ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasına tepkiler

ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasına tepkiler

ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasına tepkiler

 Eski TBMM Başkanı ve AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, ABDnin Kudüsü İsrailin başkenti olarak tanıma, ve Amerikan Büyükelçiliğini Kudüse taşıma kararına ilişkin, derin ABD yapısının Donald Trumpı istemediğini ifade ederek, Trumpın da Yahudi lobisinin desteğini alabilmek için böyle bir manevra yaptığını söyledi.

Şahin, partisinin Karabük İl Başkanlığını ziyareti sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Trumpın bu kararıyla bütün dünyayı karşısına aldığını belirtti.

Trumpın bu kararı kişisel nedenlerle aldığını düşündüğünü aktaran Şahin, şöyle konuştu:

ABD kendisi de güç durumda. ABDde derin ABD yapısı kendisini istemiyor, bildiğim kadarıyla. O da Yahudi lobisinin desteğini alabilmek için böyle bir manevra yaptı. Kudüsü başkent ilan ediyorum dedi. AB ülkeleri, başta Rusya olmak üzere bu açıklamaları ve böyle bir adımın kabul edilebilir olmadığını ifade ettiler. Ancak bu en çok AB, Rusya veya başka ülkelerini değil, İslam coğrafyasını ve İslam ülkelerini ilgilendirir. O nedenle Cumhurbaşkanımız İslam İşbirliği Teşkilatının dönem başkanı olarak, önümüzdeki Çarşamba günü bu örgütün üye ülkelerini İstanbulda toplantıya davet etti. Bu toplantının önemli olduğunu düşünüyorum. Burada verilecek mesajların, önemli sonuçlar vermesini de diliyorum.

- Türkiye, her konuda olduğu gibi bu konuda da öncü rol üstleniyor

Kudüsün, farklı dinlerden insanların kutsiyet atfettiği bir mekan olduğunu kaydeden Şahin, sözlerini şöyle tamamladı:

Kudüs, hem Müslümanlar, hem Hristiyanlar hem de Siyonist olmayan Yahudiler için önemli bir merkezdir. Dolasıyla Kudüs, bu özelliğini korumaya devam etmelidir. Bunu bozacak adımlar ciddi sorunlara yol açar ve bunu zaten her ülke yöneticisi de altını çizerek ifade ediyor. Bu değerlendirmeler, çok isabetli değerlendirmelerdir. Türkiye, her konuda olduğu gibi bu konuda da öncü rol üstleniyor. Cumhurbaşkanımız bu rolü başarıyla yürütüyor. Halkı Müslüman olan birçok ülkenin devlet başkanları ile görüşüyor ve görüşmeye devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2017, 15:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48