Haberal bir ilke imza attı

Haberal bir ilke imza attı

Haberal bir ilke imza attı

Türk bayrağını dünyanın en tepesinde dalgalandıran Başkent Üniversitesi Kurucusu, Dünya Organ nakli derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal, yine bir ilke imza atarak dünyayı Türkiye'de buluşturdu...Arjantin'den Japonya'ya, Kanada'dan Avusturalya'ya kadar; yer kürenin dört bir yanından 350'ye yakın öncü bilim insanı, Dünya Organ Nakli Derneği'nin ilk bölgesel kongresi için, İstanbul'a geldi...Toplantının açılışında, kadavradan organ bağışının artırılması gerektiğini vurgulayan Profesör Haberal, tüm insanlığa yaptığı çağrıyı yineledi; "organlarınızı bağışlayın; birçok hayat kurtarın"...

Türk bayrağı yine dünyanın en tepesinde dalgalandı.

Dünyada ve Türkiye'de tıp alanında ilklere imza atan Başkent Üniversitesi Kurucusu, Dünya Organ Nakli Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal, dünyayı Türkiye'de buluşturdu. 

ABD, Çin,İtalya, Arjantin, İran, Irak, Azerbaycan, Kanada, Japonya, İngiltere, Brezilya,İspanya, Avustralya, Hindistan,Pakistan ve daha fazlası..... Dünyanın dört bir yanından 350'ye yakın alanında öncü bilim insanı, Dünya Organ Nakli Derneği'nin ilk bölgesel kongresi için İstanbul'a geldi. 

Kongrenin bir gün öncesinde meslektaşlarını açılış resepsiyonunda karşılayan Prof. Dr Mehmet Haberal, konuklarıyla tek tek ilgilendi. Resepsiyona, sadece bilim insanları değil; iş, siyaset, sanat, medya ve spor dünyasından da yoğun katılım oldu.

Toplantının ilk günü ise, Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın açılış konuşmasıyla başladı.

"GÜNAYDIN. HEPİNİZİ BURADA GÖRMEKTEN ÇOK MUTLU VE ONURLUYUM. BU ASLINDA DÜNYA ORGAN NAKLİ DERNEĞİNİN İLK BÖLGE TOPLANTISI.ORGAN NAKLİ DERNEĞİ 1966'DA DOKU HOMOTRANSPLANTASYONU KONFERANSINDA SIRASINDA KURULMUŞTUR. "

***BU DERNEĞİN KURUCULARINA HER ZAMAN MİNNETTAR OLMUŞUMDUR.*** 

"DERNEĞİ NEWYORK'DA KURDU.KENDİSİ DERNEĞİN KURUCUSU VE İLK SEÇİLMİŞ BAŞKANI OLAN PETER MEDAWAR DIR.ONU HER ZAMAN MİNNETLE ANIYORUM.İKİNCİ SEÇİLMİŞ BAŞKAN DA JOHN MARCUS CONVERSE İDİ.BUGÜN BURADA OLMAMIZI ONLARA BORÇLUYUZ. ONLAR BU DERNEKLE GURUR DUYMAMIZI SAĞLADI. BU İSİMLERİ TAKİBEN,BİR ÖNCEKİ DÖNEM BAŞKANI NANCY, PHİLİPP VE JEREMY DE BUGÜN BURADALAR VE BU TOPLANTIYI DESTEKLEYEREK AKTİVİTELERİMİZ KONUSUNDA BİZLERİ CESARETLENDİRİYORLAR. MAALESEF, YAKIN ARKADAŞIM OSCAR, Kİ KENDİSİ DERNEĞİN BAŞKANLIĞI YAPMIŞ, PEK ÇOK BİLİMSEL AKTİVİTEYE KATKIDA BULUNMUŞ VE ORGAN NAKLİ DERNEĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN ÇALIŞMIŞTIR, BİRKAÇ GÜN ÖNCE KENDİSİNİ KAYBETTİK, AMA BU HAYATIN BİR GERÇEĞİ."

