Kavlak Erdemir'e övgüler yağdırdı...

Kavlak Erdemir'e övgüler yağdırdı...

Kavlak Erdemir'e övgüler yağdırdı...

Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak, salona “Bu işçi seninle gurur duyuyor,” “Adam gibi adam, işte Pevrul Başkan”, “Türk Metal Türk Metal, Güçlü Güçlü Türk Metal” sloganları, işçilerin alkışları ve marşlar eşliğinde girdi.  İşçiler konuşmacıların konuşmaları esnasında da alkışlarıyla destek verdi.

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı ve Türk İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak,  Erdemir, Erdemir işçisi ve Türk Metal Ereğli Şubesinin kendisinde ayrı bir yeri olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Sizler, Bizim için güven, Türk Metal için güvencesiniz.Türk işçisi için en güzel örneksiniz.Sizler aslında, Gösterdiğiniz birlik beraberlikle, sergilediğiniz dostluk arkadaşlıkla, elbette yazdığınız mücadele destanıyla,  bütün cümle aleme örneksiniz. Sizin varlığınız yeter.Benim için Erdemir’in ayrı yeri var dememin nedeni başka. Emin olun, aslında Erdemir, herkes için ayrı bir konumda. Ben neredeyse her gün, her yerden, her kesimden insanla görüşüyorum. Madencisinden beyaz eşya üreticisine, inşaatçısından otomobilcisine kadar, işverenlerle ve çalışan işçilerle bir araya geliyorum. Emin olun, hepsinde değilse de, büyük çoğunluğunda, sohbet konusu eninde sonunda Erdemir’e geliyor. Şu açık ve net: İşçi için de işveren için de, Erdemir bir referans niteliğindedir. Bir kıstastır, bir hedeftir. Şunu iyi bilin ki, Türkiye’de ne kadar işçi varsa, Ne kadar işveren varsa hepsi Erdemir’e gıptayla bakıyor.”

BİLİNÇLİ İŞÇİ BUDUR

Erdemir işçisinin her kuruşunu hak ettiğini, dünyada kimsenin Erdemir işçisinin yaptığı fedakarlığı yapmadığını, işine aşına, işyerine sahip çıkmadığını, sendikasına böyle bağlılık göstermediğini belirten Kavlak şöyle devam etti:

“Sadece sohbet olsun diye geçmişi konuşmuyoruz. Geldiğimiz yeri anlamak için, Erdemir’in, Erdemir işçisinin, Türk Metal üyesinin farkını anlamak için konuşuyoruz. Herkes sizin sahip olduklarınızı istiyor. Yalan mı? Herkes istiyor ama kimse sizin gibi bedel ödemek istemiyor. Bunları, biraz da sizin ödediğiniz bedelleri hatırlatmak için anlattım. İşte, videoda gösterdiler. Eylem yaparsınız, Erdemir işçisi eksiksiz katılır. Eğlence yaparsanız, Erdemir işçisi ona da eksiksiz katılır. Erdemir’li, iyi günde de kötü günde de bir aradadır, Sendikasının yanındadır. Bilinçli işçi, işte budur. Bizim istediğimiz, gelmek istediğimiz nokta budur. Bizim üyelerimizi taşımak istediğimiz nokta budur.”

“YERLİ ÜRETİM-YERLİ TÜKETİM SEFERBERLİĞİ”

Kavlak, devletin uluslararası baskılar karşı yerli üretim seferberliği başlattığını , bu seferberliğe Yerli Malı Tüketme Kampanyası ile destek verdiklerini belirterek şunları söyledi:

“Dün İstanbul’da görkemli bir toplantı ile kampanyayı başlattık. Kampanya sloganımız:Emeğine sahip çık, ürettiğini tüket!  Bu sloganla, bütün halkımızı, yerli malı tüketmeye, bu topraklarda, bizim alın terimizle, göz nurumuzla üretilen ürünleri tercih etmeye çağırıyoruz. Halkımıza, k endi emeğine sahip çık, kendi ürettiğini tüket diyoruz. Peki bunu nasıl gerçekleştireceğiz?  Önce, harcama saplantılarımızdan kurtulacağız. Başkasının ürettiğine değil, kendi ürettiğimize güveneceğiz. Başkasının ürettiğiyle değil, kendi ürettiğimizle hava atacağız. İşte o zaman değişim başlayacak. Kafamızın içini değiştireceğiz. Kendi algımızı, kendimiz yöneteceğiz. Yani dostlarım, Türk işçisinin ürettiğini tüketeceğiz.  Memleket sevdamız ve işimize duyduğumuz saygıyla üretirken, tüm halkımızı, bizim ürettiklerimizi tüketmeye çağırıyoruz. ‘Emeğine sahip çık, kendi ürettiğini tüket’ Sloganıyla başlattığımız bu kampanyayı, yıl sonuna kadar,  Türk Metal Sendikası’nın örgütlü olduğu 32 ilde Gündemde tutacağız.  Gene bu kampanyamızla gündeme gelen, yeni ve milli bir tüketim bilinci oluşturma çabamızı sürekli kılmak için, 210 bin üyemizle seferber olacağız. Çünkü kendi ürettiğimize güveniyoruz. Hangi sektörde olursa olsun, Türk sanayi ürünlerinin dünyanın en modern tesislerinde, Dünyanın en eğitimli işçileri, Yani Türk işçileri tarafından üretildiğini biliyoruz.

YENİ SÖZLEŞME HAZIRLIKLARI

Kavlak, Erdemir ile imzalanan sözleşmenin Türk işçisinin yolunu açtığını, o yoldan yürüyerek MESS sözleşmesini imzaladıklarını ifade ederek şunları söyledi:

“Yüzyılın sözleşmesini imzaladık. Yani, O efsane sözleşmenin harcında sizin de payınız var. Onun için diyorum ya, sizin olduğunuz işte eksik olmaz. Aksine sizin olduğunuz her işte,  her mücadelede zafer olur.  Şimdi yeni bir sözleşmenin eşiğindeyiz. Hatta ilk oturumu yaptık bile. Bu oturuma, Yusuf Bey başkanlığında bir heyet katıldı.  Görüşmeler sürecinde, idari maddeleri kapsayan 10 madde üzerinde uzlaşma sağlandı. Heyetler, önümüzdeki hafta yeniden bir araya gelecekler ve görüşmeler kaldığı yerden devam edecek. Hepimiz çok yakından biliyoruz. Müzakereler, başlı başına zor süreçlerdir. Tüm zorlukları göğüsleyerek, yalnızca sizin çıkarlarınıza odaklanmış bir şekilde görüşmeleri yürütüyoruz.

Öyle tahmin ediyorum ki, 12inci ayın ortasından itibaren, görüşmeler belli bir olgunluğa ulaşır ve yol haritamız daha belirgin bir hale gelir. Önümüzdeki süreçte, ülkenin koşulları, ekonominin dinamikleri daha net sinyaller vermeye başlayacaktır.  Biz de mevcut durumun tüm parametrelerini gözeterek, bu sözleşmeden de anlımızın akıyla çıkacağız. Buradan söylüyorum. Hiç birinizin gözü arkada kalmasın. Bu süreç bize emanet. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da masada bir kör kuruşunuzu  bırakmadan, alnımızın akıyla karşınıza çıkacağız. Geçmişte sizler için kazandığımız zaferlere bir yenisini ekleyerek, Bu başarıyı da birlikte kutlayacağız. Yeter ki siz arkamızda durun. Yeter ki bu zorlu yolda bizi yalnız bırakmayın.”

Kavlak’ın konuşmasının ardından Kdz Ereğli Şube Başkanı Metin Ercan, kendisine günün anısına hediye takdiminde bulundu.

Haber Kaynağı, Hüseyin Orhan

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2018, 16:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48