İran'lı şoförün tahliye talebi reddedildi

İran'lı şoförün tahliye talebi reddedildi

İran'lı şoförün tahliye talebi reddedildi

UKRAYNAdan Zonguldak Limanına gemi ile gelen TIRda anti-tanksavar füzelerine ait parçaların ele geçirilmesi ile ilgili tutuklanan İran uyruklu TIR şoförü Eskandar E.nin (39) yargılanmasına devam edildi. Füze parçalarını bilerek ve isteyerek getirmediğini söyleyen Eskandar E.nin tahliye talebi reddedildi.
Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, 27 Nisan 2017de Ukraynadan Cenk-A isimli gemiyle gelen İran plakalı TIRı X- Ray cihazından geçirdikten sonra şüpheli cisimler fark ederek arama yaptı. İrana giden TIRda yapılan aramada antitank füzelerine ait 2 dürbün ve 2 tetik mekanizması ele geçirildi. Gözaltına alınan TIR şoförü Eskandar E., tutuklandı. Füze parçalarının yakalanmasının ardından Gümrük ve Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, parçaların son zamanlarda PKK, DAEŞ, PYD gibi terör örgütleri tarafından kullanılan Rus yapımı 9K111 Fagot veya 9K113 Konkurs anti- tanksavar güdümlü füzenin üç ana parçasından iki ana parçası olan tetik-ateşleme ile nişan hedef tespit ve dürbün mekanizması olduğunun tespit edildiği ifade edildi. Cumhuriyet Savcılığınca soruşturmanın tamamlanmasının ardından Eskandar E., hakkında, izinsiz olarak ateşli silah ve mermileri ülkeye sokma, imal etme, nakletme, satma suçundan dava açıldı.
Zonguldak 1inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın bugünkü duruşmasına tutuklu sanık Eskandar E. ve avukatı katıldı. Uzun zamandır cezaevinde olduğunu söyleyen Eskandar E., Füze parçalarını bilerek ve isteyerek getirmedim. Bana sadece dürbün olduğu söylendi. Ben bunu gizlemedim. Polislere yerini ben gösterdim. Yıllardır Türkiyeye gidip geliyorum. İlk defa başıma böyle bir şey geldi. Ailem ve ben mağdur oldum. Tahliyemi talep ediyorum dedi.
Mahkeme heyeti, Eskandar E.nin tahliye talebini reddetti. Duruşma, dosyanın mütalaa için Cumhuriyet Savcısına verilmesine karar verilerek ertelendi.

 

 

haber

haber

 

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2018, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48