"ORGAN NAKLİ DERNEĞİ ,ORGAN NAKLİ KONUSUNDA BİR DÜNYA LİDERİDİR. ZATEN BAŞKA YOL DA YOK., DÜNYADAKİ ORGAN NAKLİ AKTİVİTELERİ İÇİN BİR ŞEMSİYE GÖREVİ GÖRMEKTEDİR.BİLİM VE KLİNİK UYGULAMALAR, SÜREKLİ EĞİTİM , BİLİMSEL İLETİŞİM, VE ETİK UYGULAMA İÇİN REHBERLİK ETMEK BİZİM GERÇEKLEŞMESİ İÇİN ÇABALADIĞIMIZ TEMEL AMACIMIZDIR. TABİKİ BU KONUDA DÜNYA LİDERİ OLMAK DA…"

"DÜNYA ORGAN NAKLİ DERNEĞİ BİZİM TEMSİLCİLERİMİZ OLAN ALTI AYRI BÖLGEYE EŞİT ÖNEM VERMELİ Kİ BÖYLECE BÖLGEDEKİ TÜM ÜYELER ORGAN NAKLİ AKTİVİTELERİNE VE EĞİTİM FIRSATLARINA EŞİT DÜZEYDE ERİŞİM SAĞLAYABİLSİN , BÖYLECE ORGAN NAKLİ KONUSUNA AKTİF BİR ŞEKİLDE DAHİL OLMUŞ DİĞER ULUSLARARASI DERNEKLERDE STAJ OLANAKLARI ARTIRILABİLSİN.BU ULUSLARARASI DÜZEYDE DAHA FAZLA İŞBİRLİĞİ İÇİN YENİ BİR ALANDIR."

"DÜNYA ORGAN NAKLİ DERNEĞİ BÖLGELERİNE GELİRSEK, YÖNETMELİKLERDE , MADDE 6 İKİNCİ BÖLÜM ADİL VE EŞİT TEMSİLİ GARANTİ EDER. KONSEY ,KUZEY AMERİKA, LATİN AMERİKA, AVRUPA, ASYA, AFRİKA-ORTADOĞU VE OKYANUSYA DAN TOPLAM 12 KOMİSYON ÜYESİ TARAFINDAN TEMSİL EDİLİR."

"GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ , ORGAN NAKLİ DERNEĞİ GERÇEKTEN DE BİR ŞEMSİYE. TÜM BÖLGE DERNEKLERİ İLE BAĞLANTI VE İLETİŞİM İÇERİSİNDE, BU GERÇEKTEN DE ÖNEMLİ.TEMEL HEDEFİMİZ KADAVRADAN ORGAN NAKLİNİ TEŞVİK ETMEKTİR.MİLYONLARCA İNSAN SAĞLIKLI ORGANLARIYLA ÖLÜP GÖMÜLMEKTEDİR, HALBUKİ BU ORGANLAR ORGAN NAKLİ LİSTELERİNDE BEKLEMEYE DEVAM EDEN PEK ÇOK HASTANIN HAYATINI KURTARABİLİR."

"ORGAN BAĞIŞI VE NAKLİ İLE İLGİLİ ENGELLERİN MUHTEMEL ÇÖZÜMLERİ ŞÖYLE OLABİLİR; FON KAYNAKLARININ ARTIRILMASI, ULUSAL ORGAN TEDARİK MERKEZLERİNİN KURULMASI, ORGAN PAYLAŞIM AĞININ VE KAYDININ TEŞVİK EDİLMESİ, KAMUNUN SOSYAL VE DİNİ ENDİŞELERİNİN ÜZERİNDE DURULMASI VE ORGAN TİCARETİ İLE ORGAN TURİZMİNİN ELİMİNE EDİLMESİDER Kİ BU GÜNÜMÜZÜN EN ÖNEMLİ ZULUMLERİNDEN BİRİDİR."

"BU NEDENLE, DÜNYA ORGAN NAKLİ DERNEĞİNİN GÖREVİ BÖLGE TOPLANTILARI DÜZENLEMEKTİR. BU DÜNYA ORGAN NAKLİ DERNEĞİNİN İLK BÖLGE TOPLANTISIDIR. BU VESİLE İLE İSTANBUL A BU ORGANİZASYONA HOŞGELDİNİZ. İLAVETEN, 2020 TOPLANTISI KORE DE OLACAK. HEPİNİZİ KOREYE DE DAVET EDİYORUM. ÜZGÜNÜM , BİLİYORSUNUZ Kİ BİRÇOK HASTAMIZ VAR VE BİZDEN YARDIM BEKLİYORLAR. YANİ, HER ZAMAN BÜTÜN İNSANLARA VE BÜTÜN DÜNYAYA SÖYLEDİĞİM GİBİ ‘ LÜTFEN ORGANLARINIZI BAĞIŞLAYIN VE BİRÇOK HAYAT KURTARIN.’"

