Demirtaş Ereğli'nin kurtuluş yıldönümünü kutladı

Demirtaş Ereğli'nin kurtuluş yıldönümünü kutladı

Demirtaş Ereğli'nin kurtuluş yıldönümünü kutladı

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş: "Kdz. Ereğli halkı birlik ve beraberlik ruhuyla çağdaşlıktan ayrılmadan, Cumhuriyetin aydınlık yolundan yürümeye devam edecektir"

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Kdz. Ereğli'nin kurtuluşunun 99'uncu yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Mesajında Kdz. Ereğli'nin Kurtuluş Savaşı'nda 10 gün içinde kendini kurtaran ilk ilçe olduğuna vurgu yapan CHP'li Demirtaş Kdz. Ereğli'de büyük bir kahramanlık destanı yazıldığını da ifade etti.

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş mesajında şunları belirtti:

"4 bin 500 yıllık şanlı tarihe sahip, güçlü çeliği ve Osmanlı çileği ile ünlü olan ülkemizin cennet köşesi Karadeniz Ereğli’de, 99 yıl önce büyük bir kahramanlık destanı yazılmıştır.

8 Haziran 1920 tarihinde Fransızlar tarafından işgal edilen Ereğli’de bu esaret dönemi, Türk insanının cesareti ve eşsiz mücadelesi ile 10 günde sona ermiştir. Bu özelliği ile Karadeniz Ereğli, Kurtuluş Savaşında 10 gün içinde kendini kurtaran ilk ilçe unvanına sahip olmuştur.

Milli mücadele dönemindeki tek deniz savaşı da, 9 Şubat 1921'de Batı Karadeniz’de yaşanmıştır. Alemdar Gemisi ile Ereğli açıklarında destansı bir mücadele verilmiş, şehit olan Recep Kahya da Kurtuluş Savaşımızın tek deniz şehidi olma onurunu kazanmıştır.

Karadeniz Ereğli halkı, 99 yıl önce olduğu gibi birlik ve beraberlik ruhuyla, çağdaşlıktan ayrılmadan ve Cumhuriyetin aydınlık yolundan yürümeye devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Karadeniz Ereğli’mizin düşman işgalinden kurtuluşunun 99’uncu yıldönümünü kutluyor, başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nda kahramanlık destanı yazan tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyorum"

Gündem

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2019, 20:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER