"TMO belli ölçüde üreticiyi rahatlattı"

"TMO belli ölçüde üreticiyi rahatlattı"

"TMO belli ölçüde üreticiyi rahatlattı"

DÜZCE - Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şahin Başaran, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) fındık alımlarının üreticiyi kısmen rahatlattığını belirterek, TMOnun devreye girmesi serbest piyasadaki karmaşanın kısmen önüne geçti ancak fiyat konusunda beklentinin altında. Fiyat, beklentinin karşılığı olmamıştır. dedi.

Başaran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fındık fiyatları konusunda üreticinin uzun süren bir bekleyişi olduğunu, bu bekleyişin tam anlamıyla yerini bulmadığını söyledi.

Piyasadaki dalgalanmanın, TMOnun ürün alımına başlaması ile kısmen durulduğunu vurgulayan Başaran, TMO fındık alımı konusunda üreticiyi belli ölçüde rahattı. TMOnun devreye girmesi serbest piyasadaki karmaşanın kısmen önüne geçti ancak fiyat konusunda beklentinin altında. Fiyat, beklentinin karşılığı olmamıştır. ifadelerini kullandı.

TMOnun devreye girmesi ile tüccarların, bir fiyat arttırımı olacağı düşüncesine girdiğini fakat bunun gerçekleşmediğini anlatan Başaran, TMOnun müdahalesiyle 9 lira gibi oluşan piyasanın 8-8,5 liraya gerilediğini belirtti.

Başaran, Niye fındık bu durumda? Bunu tartışmamız lazım. Yani bu geçici çözümlerle kısa vadeli politikalarla temeli olmayan stratejilerle fındık işinin gitmeyeceği ortadadır. O zaman tüm kesimler ortak akılla bu işi çözmenin ve kalıcı bir çözüm bulmanın yolunu aramalılar. diye konuştu.

haber

haber

haber

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2017, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48