Maden faciasında ölen 8 işçi dualarla anıldı

Zonguldak’ta 2 yıl önce meydana gelen maden faciasında hayatını kaybeden 8 maden işçisi için anma töreni düzenlendi.

Maden faciasında ölen 8 işçi dualarla anıldı
Zonguldak’ta 2 yıl önce meydana gelen maden faciasında hayatını kaybeden 8 maden işçisi için anma töreni düzenlendi. Madene giren ve madenden çıkan işçiler, faciada ölen meslektaşları için dua etti.
Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesinde galeri sürme işlemi yapan taşeron firma işçileri 7 Ocak 2013 günü meydana gelen grizu patlamasında hayatını kaybetmişti. Olayda Hasan Bozacı, Hüseyin Kürekçi, Muharrem Yapıcı, Ahmet Şekerci, Yüksel Koca, Köksal Kadıoğlu, Muhsin Akyüz ve Satılmış Arslan hayatını kaybetmiş, 7 işçi de yaralanmıştı.
Hayatını kaybeden işçiler için TTK Kozlu Müessesesindeki 1 No’lu kuyunun başında tören düzenlendi. Törene TTK Kozlu Müessesesi Başkanı Kazım Eroğlu, GMİS Genel Sekreteri Behzat Cinkılıç, Kozlu Belediye Başkanı Ertan Şahin ile Maden Şehitleri Derneği Başkanı Ayhan Gökgöz katıldı. Anma töreninde gece vardiyasında ocaktan çıkan ve gündüz vardiyasında ocağa girecek olan maden işçileri de hazır bulundu. Programda din görevlileri tarafından Kur’an-ı Kerim’den sureler okundu.

“OLAYDAN ÇOK ETKİLENDİK”
15 yıllık maden işçisi İsmail Gedik, anma töreni sonrası madene indi. Gedik, “İster istemez olaydan çok etkilendik. Ama sonuçta bu bizim ekmeğimiz. Hayat bizim için devam ediyor. Aynı şekilde çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

“2.5 SAAT MAHSUR KALDIM”
Facianın yaşandığı anda 2.5 saat mahsur kalan Ayhan Gökgöz, olayın ardından kurduğu Maden Şehitleri Derneği ile madencilere destek olmaya çalışıyor. Hayatını kaybeden madencilerin evlerinde Kur’an-ı Kerim okutan Gökgöz, “Ben de olay gün ocakta 2.5 saat mahsur kaldım. Ardından faciadan sağ çıktım. Madenlerde performansa dayalı çalışma sistemi olmamalıdır. Arkadaşlarımızın evinde Kur’an-ı Kerim okuttuk bir hafta boyunca. O arkadaşların yerine ben de olabilirdim. Herhangi bir arkadaşımız da olabilirdi. O anlamda bizim için madenciler de çok değerli maden şehitleri de değerli” diye konuştu.
Törenin sonunda ise madencilere mevlit şekeri ikram edildi. Ocaktan çıkan işçiler evlerinin yolunu tutarken, vardiyası gelen işçiler ise çalışmak için madene indi.
Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2015, 09:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER