Mahsur kalan Balıkçının feryadı...

35 yıldır balıkçılık yapan Tahsin Turan’ın, iskelede bağlı olan 8 metrelik Erenim-1 isimli teknesi ile 5 aydır mahsur kalması akınlara durgunluk verdi.

Mahsur kalan Balıkçının feryadı...

Alaplı İlçesinde 35 yıldır balıkçılık yapan Tahsin Turan’ın, Alaplı çayı iskelesinde bağlı olan 8 metrelik Erenim-1 isimli teknesi ile 5 aydır mahsur kalması akıllara durgunluk verdi. 

Alaplı deresinin Karadeniz ile birleştiği noktada su debisinin sığ olması nedeniyle Alaplı çayında iskelesinde bağlı bulunan teknesini hareket ettiremeyen Turan, adeta yetkililere isyan etti.

Konu ile ilgili olarak gazetemize konuşan Turan,  Alaplı çayının deniz ile birleştiği noktada oluşan odacıklar sebebiyle 4 metre üstü teknelerin geçişinin mümkün olmadığını belirterek,  Bu sebepten ötürü artık balıkçılık yapamadığını ifade etti.

BALIKÇILAR HEP MAĞDUR

Aynı zamanda profesyonel dalgıç olan ve denizden 107 cansız beden çıkaran Turan şunları söyledi:

“Alaplı’da Devlet Su İşleri (DSİ) yapmış olduğu çalışmalar dere ağzında yetersiz kaldığı için bu durum ortaya çıktı. Geçmişte belediyeler DSİ’den aldığı yetkiyle kendi imkanları ile dere ağzını açarlardı, o dönem çok sıkıntı olmazdı. 5 aydır dere ağzı kapalı, şayet dereden Karadeniz’e açılmaya kalkarsak teknem parçalanır. Vinçle kaldırsam teknemin ikiye bölünme ihtimali var.  Ne yapacağımı şaşırdım. Durumumuz oldukça zor. Tekne sahipleri mağduriyet yaşıyor. Balıkçılık mesleğine devam etmeye çalışıyorum.  En yakın zamanda mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda yetkililerden yardım bekliyor.”

 

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2017, 13:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER