"Zonguldak'ta Ekonomi Zirvesi" toplantısı

"Zonguldak Ekonomi Zirvesi" Yerli otomobili yapacak,

"Zonguldak'ta Ekonomi Zirvesi" toplantısı

ZONGULDAK - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Şu müjdeyi vermek istiyorum. Yerli otomobili yapacak, Türkiyenin markası olacak otomobili yapacak babayiğitler var. Haberiniz olsun. Bunu Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımızla beraber çalıştık. Yakında bunların kim olacağıyla ilgili Pazar günü görüşmeler bittikten sonra, Cumhurbaşkanımızın onayını aldıktan sonra kamuoyuna açıklayacağız. dedi.

Hisarcıklıoğlu, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen, Zonguldak Ekonomi Zirvesi konulu toplantıda yaptığı konuşmada, kentte yaptırdıkları ankete katılan odaların meclis üyelerinin arasında yüzde 56sının kredi kullandığını söyledi.

Bu yüzde 56nın içerisindeki yüzde 58in de kredi maliyetlerinin arttığını ifade ettiğini belirten Hisarcıklıoğlu, Bunda yüzde 100 haklılar. 2017 yılının ilk altı ayında bankaların kârı açıklandı. Neredeyse bir önceki yıla göre yüzde 100 artış var. Ben buradan bankalara şunu söylemek istiyorum. Bakınız biz kâr etmezken siz öyle fahiş şekilde kâr ederseniz, bir şey söyleyeyim hepimiz aynı gemideyiz. Bizim başımıza bir iş gelirse sizin de başınıza iş gelir. Vicdanlı hareket etmeniz lazım. Buradan bütün bankacılara seslenmek istiyorum. Türkiyede böyle bir kâr yok. Bu bankacılar ayaklarını biraz denk almaları lazım. diye konuştu.

- Yerli otomobil

Yerli otomobilin Filyos Vadi bölgesinde yapılması talebine karşılık müjde veren Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

Yerli otomobili ben yapacak olsam emrin olur diyeceğim işi bitireceğim. Sayın Cumhurbaşkanımız, Babayiğit arıyoruz dedi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımızla beraber yerli otomobili yapacak kişilerle, şahıslarla ve firmalarla görüşmeleri bitirdik. Şu müjdeyi vermek istiyorum. Yerli otomobili yapacak, Türkiyenin markası olacak otomobili yapacak babayiğitler var. Haberiniz olsun. Bunu Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımızla beraber çalıştık. Yakında bunların kim olacağıyla ilgili Pazar günü görüşmeler bittikten sonra, Cumhurbaşkanımızın onayını aldıktan sonra kamuoyuna açıklayacağız. Tabii bu bir devlet projesi değil, özel sektör projesi olacak. Özel sektörümüze biz de diyeceğiz ki bakınız benden Filyos, Ereğlide buna talip. Talipli olan birçok yerimiz var. Konya, Kayseri, Antep var, Adana var.

Rifat Hisarcıklıoğlu, dünyada birinci sektörün yazılım sektörü olduğuna dikkati çekerek, İş öyle bir noktaya doğru gidiyor ki bugün artık bazı üreten fabrikalar sürücüsüz, insan hayatı çok önemli olduğu için şoförü olmayan kamyon, otobüs ve otomobile doğru gidiyor. Dünya böyle bir dünya. Otomobil sektörü de buna döndü. ifadesini kullandı

Konuşmaların ardından, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinden yüksek düzeyde kurumlar vergisi, gelir vergisi ödeyenlere, ihracatta ve istihdamda öncülük ederek en fazla istihdam sağlayanların yanı sıra bölgeye uzun yıllar ekonomik katkı sağlayarak örnek olan köklü üyelere plaket verildi.

BANKACILAR AYAKLARINI DENK ALMALARI LAZIM
Bankaların faiz oranlarına dikkat etmesini isteyen Hisarcıklıoğlu, Geçen yıla göre kredi kullanırken bankaların sizden istediği şartlar nasıl değişti. Kredi vadeleri, faiz oranları, teminat talepleri değişim oranı nedir diye sorulmuş. ‘Yüzde 56sı kredi kullanıyorum diyor. Yüzde 56sının içerisinde yüzde 58i de diyor ki; ‘Kredi vadeleri arttı diyor. Burada yüzde 100 haklılar.  2017nin ilk 6 ayında bankaların karı açıklandı. Neredeyse bir önceki yıla göre yüzde 100 artış var. Bankalara şunu söylemek istiyorum. Bakınız, biz kar etmezken siz böyle fahiş şekilde kar ederseniz bir şey söyleyeyim hepimiz aynı gemideyiz. Bizim başımıza bir iş gelirse sizin de başınıza bir iş gelir. Vicdanlı hareket etmeniz lazım . Buradan tüm bankacılara seslenmek istiyorum; böyle kar yok Türkiyede. Türkiyede hiçbir sektörde böyle bir kar yok. Bu  bankacılar ayaklarını biraz denk almaları lazım. dedi.

.

haber

haber

haber

haber

haber

haber

haber

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2017, 16:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER