´´Şehit çocuklarını sokak çocukluğundan kurtarmamız gerekiyor

Ereğli ilçesi Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneğinin 4. olağan kongresi gerçekleştirildi.

´´Şehit çocuklarını sokak çocukluğundan kurtarmamız gerekiyor
 Ereğli ilçesi Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneğinin 4. olağan kongresi gerçekleştirildi. Tek liste olarak gidilen kongrede mevcut başkan Mehmet Ali Demirdiyen yeniden başkanlığa seçildi. 


Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen kongreye şehit aileleri ve yakınlarının yanı sıra AK Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır, CHP İlçe Başkanı Hayrettin Kartal, MHP İlçe Başkanı Talat Şeker, Ereğli Kent Konseyi Başkanı Noyan Keskin, Ereğli Muharip Gaziler Derneği Başkanı Temel Şahin, SP İlçe Başkanı Gökhan Göktaş da katıldı.

Kongrenin açılış konuşmasını gerçekleştiren başkan Mehmet Ali Demirdüyen, şehit çocuklarının maaşının bir bölümünün devlet kanalıyla bloke edilmesi gerektiğini söyledi. Şehit çocuklarının babasının olmadığını ve annelerinin de şehidin ailesinden çocuklarını kopardığını kaydeden Demirdüyen, şehit eşlerine verilen ev kredisi imkanının aynı zamanda onları yetiştiren büyüten anne ve babalarına da verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Demirdüyen konuşmasında Şehit çocuklarının anneleri tarafından şehit yakınlarından koparıldığını kaydeden Demirdüyen Şehit çocuklarımızın annesi var. Malumunuz babası yok. Anne de o çocuğu alıp gidiyor. Aileden koparıyor. Büyükbabasından, babaannesinden, amcasından, halasından. Tabi ki hayattır bu. Kopması gerekiyor mu? Kopmaması gerekiyor ama bu şartlar altında kopartılıp alıp götürülüyor. Bu çocuklarda anne kontrolünde. Annelerin bir çoğu da işte çalışıyor. Çalıştıkları için de yavrularına sahip çıkamıyorlar. Bu çocuklar sokaklarda berduş geziyorlar. Yanlış insanlarla geziyorlar. Çocuk oldukları için iyiyi ve kötüyü tahlil edemiyorlar. Devletimiz de bu çocuklara yakın mesafe destek vermelidir. Şehitlerin birinci derecede vasisi eşi olduğu için ev kredisini o kullanıyor. Düşünün arkadaşlar. Bir anne, bir baba bir bacı bir kardeş. Yavruyu o evde doğuruyor, okula o evden gönderiyor, askere ´Allah´u Ekber, Haydi oğlum, haydi git. Ya gazi ol, ya da şehit´ diyerek tekbir ve dualarla gönderiyor. Bir müddet sonra maalesef tabuta sarılı Türk bayrağı ile beraber geliyor. Aynı eve geliyor. Düşünün o anne ve babanın ondan sonra hayatlarında ki mücadeleyi. Pencereye çıkıyor oğlunu görüyor, balkona çıkıyor oğlunu görüyor, yatak odasına gidiyor oğlunu görüyor. Ama devlet o evde bizi mahcup ediyor, o evde oturtturmak zorunda kalıyor. Bunun da çaresine derhal bakılmalıdır diyorum. Bu acılar içerisinde bu psikoloji içerisinde yaşam zor oluyor dedi.

Yapılan konuşmanın ardından oy kullanımına geçildi. Üyelerin büyük çoğunluğunun oyunu alan Mehmet Ali Demirdüyen yeninden başkanlığa seçildi.
Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2015, 07:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48