Ereğlili Avukatlardan teröre tepki

Ereğli´ de Hukukçular Derneği üyesi yaklaşık 50 avukat, İstanbul Çağlayan Adliyesi´nde yaşanan terör eylemi ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Ereğlili Avukatlardan teröre tepki
 Ereğli´ de Hukukçular Derneği üyesi yaklaşık 50 avukat, İstanbul Çağlayan Adliyesi´nde yaşanan terör eylemi ile ilgili basın açıklaması yaptı. 

İstanbul Çağlayan Adliyesinde önceki gün rehin alındıktan sonra şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz olayı ile ilgili olarak Ereğli Adliye binası girişinde basın açıklaması yapan Hukukçular Derneği üyesi avukatlar, saldırıyı kınadı. Yaklaşık 50 kadar avukatın katıldığı toplantıda avukatlar adına basın açıklamasını Av. Tayyar Kartal Yaptı. Saldırıyı kınadıklarını belirten Av. Kartal, sonrasında yapılan açıklamalarda avukatların zan altında bırakılmalarının üzücü olduğunu söyledi. Kartal açıklamasında İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde görev yapan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın, 31 Mart günü, önce rehin alınması ve ardından katledilmesi eylemine karşı tepkimizi haykırmak için toplandık. Öncelikle cumhuriyet savcımızı, bir meslektaşımızı yitirmemiz nedeniyle üzüntümüzü belirtmek isteriz. Hukuk dünyasının başı sağ olsun. Gerçekleştirilen bu eylem, bir terör eylemidir. Bu, hukuku kana bulayan, hain bir terör eylemidir. Adalete, hukuka, bir hukukçuya ve dolayısıyla hepimize yönelen bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz, lanetliyoruz. Hukuk dünyası hakimiyle, savcısıyla ve avukatıyla bir bütündür. Hukukun üstünlüğüdür, üstlendiğimiz farklı rollerin ortak gayesi. Sevinçlerimiz gibi, acılarımız da ortaktır bizim. Ancak, henüz meslektaşımızın acısını bile yaşamamıza fırsat verilmeden, saldırıdan biz avukatları, bizlerin adliyeye giriş biçimlerini sorumlu tutmaya çalışan haksız ithamları kabul etmek mümkün değildir. Yaşanan bu terör eyleminin çok yönlü olarak ele alınması ve aydınlatılması yönünde çaba sarf etmek gerekirken, ilk beyanların avukatların adliyeye giriş biçimlerine yönelik olması üzücüdür, düşündürücüdür. Bilindiği gibi bu eylemi gerçekleştiren saldırganlar avukat değillerdir. Varlık sebebi hukukun üstünlüğünü, hak ve özgürlükleri korumak olan biz avukatların bu olaydan hareketle hedef haline getirilmesi, bu terör eyleminden sorumlu tutulmaya çalışılması kabul edilemez. Bizler, birtakım dokunulmazlık ya da ayrıcalık talebinde bulunan kişiler değiliz. Bizler, tıpkı hakim ve savcılar gibi yargı görevi yapan, adaleti ve hukukun üstünlüğünü gaye edinen avukatlarız, hukukçularız. Potansiyel şüpheli olarak zan altında bırakılmayı kabul etmiyoruz. Adalete ve hukuk dünyasına karşı gerçekleştirilen bu acı terör eylemini kınıyor ve kime yönelirse yönelsin her türlü terörü bir kez daha lanetliyoruz. Savcımızın evine düşen kor, bizlerin yüreğini yakmıştır. Şehit düşen cumhuriyet savcımızın ruhu şad olsun, hukuk dünyasının, tüm hukukçuların başı sağ olsun dedi.

Avukatlar yapılan açıklamanın ardından sessizce dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2015, 10:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48