Sevgililer Günü ve tarihçesi…

Sevgililer Günü ve tarihçesi…

Sevgililer günü.
14 Şubat.
Pazar günü.
 Tabi ki evlerde kutlanacak.
Sokağa çıkma yasağı var.
Eğlence yok.
Kafeler yok.
Restoranlar kapalı.
Sevgililer günü dar bir çerçevede kutlanacak.
Halbuki ne kampanyalar olurdu.
Tabi ki hediyelik mağazalar.
Çiçekçiler. 
Konfeksiyon ve diğer giyim üzerine mağazalar iş yapacaktır.
Biraz piyasalar hareketlenecektir.
Canlanacaktır.
Herkes sevgilisini hatırlayacaktır.
Hatırlamalı.
Eşlerini hatırlamalı.
Ailesini görmeli.
Yakın çevresini bile kutlamalı.
Sevgililer günü adına bugün tarihçesini yazalım.
Ne oldu?
Nasıl gelişti.
Ve bugünlere nasıl geldi.
Evet Pazar günü sevgililer günü .
Yine çiçekçilerin önünde kuyruklar oluşacak,
Yine hediyelik eşya mağazaları tıklım tıklım dolacak,
Yine insanlar birbirlerine sarılıp öpüşecekler.
Nedeni ise 14 Şubat Sevgililer günü...
Sevgililer Günü, 14 Şubat’ta çiftler tarafından kutlanan özel bir gün. 2021 yılı için Sevgililer Günü Pazar günü. 
Ama Pazar günü de sokağa çıkma yasaklarına denk gelebilir.
Öyle ya, başımızda Corona Virüs belası var...
Bu arada çiftler, internette hediye araştırması yapmaya devam ediyor. 
Peki Sevgililer Günü nasıl ortaya çıktı? 
14 Şubat’ın hikâyesi ne? 
St Valentine’s Day ne demek? 
İşte Sevgililer Günü’nün tarihçesi:
Sevgililer Günü, her yıl 14 Şubat'ta olduğu gibi bu Pazar da tüm dünyada kutlanacak.
 Çiftler hediye araştırması yapmaya devam ediyor. 
Sevgililer Günü ise 3. yüzyılda Aziz Valentine’nin gizli kıydığı nikahlara dayanıyor. M.S. 3. yüzyılda Roma İmparatoru Claudius II, ordusunu güçlendirmek için genç erkeklerin evlenmesini yasaklamıştır. Rivayete göre bu yasağa karşı gelen Aziz Valentine, gizli nikahlar düzenleyerek gençleri evlendirmeye devam etmiştir. İhanetin karşılığını canıyla ödeyen Aziz Valentine M.S. 270 yılında 14 Şubat’ta idam edilmiştir.
 İşte 14 Şubat Sevgililer Günü ile ilgili merak edilenler…
AZİZ VALENTİNE KİMDİR?
Her ne kadar Türkçe’de “Sevgililer Günü” adı tercih edilse de 14 Şubat tarihinin tam karşılığı “Aziz Valentin Günü“dür (St Valentine’s Day).
 İsminden anlaşılacağı üzere 14 Şubat, sadece romantizmle değil aynı zaman bir Hıristiyan azizin anısıyla da ilgili. Katolik Kilisesi tarafından resmi olarak tanınan Aziz Valentin’in M. S. 270 tarihinde öldüğü sanılıyor. Aziz Valentin’in kimliğiyle ilgili resmi kaynaklardaki ilk açıklamalar M. S. 496’da ölen Papa Gelasius’a ait.
Papa Gelasius, O’nun “hayatını Tanrı’ya adamış bir şehit olarak dünyadan ayrıldığını” söyler. 1400’lü yıllara ait kayıtlar Aziz Valentin’in Roma’da Hristiyan bir çiftin evlenmesine yardımcı olduğu için İmparator 2. Claudius’un emriyle kafası kesilerek öldürüldüğünden bahseder. Aynı tarihlere ait diğer bir vesika ise Valentin’in Terni Piskoposu olduğu ve yine 2. Claudius tarafından Roma yakınlarında öldürüldüğünü bildirir.
Bu tarihi kıssalardaki benzerlikler, her iki Valentin’in de aynı kişi olduğuna dair kanaatleri güçlendirir. Her ne kadar kimliğiyle ilgili belirsizlik devam etse de Katolik Kilisesi 1969’da düzenlediğin saygı ayiniyle Valentin’in adını resmi olarak “Azizler” listesinde tutmaya devam etti. Aziz Valentin’in kimliğiyle ilgili tartışmaları bir tarafa koyarsak, karşımıza ikinci bir soru çıkıyor: 14 Şubat tarihiyle Aziz Valentin arasında nasıl bir bağ var?
SEVGİLİLER GÜNÜ TARİHİ (14 ŞUBAT) NASIL ORTAYA ÇIKTI?
Sanılanın aksine 14 Şubat’ın Aziz Valentin’in doğum ya da ölüm tarihiyle bir ilişkisi yok. 14. yüzyılda yaşamış İngiliz şair Chaucer, 14 Şubat tarihiyle romantizm / aşk arasında ilişki kuran ilk isim olarak dikkat çekiyor. Chaucer’e göre kuşların eşlerini seçtikleri tarihin 14 Şubat olduğuna inanılır.
18. yüzyıl İngiliz geleneklerine baktığımızda 14 Şubat ile ilgili ikinci bir tarihi referans karşımıza çıkıyor: İngilizlerin bu tarihte eski bir Roma festivali olan ve Tanrıça Juno Februata’nın onurlandırılması için düzenlenen etkiniklere benzer kutlamalar tertip ettikleri görülüyor. İmparatorun yasağına rağmen Hıristiyan çiftlerin evlendirilmesine yardımcı olduğuna dair hakkında efsaneler anlatılan Aziz Valentin’in anısı, geleneksel olarak romantizmle en çok örtüşen 14 Şubat’ta hayat bulur ve daha çok İngiliz geleneklerinde Aziz Valentin Günü olarak ortaya çıkar.
Elbette bu aziz ve tarih arasındaki ilişkiyi tam olarak tespit etmek mümkün değil. Yani bir “Hristiyan geleneği” diye eleştirilen Sevgililer Günü’nün aslında Hristiyan kökleri de son derece şüpheli. Ancak Sevgililer Günü’nün modern çağdaki izlerini takip ettiğimizde karşımıza tarihi ve dini referanslardan çok ekonomik veriler çıkıyor. ilk kez 19. yüzyılda İngiltere’de ticari bir hüviyete bürünmeye başlayan Aziz Valentin Günü, toplu iletişim araçlarının gelişim hızıyla paralel bir şekilde “global kültür” arasındaki yerini aldı.
Durum böyle işte...
Bu Pazar  sevgililer günü;
sakın unutmayın!..
Sevgilinizden de olmayın….

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2021, 17:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39