Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi Ereğli'de

Dünyanın en tanınmış otomobil rallilerinden olan ve Türkiye etabının startı Sultanahmet'te verilen "Europa-Orient / Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi" Zonguldak'ın Ereğli ilçesine ulaştı.

Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi Ereğli'de

Dünyanın en tanınmış otomobil rallilerinden olan "Europa-Orient / Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi Kdz.Ereğli'ye ulaştı. Türkiye'nin tanıtılması amacıyla düzenlenen ralliye dünyanın birçok yerinden amatör ve profesyonel ralli tutkunları katılıyor.
Kdz.Ereğli'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Faruk Kaymakçı: "Bu rallide navigasyon kullanmak, hız yapmak, otobanları kullanmak yasak. Çünkü biz tüm rallicilerimizin Anadolu'nun kasabalarını, ilçelerini, köylerini gezmelerini istiyoruz"

Dünyanın en tanınmış otomobil rallilerinden olan ve Türkiye etabının startı Sultanahmet'te verilen "Europa-Orient/ Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi" Kdz.Ereğli'ye ulaştı.

Bu yıl 14'üncüsü düzenlenen, 11 ülkeden Türkiye'ye gelen 150'den fazla sporcu, değeri bin 100 avroyu geçmeyen araçlarıyla 10 bin kilometre kat edeceği ralli ekibi için Ereğli'de tören düzenlendi. Devrim Bulvarı'ndaki start töreninde konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Faruk Kaymakçı, kendisinin de katıldığı dostluk rallisinin Türkiye'nin tanıtımı için en önemli organizasyonlardan olduğunu söyledi.

"DOSTLUK-KARDEŞLİK YARIŞMASI"

Kaymakçı, Europa-Orient/ Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi'nin İstanbul'dan başlayarak Anadolu'nun birçok şehrini dolaşacağını, İran ve Gürcistan'ın ardından Kıbrıs'ta sona ereceğini belirterek, şu ifadelere yer verdi: "Bu ralli 14'ncüsü yapılan bir ralli. 11 Yıldır da Avrupa Birliği Başkanlığımız bu ralliyi Avrupa Birliği İletişim Stratejisi çerçevesinde destekliyor. Bu ralli bir hız yarışması değil, dostluk kardeşlik yarışması, Türkiye'yi Anadolu'yu Batı Avrupalılara gösterme rallisi. Bu rallide navigasyon kullanmak, hız yapmak, otobanları kullanmak yasak. Çünkü biz tüm rallicilerimizin Anadolu'nun kasabalarını, ilçelerini, köylerini gezmelerini istiyoruz.  Bu ralliciler İstanbul, Antalya'ya da gidebilirlerdi, bizim amacımız bu ralliyi Anadolu'nun güzel şehirlerini de göstermek ve halkımız ile tanıştırmak. Bu bir dostluk kardeşlik rallisi. Türkiye'nin Avrupa'nın bir parçası olduğunu göstermenin bir rallisi. Bu insanlar da bu heyecanla buraya geldiler. 85 Takımımız, 150'de fazla yarışmacı, 11 ülkeden temsilcisi var. Almanya'dan başladı, Kıbrıs'ta sona erecek, büyük bir kısmı Türkiye'de bir kısmı da İran ve Gürcistan'da olacak"
GELİRİ SURİYELİ MÜLTECİLERE GİDECEK

Türk halkının misafirlerini her zaman bağrına bastığını rallinin geçtiği güzergahlarda da bu samimiyetini gösterdiğine değinen Kaymakçı, 20 yaş üstü araçların ralli sonucu iki hayır kurumuna bağışlanacağını ve burada yapılacak satışların ardından elde edilecek gelirin Suriyeli mültecilere harcanacağına değinerek, "Bu anlamda bizler için de son derece önemli bir etkinlik" dedi.

"TÜRK HALKI MİSAFİRPERVER"

Europa-Orient Rallye Derneği Başkanı Wilfried Gehr de yarışmanın Türkiye etabına katılmaktan büyük mutluluk duyduğuna değinerek, "Türkiye'ye geldiğimizde insanların ne kadar misafirperver, güler yüzlü, yabancı da olsak gelip size sarıldığını, kucakladığını, misafir ettiğini görüyoruz. Bizim alışmadığımız bir durum olduğu için diğer yabancı ülkelerde bu bizi çok mutlu ediyor" sözleri ile konuştu.

Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık da rallicileri ilçede ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Etkinliğe katılınlar ise araçlara ilgi gösterdi, sürücüleri ile fotoğraf çektirdi.

lçeden startı verilen ralli boyunca aralarında Ankara, Samsun, Van, Kars ve Gaziantep'in bulunduğu birçok ilin yanı sıra İran ve Gürcistan'a da gidilecek. Rallinin finali 1 Haziran'da Kıbrıs'ta gerçekleştirilecek. Otomobil severler 2019'un Göbeklitepe Yılı ilan edilmesi kapsamında Göbeklitepe'de konaklayacak ve tüm ralli GPS üzerinden internet ortamında da takip edilebilecek.

Gündem

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2019, 16:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48