Paralarını alana kadar yer altından çıkmayacaklar

Zonguldak’ta özel bir maden ocağında 3 aydır maaşlarını alamadıklarını iddia eden maden işçileri yerin 300 metre altında bir eylem gerçekleştirdi.

Paralarını alana kadar yer altından çıkmayacaklar
Zonguldak’ta özel bir maden ocağında 3 aydır maaşlarını alamadıklarını iddia eden maden işçileri yerin 300 metre altında bir eylem gerçekleştirdi. 

Zonguldak’ın Gelik Beldesi’ne bağlı üretim yapmayan özel bir maden ocağında söküm ve tahkimat işi yapan maden işçileri 3 aydır maaşlarını alamadığı gerekçesiyle kendilerini madene kapattı. 8.00 - 16.00 vardiyasında çalışan işçiler sabah 8.00’dan itibaren bulundukları ocaktan yaklaşık 18 saattir dışarıya çıkmadı. 1800 ile 2000 TL arası ücretle çalışan işçiler 3 aylık alacaklarını alana kadar madenden çıkmayacaklarını ifade etti.

MADEN İŞLETMESİNİN GENEL MÜDÜRÜ: “ SAĞLIKLARINDAN ENDİŞE EDİYORUZ”


İşçilerin 3 aydır paralarını alamadığı iddiasıyla yerin 300 metre altında eylem yaptığı özel maden işletmesini Genel Müdürü Adnan Toprak, işçilerin sadece bir buçuk aydır maaşlarını alamadıklarını ve 5 gün içerisinde işçilerin maaşını yatıracaklarını ifade etti. Toprak yaptığı açıklamada, “İşçilerimizin içeride bir buçuk aylık alacakları var. Onunla ilgili arkadaşlarımız ödeme talebinde bulundular. Biz de bu hafta sonuna kadar yatıracağımızı beyan ettik. Fakat arkadaşlarımız eylemlerine devam ediyorlar. Şuan bizim ocaklarımızda üretim yapılmıyor, 10-12 kişi civarında elemanımız var ve onlar da ocağımızın tahkimatı ve güvenliği için görevlendirdiğimiz arkadaşlar. Alacakları cuma gününe kadar hesaplarına yatacaktır. Arkadaşlarımızdan eylemlerine son vermelerini istiyoruz. Çünkü ocakta şuan arkadaşlarımızın can güvenliği yok. Bizim endişemiz de işçilerimizin can güvenliğinin olmaması. Yer üstünde bir yer olsa eylem yapmalarına kesinlikle karşı çıkmayız ama burası yer altı olduğu için endişe duyuyoruz” dedi.


PARALARINI ALANA KADAR YER ALTINDAN ÇIKMAYACAKLAR


8 işçinin yer altında ve 5 işçinin maden ocağının girişinde yer altındaki arkadaşlarına destek verdiği eylemde, paralarını alana kadar arkadaşlarının yer altından çıkmayacaklarını ifade eden, Koray Akbulut yaptığı açıklamada, “Arkadaşlarımız içeride eylem yapıyorlar biz de arkadaşlarımıza yer üstünde destek veriyoruz. 3 yıldan bu yana şirketin maaş konusunda sıkıntıları var ve düzgün ödeme yapmıyorlar. Biz de hayatımızı idame ettirmek için bankalardan kredi kullandık. Şirketimiz ilerleyen süreçte düzelir ve biz de maaşlarımızı öderiz dedik ama her geçen gün daha batık duruma geldi. Biz de bankalara borçlarımızı ödeyemez hale geldik. Sayın Genel Müdürümüz işçilerimizin bir buçuk aylık maaşları içeride diyor ama konu onun anlattığı gibi değil. Ocak ayından 28, Şubat ayından ise 22 yevmiye alacağım var. Benim çocuğum hasta Ankara’da hastaneye yatırmam gerekiyor ama cebimizde para olmadığı için yatıramıyorum” dedi.

MADENCİLERİN EŞLERİ DE EYLEME DESTEK VERDİ


Yerin 300 metre altında eylemlerini gerçekleştiren maden işçilerine, eşleri de yer üstünde destek verdi. Madenci eşi kadınlar, kocalarının maaşlarını alıp yerin 300 metre altından yeryüzüne çıkmadan madenin girişinden ayrılmayacağını ifade etti.

Hasta çocuğunun tedavi masraflarını maaşlarını alamadıkları için karşılayamadıklarını ifade eden madenci eşi Cansu Akbulut, “Eşlerimiz sabah 8’de iş başı yaptılar. Şuan saat gece 12 oldu ama eşlerimiz halen çıkmadılar. Benim çocuğum hasta. Bu ay Ankara’ya gidecektik gidemedik. Sadece yazık diyorum başka bir şey demiyorum” şeklinde konuştu.

Yerin altında eylemini gerçekleştiren maden işçisi Tuncay Durgut’un eşi Şebnem Durgut ise, “Benim eşim saatlerdir içeride. Ne telefonla konuşabildim ne sesini duyabildim. 9 tane işçinin maaşını veremiyorlar. 100 TL 200 TL veriyorlar işçiyi susturmaya çalışıyorlar” dedi.
Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2015, 08:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48