"Ebeler İçin Güncel Yaklaşımlarla Doğuma Bakış Eğitimi"

"Ebeler İçin Güncel Yaklaşımlarla Doğuma Bakış Eğitimi"

"Ebeler İçin Güncel Yaklaşımlarla Doğuma Bakış Eğitimi"

KARABÜK - Türk Ebeler Derneği Başkanı ve Karabük Üniversitesi (KBÜ) Ebelik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nazan Karahan, Ülkemizin kadınları, doğumda prensesler gibi hizmet görmeyi hak ediyor. Bizler sezaryene karşı değiliz, isteğe bağlı sezaryene karşıyız. dedi.

Karabük İl Sağlık Müdürlüğü ile KBÜ arasında doğum hizmetlerinin güçlendirilmesi, anne adaylarının doğum eylemini sağlıklı ve güvenli şartlarda gerçekleştirmeleri, ebelerin doğumlarda daha etkin rol almaları ve normal doğumun yaygınlaştırılması amacıyla imzalanan protokol kapsamında verilecek, Ebeler İçin Güncel Yaklaşımlarla Doğuma Bakış Eğitimi tanıtım toplantısında konuşan Karahan, ebelere 5 gün teorik ve 5 gün uygulamalı olarak eğitim verileceğini söyledi.

Verilecek eğitimde hedeflenenin, ebelerin var olan iletişim ile el becerilerinin ve bilgi düzeylerinin daha da artması, ebelik hizmetlerinin güçlendirilmesi, normal doğumun desteklenmesi, sunulan hizmet kalitesinin arttırılması olduğunu belirten Karahan, şöyle devam etti:

Eğitim programının verimli bir şekilde gerçekleştirilmesi ve katılımcılara maksimum katkı sağlama noktasında ekip anlayışı içerisinde her türlü desteği sağlamaya hazırız. Eğitimlerin sağlıklı doğumlar, sağlıklı yeni doğanlar ve mutlu anneler olarak geri dönüşü olacağına inanıyorum. Ülkemizin kadınları, doğumda prensesler gibi hizmet görmeyi hak ediyor. Bizler sezaryene karşı değiliz, isteğe bağlı sezaryene karşıyız.

- Normal doğumu teşvik eden sistemik bir dönüşüm başlatmalıyız

Karabük İl Sağlık Müdürü Ahmet Sarı da İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatının (OECD) ülkeleri arasında Türkiyenin sezaryen oranlarıyla birinci sırada olduğunu ifade etti.

Karabükün ise sezaryen oranlarında Türkiyede ikinci sırada olduğunu aktaran Sarı, şöyle konuştu:

Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2016da sezaryen oranı yüzde 53 iken, özel hastanemizde bu oran yüzde 80i bulmaktadır. Bu oranı düşürmek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Ancak 2017 yılının 9 aylık verilerine baktığımızda bu oranın düşmediğini aksine biraz daha yükseldiğini görüyoruz. Bu durum ülkemiz, ilimiz, anne adaylarımız ve gelecek nesillerimiz için oldukça büyük bir problemdir. Bebek için en iyi sağlık güvencesi olan doğal doğum, çocuklarımıza vereceğimiz en güzel armağandır. Hiçbir ilaç ve müdahaleye maruz kalmayan bir anne, bebeğini tüm doğal hormonların etkisi altında doğurduğunda bebeği ile güçlü bir bağ kurabilmektedir. Bu noktada anne adayı kadınlarımızı cesaretlendirmeli, kurumlarımızda normal doğumu teşvik eden sistemik bir dönüşüm başlatmalıyız.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2017, 14:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48