Zonguldak'ta 1 milyar 522 milyon ton taşkömürü var

Zonguldak’ta 1 milyar 522 milyon ton taşkömürü var

Zonguldak'ta 1 milyar 522 milyon ton taşkömürü var

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) KİT Alt Komisyonu, Zonguldakta Türkiye Taşkömürü Kurumunun 2015 yılı hesaplarına ilişkin denetim toplantısı gerçekleştirdi.
TBMM Kit Alt Komisyonu Toplantısı, TTK Toplantı Salonunda yapıldı. Komisyon Başkanı Hurşit Yıldırım, Başkan Vekili Hacı Osman Akgül, üye Halil Eldemir, üye Tahir Öztürk, üye Mustafa Tuncer, üye Şerafettin Turpçunun yanı sıra milletvekilleri, Enerji Bakanlığı yetkilileri, Hazine Müsteşarlığı yetkilileri, Devlet Planlama Teşkilatı yetkilileri, Yüksek Denetleme Kurulu üyeleri, TTK müessese müdürleri ve daire müdürleri katıldı.
Toplantının başında TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, slayt gösteri eşliğinde yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Eroğlu, Türkiyenin dünya birincil enerji tüketimindeki payı 2002 yılında yüzde 0,79 iken, 2017 yılında yüzde 0,97ye çıktı. 2015 yılında birincil enerji arzının yüzde 76,1i ithal kaynaklar ile sağlanmış, bu ithalatın yüzde 44ünü ham petrol ve petrol ürünleri, yüzde 35,4ünü doğalgaz, yüzde 19,4ünü ise taşkömürü oluşturmuştur. Ülkemizde taşkömürü rezervlerinin bulunduğu Zonguldak havzasında eksi bin 200 metre derinliğe kadar tespit edilen toplam jeolojik rezerv 1 milyar 522 milyon ton olup, bunun yüzde 48i (yaklaşık 735 milyon ton) görünür rezervdir. Bu rezervin tamamen üretilmesi durumunda 65,7 milyar dolar gelir elde edilecektir ifadeleri kullanıldı.

Üretimde Mekanizasyon Projesi
Genel Müdür Kazım Eroğlu, kömür üretiminde mekanizasyonun sağlanarak üretimde artış ve randımanlarda iyileştirme sağlanması amacıyla ‘Üretimde Mekanizasyon Projesinin yapıldığını ifade etti. Eroğlu, Proje kapsamında 40 derece ve üstü damarlarda uygulanmak üzere tahkimat üniteleri ve kesici içeren teçhizat Amasra TİMde denenmiş, başarılı bulunarak satın alınmıştır. Aynı tip ve 1,7-3,2 metre damarlarda çalışabilecek teçhizatın Karadon Gelik İşletmesine alınmasına yönelik hazırlıklar sürdürülmektedir. Havza çapında toplam 6,3 milyon ton hazır rezervin mekanize kazı sistemi ile üretilmesi planlanmıştır diyerek yapımı tamamlanan ve devam eden diğer projeler hakkında da bilgiler verdi.

haber

haber

haber

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2017, 13:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48