TÜRK METAL SENDİKASI SOMA FACİASINI PROTESTO ETTİ

TÜRK METAL SENDİKASI SOMA FACİASINI  PROTESTO ETTİ
gundemeregli.com
-Manisa’nın Soma İlçesindeki özel şirket tarafından işletilen kömür ocağında yaşanan facia nedeniyle, Erdemir’de yaşamını yitiren madenci şehitleri için saygı duruşunda bulunuldu.
 
tüm sendika üyelerinin katıldığı   törenlerde, saygı duruşunun yanı sıra yaşanan olayda faciaya sebebiyet verilmesi ve gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle de yaşananlar protesto edildi..

Türk Metal Sendikası Karadeniz Ereğli Şube Başkanı Yusuf Ziya Odabaş, Girginkaya Yemekhanesi’nde, Şube Sekreteri Metin Ercan Soğuk Haddehane Yemekhanesi’nde Şube Mali Sekreteri Sedat Taşdelen de Sıcak Haddehane’de bir araya gelen üyeleri ile olaydaki gelişmelerle ilgili değerlendirmede bulundular.

Türk Metal Sendikası Kdz Ereğli Şubesi Başkanı Yusuf Ziya  Odabaş, her ne kadar aynı sektörde olmasak da, Zonguldak’ta madencilik ile iç içe bulunduklarını belirterek   şöyle dedi:

“Ne acıdır ki, bu tür maden kazalarını en fazla yaşayan ve üzüntüsünü en çok içinde hisseden bölgedeyiz. Yine ne yazıktır ki, yaşanan her olay sonrası verilen canlara rağmen söylenen ve arzu edilen tedbir ve önlemler yeterince alınmıyor.Soma’daki maden ocağında; kimilerine göre trafonun patlaması sonucu yaşandığı söylenen faciada yüzlerce madenci kardeşimiz şehit oldu. Aralarında bölgemizden de insanların bulunduğu bu kardeşlerimizin suçu neydi? Yetkililerin ‘gerekli denetimler yapılıyordu’ şeklindeki sözlerine inanmalımıyız? Olay sonrası başlatılan ve sürdürülen kurtarma çalışmalarında uygulanan yöntem doğrumuydu?Bu sorular elbette aklımıza gelen ilk endişelerdir. Asıl endişemiz ise her zaman dile getirdiğimiz gibi, Türkiye’de, özellikle ağır sanayi iş kolunda çok az kurumda yeterli ve olması gereken işçi sağlığı ve iş güvenliğinin alınmamış olmasıdır. Buradaki protestomuzun amacı da budur. Sayın Genel Başkanımız Pevrul Kavlak’ın da söylediği gibi ülkemizde Taşeronluk sistemi çözüme kavuşturulmadığı sürece, Soma faciası ne ilk ne de son olur.Yaşamını yitiren madenci kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Hepimizin başı sağ olsun. Tedavi gören kardeşlerimize de acil şifalar diliyoruz.”dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2014, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48