ZONGULDAK'TA AŞILAMA ORANI %80'E KADAR ULAŞTI

ZONGULDAK'TA AŞILAMA ORANI %80'E KADAR ULAŞTI

Zonguldak İl Sağlık Müdürü Dr.Ertuğrul Güner, Zonguldak'ta 200 bin kişinin aşılandığını söyledi.
İl Sağlık Müdürü Ertuğrul Güner gazetecilerin sorularını yanıtladı.Zonguldak İl Sağlık Müdürü Ertuğrul Güner, Zonguldak'ta şu ana kadar 200 bin kişinin aşılandığını belirterek, "Buna ikinci doz aşılarda dahil " ifadesini kullandı.

İl Sağlık Müdürü Ertuğrul Güner, "Aşı sırası gelenler randevu alabilirler ancak şunu söyleyeyim, Bugün sabah dan itibaren Snovak aşısı için randevu almak isteyenlere 3 Mayıs'ta randevu veriliyor ama biontek aşısı için randevu hemen veriliyor. Randevu günlerini Bakanlık ayarlıyor. Hangi güne nasıl vereceğini  sadece kontenjan belirliyor. Aşılamada 55 yaşa kadar inildi.Sayın bakanımız açıkladı."dedi.Türkiye'de 65 yaş üstünde alılımı oranı yüzde 76 iken Zonguldak'ta bu oran yüzde 80'lere kadar ulaştığını belirten İl Sağlık Müdürü Ertuğrul Güner, "Zonguldak halkı aşıya duyarlı bu duyarlılığın devam etmesini bekliyoruz. 65 yaş üstü Türkiye'de yüzde 76 olurken Zonguldak'ta bu son rakam yüzde 80'i buldu. Aşı sırası gelenler aşı olmak istiyor. Aşının lojistiğinde zaman zaman aksamalar oluyor. Bu yüzden halkımızdan anlayış bekliyoruz. Yoksa elimizde yeterince aşımız var. Tedariğimiz var. İsteyen istediği aşıyı olabiliyor." Şeklinde konuştu.

Zonguldak'ta hastanelerin doluluk oranı yükseldiğinde ifade eden İl Sağlık Müdürü Ertuğrul Güner, "Maske mesafe temizlik bunları tekrar tekrar söylemene gerek. Halkımız bu kurala riayet etmeli"dedi.
Vaka artışları sebebiyle komşu ziyaretleri, akrabalar arasında düzenlenen yemeklerinde etkisi olduğuna dikkat çeken İl Sağlık Müdürü Ertuğrul Güner şunları söyledi:
"Vaka artışlarında şunu gördük, ya üst komşuya, alt komşuya gitmek işte akrabalarım bir araya geldiği yemeklerin düzenlemesi, bu tip şeyler sıkıntı yaratabiliyor. Onun için de yani tanıdıklarımız da bile temas ederken maske, mesafe ve hijyene dikkat edilmesi şart. Lütfen tedbiri elden bırakmayın bu işin şakası yok herkes çok dikkatli olsun. 

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2021, 13:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48