmış gibi çığlık atıyordu. Çalılar olduğu için ne olduğunu göremedik. Sonra yolun alt tarafında indik. Köpek M.D.’nin altındaydı. Videosunu çektim. M.D. bizi fark edince bizimle tartışmaya başladı. Anneme, ‘İstiyorsan seni de yapayım’ dedi” şeklinde konuştu.
Tanık B.H. ise, “tarlaya giderken ağlayan bir köpek sesi duyduk. M.D.’nin altında köpek vardı. Köpeğin üzerinde hareket ediyordu. Kendisine 'ayıp değil mi' diye sordum. 'Videonu çektik, jandarmaya vereceğiz' dedim. Bana, ‘canın istiyorsa seni de yapayım’ dedi” diye konuştu. Sanık M.D. tanıkların iddialarını kabul etmezken mahkeme ileri bir tarihe ertelendi.
"Türkiye’de hayvana tecavüz, üstü örtülen çok yaygın bir şiddet biçimi"
Duruşmanın ardından ‘ortak’ basın açıklaması okundu. Bartın Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkan Yardımcısı Gökben Sakarya tarafından okunan açıklamada, şöyle denildi:
“Olaya şahit olan, kanıt olarak sunulan videoyu çeken ve bağırma seslerini duyan kişilerin M.D.’nin cinsel organını dışarıda ve hayvanın üzerinde gördüklerine dair ifadelerine dayanılarak bir iddianame hazırlandı. Ve savcı failin cezalandırılmasını istedi. Geçtiğimiz duruşmada fail kendini uyurken bir anda yuvarlanarak hayvanın üzerine düştüğünü ve iktidarsız olduğunu söyleyerek savunmaya çalıştı. İlk ifadesinde de ‘Zaten köpek erkekti’, ‘üzerime iftira atıldı’ diyen M.D.’nin bu akıl almaz savunmaları kabul edilebilir değil. İfadelere ve videoya dayanılarak failin köpeğe cinsel saldırıda bulunduğu açık olmasına rağmen bu şahıs cezasızlıktan faydalanıyor ve aramızda dolaşıyor.
Bugün Türkiye’de hayvana tecavüz, üstü örtülen çok yaygın bir şiddet biçimi. Geçtiğimiz Temmuz’da yapılan değişikliğe kadar Hayvanları Koruma Kanununda hayvana tecavüz hayvanla cinsel ilişki olarak tanımlanıyordu. Bu tanım yapılan değişiklikle cinsel saldırı olarak değiştirilse de hayvana tecavüze olan bakış açısını çok iyi özetliyor.
Hayvana yönelik şiddetin son bulması için koruyucu ve önleyici çalışmalara ve caydırıcı cezalara ihtiyacımız var. Yıllardır talep ettiğimiz gibi hayvana yönelik cinsel istismar ve şiddet fiillerine hapis cezası gelmeli, ceza alt sınırı 3 yıl olarak belirlenmelidir. Bu davanın sonuna kadar takipçisi olmaya devam edeceğiz. Çünkü bu sistemin göstermelik adaletini değil gerçek adaletini istiyoruz.”

Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48