"ASLINDA KARACİĞER VE BÖBREK NAKLİ YAPTIĞIMIZDA AMELİYAT MASASINDA HASTANIN HAYATI DEĞİŞİYOR, YENİ BİR HAYAT ŞANSI KAZANIYORLAR. BU YÜZDEN SAĞLIKLI ORGANLARA İHTİYACIMIZ VAR. BEN İNSANLARA ORGANLARINIZI BAĞIŞLIYORSUNUZ DEMİYORUM, SİZLER YENİ YAŞAMLAR BAĞIŞLIYORSUNUZ VE PEK ÇOK KİŞİYİ KURTARIYORSUNUZ DİYORUM. HEPİNİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM."

"UMARIM BURADA İSTANBUL DA İYİ ZAMAN GEÇİRİRSİNİZ. ÜLKENİZE DÖNDÜĞÜNÜZDE AKLINIZDA GÜZEL ANILAR KALIR HEPİNİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM."

Prof. Dr. Haberal'ın ardından kürsüye Dünya Organ Nakli Derneği'nin bir önceki başkanı Prof. Dr. Nancy Asher çıktı. Prof. Dr. Asher, bu önemli organizasyon için Prof. Haberal'a teşekkür etti.

PROFESÖR NANCY:
"SEVGİLİ ARKADAŞLARIM VE MESLEKTAŞLARIM SİZLERİ VE DR.HABERAL'I TEBRİK ETMEK İSTİYORUM. HEPİNİZE İSTANBUL A VE BU ÖNEMLİ TOPLANTIYA HOŞGELDİNİZ DİYORUM. BÖLGESEL TOPLANTILARI BAŞLATIYOR OLMAMIZIN ÖNEMLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.DR. HABERAL IN TÜM DÜNYAYI TEMSİL ETMEYE OLAN İSTEK VE ÖZVERİSİ GERÇEKTEN ÖNEMLİDİR. BUNUN İÇİN SİZİ ALKIŞLIYORUM. ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM"

Açılış oturumunun son konuşmacısı, Dünya Sağlık Örgütü'nün Organ Nakli Sorumlusu Prof. Dr. Hoze Nunes de, Prof. Dr. Haberal'a şükranlarını iletti.

NUNES:
DÜNYA ORGAN NAKLİ DERNEĞİNİN DESTEĞİYLE BİRÇOK ÜLKEDE ÇEŞİTLİ ÇÖZÜMLER SUNULMAKTADIR. BU DA ZORLUKLARLA KARŞILAŞAN TÜM ÜLKELER İÇİN BİR MODEL OLMAKTADIR...DÜNYA ORGAN NAKLİ DERNEĞİ LİDERLİĞİNDE VE PROF. HABERAL’IN BAŞKANLIĞINDA BU KONUDA CİDDİ POLİTİKALAR İZLENMEKTEDİR.BU NEDENLE TEŞEKKÜRLERİMİZİ İLETİYORUZ "

Açılış oturumunun ardından bilim insanları, Başkent Üniversitesi ve Dünya Organ Nakli Derneği'nin standlarını gezdi. Burada da Prof. Haberal'a yoğun ilgi vardı.

Ülkemizde hala yeterli düzeyde olmayan kadavradan bağış sayısını artırmak ve yeniden yaşam yolcularına yenilerini eklemek amacıyla düzenlenen kongrenin ilk gününde,Prof.Dr.Marwan Masri, Prof.Dr.Nadey Hakim, Prof.Dr.Jeremy Chapman, Prof.Dr.Marçelo Kantoroviç,Prof.Dr.AbdiHadi Al Breizat, Prof.Dr.Philip O'Connell, ve Prof.Dr.Malek Hüseyin de konuştu. Bilim insanları, transplantasyon alanındaki son gelişmeleri meslektaşlarıyla paylaştı.

ALİ MALEK: 
"ORGAN NAKLİ ALANINDA TİBBİ ETİK KRİTERLERİ ADINA ETKİN BİR REHBERLİK VE BEYANNAME YOKTU, TAKİ İSTANBUL BEYANNAMESİNE KADAR.2008 DE BURADA İSTANBUL DA, ORGAN TİCARETİ VE ORGAN TURİZMİ ÜZERİNE OLAN İSTANBUL DEKLARASYONU ORGAN NAKLİ ALANINDAKİ BİRÇOK PRENSİBİN ANA HATLARINI BELİRLEMİŞTİR.RESMİ OLARAK İSTANBULDA İLAN EDİLEN BU BEYANNAMEDE ; ORGAN NAKLİNDEKİ ACİL, ARTAN PROBLEMLER,ORGAN TİCARETİ VE NAKİL EDİLECEK ORGAN BULMA SIKINTISI KONULARI BELİRTİLMİŞTİR."

NADEY HAKIM: 
"ÖNCELİKLE BAŞKANIMIZ PROF. HABERAL'A BİZLERİ BURAYA DAVET ETTİĞİ İÇİN TEŞEKKÜR ETMEK İSTİYORUM. TÜRKİYEYİ ZİYARET ETMEK ÇOK BÜYÜK BİR ZEVK. EMİNİM SİZLERDE BENİMLE AYNI FİKİRDESİNİZ.BURASI OLAĞANÜSTÜ BİR YER. BENİM KONUŞMAMIN BAŞLIĞI KADAVRA DONÖRLERDEKİ ETİK KONULARIN TARİHÇESİ.DÜNYADA SAĞLIĞA VE ORGAN NAKLİNE ULAŞAMADA CİDDİ BİR EŞİTSİZLİK VAR. BU SORUNUN ÇÖZÜMÜ, ORGAN TİCARETİNDE DEĞİL, REFAHIN VE ÖZGÜRLÜĞÜN ARTMASI İLE GERÇEKLEŞECEKTİR."

PHILIP O’CONNELL:
"ORGAN NAKLİ İÇİN, ORGAN SAYISININ ARTIRILMASI,HASTA VE ORGAN YAŞAM SÜRESİNİN UZATILMASI VE ORGAN NAKLİ BEKLEYEN HASTA ÖLÜM ORANININ AZALTILMASI HEDEFLENMEKTEDİR...BENZER ŞEKİLDE NAKİL BEKLEYEN HASTALARIN, NAKLEDİLECEK ORGANA ULAŞMA FIRSATLARINDAKİ ÇELİŞKİLER DE GİDERİLMELİDİR "

JEREMY CHAPMAN:
"SİZLERE AVUSTURALYADA ORGAN BAĞIŞI KONUSUNDAKİ GELİŞMELERİ ANLATMAK İSTİYORUM. AVUSTURALYA ÇEŞİTLİ KÜLTÜRLERDEN OLUŞAN BİR ÜLKEDİR. 260 FARKLI DİL KONUŞULMAKTADIR.AVUSTURALYA NUFUSUNUN YARISI , YA KENDİSİ YA DA ANNE BABASI AVUSTURALYA DIŞINDA DOĞMUŞTUR VE BU ORAN GİDEREK ARTMAKTADIR...SAĞLIKDA MALİ KONULARDA SIKINTI YARATABİLECEK FEDERE BİR SAĞLIK SİSTEMİMİZ VARDIR...HASTANELER DEVLET TARAFINDAN FİNANSE EDİLİR. AYAKTA HASTA BAKIMI İSE MERKEZ HÜKÜMET TARAFINDAN KARŞILANMAKTADIR."

MARWAN MASRI:
"BAĞIŞ HAVUZUNU GENİŞLETMEK İÇİN SADECE DONÖRLER HAKKINDA KONUŞMAMALIYIZ. BUNA EK OLARAK, HALİHAZIRDA BAZI SAĞLIK PROBLEMLERİ YAŞAMIŞ OLAN BİR KADAVRADAN, YİNE KRONİK SAĞLIK SORUNU DIŞINDA DA PROBLEMLERİ OLAN BİR HASTAYA YAPILAN ORGAN NAKLİ ALICILARI HAKKINDA DA KONUŞMAMIZ GEREKİR. ÇÜNKÜ KRONİK ORGAN YETMEZLİĞİ OLDUĞUNDA BU YETMEZLİK SADECE BU ORGANLA İLGİLİ DEĞİLDİR. EĞER BİR KALP RAHATSIZLIĞI VARSA, AYRICA DAMAR SİSTEMİNDE , BÖBREKTE VE KARACİĞERDE DE RAHATSIZLIK OLDUĞU GÖZLEMLENEBİLİR"

Prof. Dr. Mehmet Haberal ise ilk oturumu başlattıktan sonra yakın dostu iş insanı Cemil Özgür'ü son yolculuğuna uğurlamak üzere Ankara'ya doğru yola çıktı...Prof.Haberal, cenazenin ardından yeniden kongreye döndü...Zira, Haberal'ın ev sahipliğinde düzenlenen Dünya Organ Nakli Derneği bölgesel kongresi, yarın da bilimsel sunumlarla devam edecek.

Kaynak: kanalb.com.tr/haber.php?HaberNo=121508

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2019, 23:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48