SON HAZIRLIKLAR YAPILIYOR

SON HAZIRLIKLAR YAPILIYOR
gundemeregli.com-Alaplı ilçesinde 15 Ağustos’ta sona erecek çapari ile av yasağı öncesi palamut çaparisi yapanlar sezona hazırlanıyor.
Alaplı´da Erkan Yılmaz, yaptığı açıklamada, 15 Ağustos’ta açılacak çapari av sezonu öncesi barınaklarda amatör balıkçıların son hazırlıklarını yaptığını söyledi.
Balıkçı barınağını girişini kumla dolduğunu ve sandalların giriş çıkışlarda zorlandığını ifade eden Yılmaz, “Barınakta onlarca amatör balıkçı sandallarını son bakımlarını yapıyor. Çapari ustaları da kendilerine yeni çapariler hazırlıyor. Sezon 15 Ağustos’ta açılıyor. Ancak en büyük sıkıntımız barınağın girişinin kumla dolduğu için Sandal sahipleri zorluk çekiyor. 1 Eylül’de balık sezonun açılmasıyla birliktede buraya büyük balıkçı tekneleri giremiyor. Bunun sıkıntısı içerisindeyiz. Bu konuda devletimizden destek bekliyoruz” diye konuştu.
Palamut çaparisi yapan amatör balıkçı Ferhat Atmış da, 15 Ağustos’a kadar hazırlıkların tamamlayarak denize açılacaklarını belirterek, “ Yaklaşık 10 yıldır amatör balıkçılıkla uğraşıyorum. Şu anda çapari yapıyoruz. Çaparileri ben kendim titizlikle hazırlıyorum. Çapari yaparken balıkçıların en çok dikkat ettiği şey kancalara takılan tüydür. Genelde ördek, martı tüyleri kullanıyoruz. Bu yıl palamudun bol olacağı söyleniyor. Amatör balıkçılar olarak sabırsızlıkla 15 Ağustos tarihini bekliyoruz” şeklinde konuştu. -
Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2013, 06:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER