‘Şehrin depara kalkacağı dönemde görevden alınmak yanlış’

Mülkiye Başmüfettişliğine atanan Valisi Çınar'dan veda yemeğinde kararname tepkisi

‘Şehrin depara kalkacağı dönemde görevden alınmak yanlış’

İçişleri Bakanlığı'nın son kararnamesi ile Mülkiye Başmüfettişliğine atanan Zonguldak Valisi Ahmet Çınar’a veda yemeği düzenlendi.
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Demirtaş ve Valilik Özel kalem Müdürlüğü tarafından düzenlenen veda yemeğine  Garnizon Komutanı Askerlik Şubesi Başkanı Ayhan Kafalı, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Gökhan İnan, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Zonguldak İl Emniyet Müdürü Metin Turanlı, ilçe ve belde belediye başkanları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. 
DEMİRTAŞ: ‘BİZE HER ZAMAN ÖRNEK OLDUNUZ’
Duygusal anların yaşandığı gecenin açılış konuşmasını İl Özel İdaresi Genel sekreteri Recep Demirtaş yaptı. Demirtaş şöyle konuştu: “38 yıllık devlet memuriyet hayatımda çok veda konuşmaları yaptım. İnanın en zor konuşmamı bu akşam yapacağım. Başarı zamana, yere göre değil insana göre verilir. İlimiz için yılmadan, yorulmadan en güzelini yapmaya çalıştınız. Çalışmalarınızdan dolayı sizlere çok teşekkür ediyoruz. Devletimizi Zonguldak’ta en iyi şekilde temsil ettiniz. İnsan sevginiz, dürüstlüğünüz, alçak gönüllüğünüz, dostluğunuz hem bizlere hem de ilimize örnek olmuştur. Biz sizin dostluğunu, sevgini kalbimizde sonuna kadar saklayacağız” dedi. 
AKDEMİR: ‘VEDALAR ZORDUR’
Vedaların zor olduğunu söyleyen Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir şöyle konuştu: “Vedalar zordur, her zamanda söylüyorum,  bazen kelimeleri bir birine sığdırmakta  zorunluk çekersiniz.  Gerçekten Vali Ahmet Çınar o kadar mükemmel ve değerli  bir insan ki, inanılmaz bir kimlik kendisi.  Özellikle Zonguldak’ın birleştiriciye ihtiyacı vardı. Sadece Zonguldak’ın değil tüm dünyanın ihtiyacı var.  Ama sayın valimin geldiği günden bugüne kadar gerçekten bürokratta ki  arkadaşlarımızla bizleri hep bir araya getirerek düzgün bir şekilde konuşarak yapılması gerekenleri yaptı ve  bizlere bir ders verdi. Gerçekten de ders verdi bizlere.  Bu anlamda ayrıca mutluyum. Bizler valimizle beraber olduğumuz zaman yüzümüz gülüyordu.  Bürokrattaki arkadaşlarımızın hepsi rahat bir şekilde makamına girebilir ve oradan da rahatlıkla çıkabilen bir rahatlık vardı.  Buda Valimizin hem idarecilik hem de devlet adamlığından karşı tarafa yansıtmasından kaynaklanıyor.  O anlamda bürokrattaki arkadaşlar mutluydular.  Ben ayrıca mutluydum, kendisinin yenilikçi, atılımcı ruhu projeci ruhu ve onu uygulamak isteyen, sadece kağıt üzerinden değil kavrayıp onu uygulamak isteyen bir yapısı vardı.  Üzgünüz kendisini erkenden ilimizden gitmesine. Keşke uzun süre biraz daha ilimizde kalsaydı. Kendisine yeni hayatında başarılar diliyorum. Kendisini çok özleyeceğiz” dedi.
VALİ ÇINAR: ‘SESSİZ SEDASIZ GİTMEK İSTEDİM’
Son olarak konuşan vali Ahmet Çınar, hem duygulandırdı hem de güldürdü. Vali Çınar: "İşin aslı Ben kaymakamlığımdan itibaren atandığım zaman gece karanlığında şehre gidiyordum, sabah da makama gidip insanlarla müşerref oluyordum. Bu bir yöntemdir. Bir merasim olmasın diye davullu zurnalı karşılama olmasın diye böyle yapardım. Gideceğim zamanda 'ne zaman gideceksiniz?' diye sorarlardı. Ben size haber vereceğim deyip sabah erken çaktırmadan çekip gidiyordum. Burada da bu vardı işin aslı. Bu yemekler anlamlı ama herkesi çağıramıyorsunuz, unuttuklarınız oluyor. Gönül kırıklığı oluyor. Dolayısıyla çok haz almadığım bir iştir ve sabah çekip gitmek benim aklımdaydı. Sonra belediye başkanı, Özel İdare Genel Sekreterimizi kırmadık. Bu yemeği tertip etmek için çok ısrar ettiler" dedi. 
VALİ ÇINAR: 'BUNDAN DEVLET MİLLET ZARAR GÖRÜR’
Valiler Kararnamesini eleştiren Vali Ahmet Çınar: “Bu kararname Türkiye'nin olağan işlerinden, rutin işlerinden. Çok yaşanan işlerinden. Her valinin yaşanan işlerinden. Bu böyle ama doğru işlerinden değil. Beni almalarından asla konuşmuyorum. Genel bir sistem eleştirisi yapıyorum. Bundan devlet millet zarar görür. Sadece vali kararnamesi değil. Bütün bu tür değişiklik atamalardan bahsediyorum. Bir vali şehre gelince zaten 2-3 ay hoş geldin gibi merasimlerle geçiyor. Nefes alamıyor. Sonra sanayi etrafı tanıyacak derken 8 ay gidiyor. Şehri görüp kapasitesini anlayıp hamle yapacağı daha depara kalkacağı dönemde görevden alınması büyük bir zaman ve insan israfı. Bunu lütfen kendimle ilgili algılamayın. Ben her meydanda rahat konuşan bir adamım. Şu an mevzu bu olduğu için bunu söylüyorum."
VALİ ÇINAR: ‘BU ADAM NİYE MERKEZE ALINDI?’
Son olarak görevden siyasi güçler tarafından alındığı yönünde ki açıklamaları da değerlendiren Çınar, "Bu adam niye merkeze alındı? Herkesin aklına şu da gelir. Yerel siyaset. Tabi oklar iktidar partisine gider. Fitne ve fesatla görevden bunu mu aldırdılar diye insanın aklına gelir. Bunu net söylüyorum. İktidar partisinin il başkanı da burada. Ben il başkanımız ve milletvekillerimizden en ufak nezaketsizlik görmedim. CHP milletvekillerimizden öyle. Son derece nazikler. Benim burada kalmam için ilgili makamlara ilettiklerini de ben biliyorum. Bu yüzden hak geçmemesi için bunu burada söyleme ihtiyacı duydum. Emekliye ayrılmayı düşünüyorum” dedi. 

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2018, 15:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
çekiç
çekiç - 4 yıl Önce

eykaranlık ve çirkin eller mafyacılığı siyaset gibi yapıp hemşehriklerine yıllardır ranzemini ayarçeken gizki ve kirli eller Allah belanızı versin bu şehre yıllardır verdiğiniz zarar yeter zonguldak a gelip güzel işler yapanvalilere imkan tanımadınız ankarada yandaş hemşehrilerinizi bulup yalan dolan ile güzel insanları saf dışı yaptınız bu şehre huzur getirenemniyet müdürlerini işinize gelmediğinden pis tekerinize çomak soktuğu için ne edip edip aldırdınız Allah belenaınızı versin

SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48