Fırıncı ustası yaptığı aparat ile traktörü vinç yaptı

Ereğli´ye bağlı Süleymanbeyler köyünde fırıncı ustasının yaptığı aparat, traktörü vinç yaptı

Fırıncı ustası yaptığı aparat ile traktörü vinç yaptı
Ereğli´ye bağlı Süleymanbeyler köyünde fırıncı ustasının yaptığı aparat, traktörü vinç yaptı. İlginç buluş sayesinde 20 kişinin taşıyacağı kum bir günde camiye çekildi. 

Ereğli´ye bağlı Süleymanbeyler köyünde yapımı devam eden Süleymanbeyler Camii için köy halkı el ele vererek imece usulü caminin bitirilmesi için uğraşıyor. Caminin ikinci katının yapımında kullanılacak olan kumun çekilmesi için vinç lazım olduğunu söyleyen köylülere, köyün fırıncı ustası Ahmet Uslu´dan yardım geldi. Uslu, bulduğu iki otomobil jantı ile yaptığı icat ile kendisine ait olan 1975 model traktörünü vinç haline dönüştürdü. Traktörün sol arka lastiğine taktığı aparatla kumu caminin ikinci katına çıkaran Ahmet Uslu, aparatı nasıl yaptığını merak eden cami imamı Nuri Aslan´a bilgi verdi.

Kendisinin farklı buluşlar yapmayı sevdiğini ifade eden Uslu, Böylesi bize daha uyguna geldi. Bizim için daha rahat oldu. Burada insan gücü kullansaydık daha zor olacaktı. Şu anda daha rahat iş yapıyoruz. Bizim teknolojimiz bu. Elimizden gelen budur. Daha ileride daha farklı düşüncelerimiz var. Traktörümüz 1975 model. Dedemden kalma. Bizlere hizmet etmeye devam ediyor dedi.

Aparatın takılmasının ardından yerdeki kum traktör vinç ile caminin ikinci katına çekildi.Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2015, 15:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48