Bir çocuk öldü sorumluların vicdanı rahat mı? 

Bir çocuk öldü sorumluların vicdanı rahat mı? 

Bir çocuk öldü sorumluların vicdanı rahat mı? 

Geçtiğimiz günlerde Zonguldak –  Ankara Karayolunun 8. kilometresinde meydana gelen trafik kazası sonucu 10 yaşındaki Eymen Burak isimli bir çocuk hayatını kaybederken, Zonguldak’ta infial yaratan kaza sonrasında gözler bir kez daha yolun yapım çalışmalarına ve yoldaki güvenlik tedbirlerinin yetersizliğine çevrildi.  

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, tam olarak kazanın olduğu nokta dâhil olmak üzere Zonguldak – Ankara D750 karayolunun kaza riski yüksek bölgeleri konusunda sorumluları uyardığını ancak gerekli tedbirlerin hayata geçirilmediğini söyledi.

Yavuzyılmaz, 31.08.2018 tarihinde Karayolları Genel Müdürlüğüne verdiği bilgi istem dilekçesine ve müdürlükçe dönülen yanıtlara dikkat çekerek, “ Karayollarını, yolun kaza riski yüksek kısımları konusunda ‘kilometresi kilometresine’ uyardık. Uyarılarımız arasında bu elim kazanın yaşandığı nokta ve çevresi vurgulanmaktaydı. Yolun 2.3.4. ve 6 kilometresinden sapça tünellerine kadar uzanan kısımlarını ve 8. - 9. kilometrelerindeki tehlikelere özellikle dikkat çektik. Karayolları 15. Bölge Müdürlüğünden tarafıma gönderilen yanıtlarda ‘önlemleri almaktayız, incelemeler yapmaktayız, koruyucu çalışmalara başlanılacaktır’ denildi. Ancak kurumca bu tedbirler tam anlamıyla hayata geçirilmediği gibi bugüne kadar yaşanan kazalardan da en ufak bir ders dahi çıkartılmadı.” dedi.

Milletvekili, bilgi istem dilekçesini, Karayolları Genel Müdürlüğüne, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına, Zonguldak Valiliğine ve Zonguldak Emniyet Müdürlüklerine gönderdiğini belirterek
konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: 

“Zonguldak – Ankara karayolu üzerinde önceki tarihlerde sahada yerinde yapmış olduğum incelemeler ve tespitlerle, yolun kaza riski yüksek kısımları hakkında yetkilileri uyarmış,  trafik kanun ve yönetmeliklerine uygun olarak alınması gerekli tedbirlerin bir an önce hayata geçirilmesi hususunda sorumluları göreve davet etmiştim. Özellikle yolun Zonguldak çıkışından 10. kilometresine kadar olan kısımlarındaki otokorkuluk, bariyer ve aydınlatma eksikliklerine, yol çalışmalarının yapıldığı kesimlerde ikaz ve uyarı işaretlerinin yetersizliklerine dikkat çekmiştik. 

Konuyla ilgili olarak ‘uyarı mahiyetindeki’ bilgi istem dilekçemizi, hem doğrudan sorumlu olan Karayollarına hem Zonguldak Valiliğine, hem de Zonguldak Emniyet Müdürlüğüne ilettik. 

Karayolları 15. Bölge Müdürlüğünden gelen dolambaçlı ve kaçamak yanıtlarda, özetle; inceleme ve tespitlerin yapıldığı, gerekli tüm tedbirlerin alındığı, takip ve kontrollerin sürdürüldüğüne yer verilmişti. 

Ancak son olarak 10 yaşında bir yavrumuzu kaybettiğimiz, ne bu yolda, ne Zonguldak-Ereğli yolunda, ne de diğer yollarda gereken tedbirler alınmadığı gibi vatandaşlarımız son derece tehlikeli olarak bu koşullarla araç kullanmaya mecbur bırakılıyor, kazalara adeta davetiye çıkartılıyor. Yapılan çalışmaların bir türlü bitirilmemesi, sürekli ertelenmesi de ayrıca riski arttırıyor. 

Aslında Karayollarından tarafıma dönülen bu yanıtlar, sözün tutulmadığının, gereğinin yapılmadığının, kanunlara uyulmadığının ve vatandaşın canının hiçe sayıldığının belgesidir. 

Son olarak kazanın olduğu bölgede bırakın tedbir almayı, kazanın üzerinden günler geçmesine rağmen çarpışmanın izlerini, kazazedelerin etrafa saçılmış eşyalarini dahi toplamayan, yolu temizlemeyen karayollarına ve diğer sorumlulara bir kez daha sesleniyorum. Bir çocuk öldü vicdanınız rahat mı?

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2020, 12:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48