Safranbolu 42 yıl önce atılan adımla geleceğe yürüyor

Safranbolu 42 yıl önce atılan adımla geleceğe yürüyor

Safranbolu 42 yıl önce atılan adımla geleceğe yürüyor

KARABÜK Haber - ERSİN TURAN - UNESCO Dünya Miras Listesi ve en iyi korunan 20 kent arasında yer alan Karabükün Safranbolu ilçesi, korumaya alınışının 42nci yılında tarihi dokusunu yapılan çalışmalarla geleceğe miras bırakıyor.

Türkiyeden İstanbul ile kent ölçeğinde UNESCO dünya miras listesinde yer alan ve Osmanlı döneminden kalma hamam, cami, konak, çeşme ve köprülerin yanı sıra kanyon ve doğal güzellikleriyle de turizm merkezi haline gelen ilçe, imar planları ve etkileşim sahası gibi projelerle tarihi dokusunu muhafaza etmeye devam ediyor.

Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 12 Haziran 1975te Safranbolu Belediye meclisinin tarihi bir karara imza atarak Safranbolunun bugünlere gelmesine vesile olduğunu söyledi.

- 75ten sonra kurumsal korumacılığa geçildi

O dönemde belediye imar danışmanı Baran İdilin önerisinin oy birliğiyle karara dönüştüğünü ifade eden Aksoy, Ondan önce herkes kendi ata mirasını korurken, 1975ten sonra Safranboluda kurumsal korumacılığa geçilmiş oldu. Safranbolu, Osmanlı mimarisi eserlerinden oluşmakta. 1975e kadar insanlar Kendi atamızın mirasını koruyalım. diye bu binaları devletin herhangi bir önerisi olmaksızın korudular, muhafaza ettiler. diye konuştu.

1975te alınan kararın 2010da da muhafaza edildiğini aktaran Aksoy, şunları kaydetti:

Koruma amaçlı imar planı güncellenerek, etkileşim sahası dediğimiz alan ilave edildi. 1975te alınan bu karar UNESCO Dünya Miras Listesine girişimizde de adeta merdivenlerin en önemli basamağıdır. Türkiyede en önemli kültür odaklarından, kültür miraslarından Safranbolu, dünyanın en önemli korumacılık alanlarından birisi olarak 1994te tescillendiğinde, korunacak eserler 1975te alınan kararla o yıllara taşınan eserlerdir.

- Safranbolu halkının katkısı büyük

Safranbolunun bin 580 adet tescilli kültürel varlığı bulunduğunu ve bunların çoğunun restorasyonunun yapıldığını aktaran Aksoy, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Restorasyon, Bir kere yaptık, bitti. demekle mümkün olmayan bir süreç. Her 10 yılda bir bu tescilli binalar elden geçmek durumunda. Belediye olarak mülkiyetimizde bulunan çeşmelerimizin restorasyonlarıyla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Bu sene 55 çeşmemizin ihalesini yaptık ve yaz içerisinde restorasyonları gerçekleşecek. Vakıflar Genel Müdürlüğü, kendi uhdesinde bulunan başta cami, han ve hamamlarımız olmak üzere restorasyon çalışmalarının büyük bir kısmını tamamladı. Şu anda Köprülü Mehmet Camisinin restorasyonu sürüyor.

Belediye meclisinin almış olduğu kararın uygulanmasında Safranbolu halkının da büyük katkısı olduğunu anlatan Aksoy, Onlar bu kararı almasalardı, bugün Safranbolu diye tarihi bir şehir bulunmayacak, hemşehrilerimiz başta turizm olmak üzere, kültür varlıklarının korunmasıyla elde edilmiş olan ekonomiye de sahip olamayacaklardı. şeklinde konuştu.

Aksoy, Kültür ve Turizm Bakanlığına sundukları projeyle, tarihi kesimde yer alan ticari alanların restorasyonu hususunda çalışma yaptıklarını da sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2017, 08:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48